Бивш бунтовник и бизнесмен ще се бори на балотажа за президент на Колумбия

0
17
Избори
Избори. Снимка: Pixabay

Колумбийските избиратели предприеха драматична промяна на президентската политика, като избраха ляв бивш бунтовник и аутсайдер-популист бизнесмен, за да се насочат към балотаж на изборите през юни на фона на надеждите, че ново лице може да ги извади от икономическите щети от пандемията, предава „Асошиейтед прес“.

Левият сенатор Густаво Петро оглави полето от шестима кандидати в неделя с малко над 40% от гласовете, докато магнатът за недвижими имоти Родолфо Ернандес, който няма тесни връзки с нито една политическа партия, завърши втори с повече от 28% събрани гласове, съобщиха представители на изборите. И двамата са далеч от консерваторите и умерените, които отдавна управляват южноамериканската страна.

Петро, ​​който беше водещият по време на кампанията, може да стане първият държавен глава на Колумбия от левицата, която от години е маргинализирана заради предполагаемата си връзка с въоръжения конфликт на нацията. Ернандес, чието представяне изненада мнозина, беше сравняван с бившия президент на САЩ Доналд Тръмп заради неговата реторика срещу истеблишмента. Те ще се изправят един срещу друг на 19 юни сред същата поляризирана среда и нарастващото недоволство от нарастващото неравенство и инфлацията, които засенчиха първия тур на изборите. Един кандидат се нуждаеше от 50% от гласовете, за да спечели категорично в първия тур.

Имаше серия от леви политически победи в Латинска Америка, тъй като хората търсят промяна в момент на недоволство от икономическата ситуация. Чили, Перу и Хондурас избраха леви президенти през 2021 г., а в Бразилия бившият президент Луис Инасио Лула да Силва води допитванията за тазгодишните президентски избори. Мексико избра ляв президент през 2018 г.

Разглеждайки областите, в които Ернандес спечели в някои от най-традиционните централни департаменти на Колумбия, „отхвърлянето на статуквото дори сред много от най-консервативните колумбийци… наистина показва отвращение от традиционните действия на колумбийската политика“, коментира Адам Айзъксън , експерт по Колумбия във Вашингтонския офис на мозъчния тръст в Латинска Америка.

Основният съперник на Петро през по-голямата част от кампанията беше Федерико Гутиерес, бивш кмет на Меделин, който беше смятан за кандидат на приемствеността и се кандидатираше на платформа за бизнес и икономически растеж. Но Ернандес започна да се движи силно нагоре в последните допитвания до изборите.

Петро обеща да направи значителни корекции в икономиката, включително данъчна реформа, както и да промени начина, по който Колумбия се бори с наркокартелите и други въоръжени групировки. Ернандес има малко връзки с политически партии и обещава да намали разточителните държавни разходи и да предложи награди за хора, които съобщават за корумпирани служители.

„Това, което е спорно днес, е промяната. Политическите партии, свързани с правителството на (настоящият Иван) Дуке, неговият политически проект, беше победен в Колумбия“, заяви Петро на своите поддръжници, докато празнуваха в предизборния му щаб в Богота.

„Общият вот на Колумбия лансира това послание към света: Един период приключва; Една ера свършва.“

След като ранните резултати показаха, че се е класирал за балотажа, в предаване на живо Ернандес беше категоричен, че остава твърдо в ангажимента си да сложи край на „корупцията като система на управление“. Той обясни:

„Сега навлизаме във втория период и тези следващите няколко дни ще бъдат решаващи за определянето на бъдещето на страната.“

Това бяха вторите президентски избори, проведени откакто правителството подписа през 2016 г. мирно споразумение с Революционните въоръжени сили на Колумбия, известни като FARC с инициалите си на испански. Но споразумението за разделение не беше основен проблем по време на кампанията, която се фокусира върху бедността, инфлацията и други предизвикателства, изострени от пандемията.

Това е третият опит на Петро да стане президент. Той беше победен през 2018 г. от Дуке, който нямаше право да се кандидатира за преизбиране.

В знак на съпротивата срещу лявото правителство, Гутиерес подкрепи Ернандес малко след като той не успя да премине към балотажа.

„Знаейки, че нашата позиция е решаваща за бъдещето на Колумбия, ние взехме решение… не искаме да губим страната“, подчерта Гутиерес, добавяйки, че ще подкрепи Ернандес, защото не иска да поставя Колумбия в риск.

Петро някога е бил бунтовник с вече несъществуващото движение М-19 и е амнистиран, след като е хвърлен в затвора за участието си в групата.

Ернандес, бивш кмет на северно-централния град Букараманга, нарасна в последните допитвания с обещания да „почисти“ страната от корупцията и да дари заплатата си. Някои виждат частична връзка между него и Тръмп. Йохан Калдас, политически анализатор в Universidad de la Sabana, коментира:

„Те споделят, че имат речи срещу истеблишмънта, срещу тази традиционна политика, не само гледана от правителството, но и от традиционната опозиция. Те са далеч от всякакъв тип структура, от формализми, от партизански мисли, които в крайна сметка точно убеждават хората, които намират вариант за промяна, което е просто далеч от традиционното ляво или дясно.“

Проучване на Галъп, проведено по-рано този месец, показва, че 75% от колумбийците смятат, че страната се движи в грешна посока и само 27% одобряват Дуке.

Пандемията отложи усилията на страната за борба с бедността с поне едно десетилетие. Официалните данни показват, че 39% от 51,6 милиона жители на Колумбия са живели с по-малко от 89 щатски долара на месец миналата година, което има леко подобрение от 42,5% през 2020 г.

Инфлацията достигна най-високите си нива от две десетилетия миналия месец, достигайки 9,2%. 28-годишният Хуан Давид Гонсалес, който гласува за втори път в президентски избори, заяви:

„Гласуването служи за промяна на страната и мисля, че тази отговорност пада много върху младите хора, които искат да достигнат стандарти, които ни позволяват да имаме достоен живот.“

Наследникът на Дуке също ще трябва да реши дали да възобнови мирните преговори, спрени от Дуке, с Националната освободителна армия, партизанска група, основана през 60-те години. Президентът също ще трябва да се справи с насилието от дисиденти на ФАРК, които отхвърлиха мирното споразумение, както и картела на клана в Персийския залив.

И корупцията е на грижа на много колумбийци.

„Корупцията в държавните структури е основният проблем в страната“, смята избирателят Едгар Гонсалес в Богота. Той добавя:

„… В политиката на страната настъпва много голяма промяна и ако всички упражняваме правото, ще постигнем тази промяна.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments