Бедни ли са бургазлии? Вижте сравнение на приходите и разходите им с други градове у нас

4
4729
Бургазлии
Бургазлии. Снимка: Искра.бг

Местната покупателна способност в Бургас е с 27,8% по-ниска от тази в столицата София. Това показват данните на сайта „Numbeo“, който съдържа най-голямата база данни в света за разходите за живот.

Индикаторът за покупателна способност е най-обективен, тъй като показва възможностите за закупуване на стоки и услуги в даден район, като се вземат предвид доходите, цените на стоките, наемите, градския транспорт и други фактори. В сравнение между градове, покупателната способност може да покаже разликите в икономическата активност и благосъстояние на населението между различни места.

Бургас и София

Напълно очаквано разликата между Бургас и София е доста голяма, но това важи за всички останали български градове, сравнени в столицата. Данните показват, че покупателната способност на бургазлии е с 27,8% по-ниска от тази на софиянци. 

Основната причина за това е огромната разлика в заплатите, тъй като средното възнаграждение в София е 2,281.00 лева срещу 1,448.96 лева в Бургас или разлика от  -36.5 %

В същото време разходите логично са по-високи в София, но разликата не е толкова голяма, за да компенсира ниските заплати на бургазлии. Така например цените на хранителните стоки в Бургас са едва 6,9% по-ниски от тези в София, а при ресторантите разликата е още по-малка – 4,5%. Почти една и съща е цената на градския транспорт в двата града, като софийските автобуси возят с едва 10 стотинки повече.

По-сериозна е разликата в наемите, които в столицата са с 28,3% по-високи. При цената на имотите за покупка разликата е още по-голяма, като цената на квадратен метър за закупуване на апартамент в центъра на града е 5,188.98 лева в София срещу 3,004.74 лева в Бургас или цели 42.1 %

Другият разход, който излиза „по-солено“ на софиянци е свързан с електроенергия, парно и вода, за които бургазлии плащат с 22.4 % по-ниски сметки. 

Бургас и Пловдив

Сравнението между четвъртия и втория по големина град в България показва, че стойностите донякъде се изравняват. Покупателната в Бургас все пак е по-ниска от тази в Пловдив с 11.8%.

Заплатите в двата града също са сравнително близки, като пловдивчани взимат средно на месец по 1,609.04 лева срещу 1,448.96 лева за бургазлии или разлика от 9.9%.

При сравнение на разходите вече се забелязват и първите фактори, които показват, че въпреки по-ниските си възнаграждения, животът в Бургас е по-скъп. Така например цените в бургаските ресторанти са с 14,7% по високи в сравнение с пловдивските, въпреки че хранителните стоки в морския град са с 3,2% по-ниски.

Пловдивчани плащат и с 50 стотинки по-малко за градски транспорт, въпреки че живеят в доста по-голям град, а разликата в цената на картите е 30%. Наемите край морето също са по-скъпи с 9,9%.

Цената на електроенергията, парното и водата отново е по-висока в Бургас – 182.17 лв срещу 150.56 лева в Пловдив. 

Бургас и Варна

Данните показват, че двата най-големи морски града имат сходна покупателна способност, но Бургас и тук изостава с малко – 3,3%. Средната работна заплата във Варна е 1,575.45 лева или с 8.0% по-висока

Ресторантите в Бургас отново показват, че държат доста високи цени, които са с 10,0% по-високи, докато хранителните продукти са с 1.1% по-евтини от тези във Варна. 

В същото време в морската столица транспортът е чувствително по-скъп – 2.00 лева за билет и 33.3% повече за месечна карта. Цената на наемите в Бургас също е доста по-ниска, като разликата е 19.1%. Същото важи и за покупката на жилище, като средната цена за квадратен метър в центъра на Варна е 3,635.74 лева или 17.4 % по-висока от тази в другия морски град.

При средната цена на електроенергия, парно и вода варненци плащат с 14.2 % повече.

Бургас и Русе

Въпреки, че Русе е по-малък град от Бургас, той го изпреварва по на практика всички основни показатели, като покупателната способност на русенци е с 15.8% по-висока. 

Заплатите в двата града са почти идентични, като русенци все пак взимат с 2.8 % повече. Голямата разлика в стандарта на живот идва от огромните разлики в разходите.

Така например цените на ресторантите в Бургас са с цели 20,7% по-високи от тези в Русе, а хранителните стоки са с 5,0% по-скъпи. При наемите разликата наистина е смазваща – 69,3%. Цената на квадратен метър в Бургас е по-висока с 31.3 % – 2,287.79 срещу 3,004.74 лева.

Билетът за градския транспорт в двата града е идентичен, но цената на месечната карта в Бургас е по-скъпа с 20%. Русенци плащат и с 21% по-малко за електроенергия, парно и вода.

Бургас и Стара Загора 

Тук Бургас отново губи надпреварата по почти всички показатели. Въпреки че Стара Загора е шестият по големия български град, покупателната способност на местните жители е с цели 18,7% по-висока

Една от основните причини за това са по-високите заплати на старозагорци, които взимат средно по 1,596.00 лева или с 9,2% повече от бургазлии.

В същото време почти всички разходи в Стара Загора са по-ниски. В Бургас ресторантите са с 11,2% по-скъпи, а при хранителните стоки разликата е 1,2%. При цените на наемите разликата отново е огромна – 67,4%. Същото важи и за средната цена на квадратния метър в центъра на града, който в Стара Загора струва 1,822.54 лева и е с 64.9 % по-евтин

Цената на билета в градския транспорт е една и съща, но картите за бургазлии отново са малко по-скъпи с 14,3%. 

Единствената разлика в полза на Бургас е при средната цена на разходите за електроенергия, парно и вода, която в морския град е с 10.7% по-ниска

Обобщение

Данните показват, че усещането на бургазлии, че изостават от столицата и другите големи градове по основните икономически данни не е случайно. На практика заплатите в Бургас са най-ниски, а в същото време разходите за почти всички показатели са по-високи. 

Основната причина за по-високите цени на ресторантите и наемите може да се дължи на туристическия поток, но е важно да се отбележи, че той е само през топлите месеци на годината. В същото време на теория развитието на Бургас като туристически град би трябвало да допринесе и до по-високи заплати, което за съжаление не се забелязва. 

Абониране
Известие от
guest

4 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Мартин
Мартин
1 месец по-рано

ресторантите зимата стоят празни, но не свалят цените

осата
осата
1 месец по-рано

Не знам дали статистиката за ресторантите включват храната навън, но смея да твърдя, че е най-скъпата в България, може би наравно със София. Един гирос е седем лева, което значи че средностатистическия работник се труди повече от час, за да си го купи. Ако в обедната почивка изядеш един гирос и изпиеш един айрян, вече си изхарчил половината си надник. 

Габор
Габор
1 месец по-рано

да ама е по добре от видин поне хаха

гого
гого
1 месец по-рано

За това си имаме кмет като мед,кета слънце който ни топли.