Байдън присъединява САЩ към Парижкото споразумение за климата и отменя забраната за пътуване

0
163
Джо Байдън
Снимка: Facebook

Новоизбраният президент Джо Байдън планира да подпише около дузина изпълнителни заповеди, включително повторно присъединяване към Парижкото споразумение за климата и прекратяване на забраната за пътуване в преобладаващо мюсюлмански страни, още в първия ден от управлението му, се казва в бележка от началника на кабинета му Рон Клайн, цитирана от “CNN”.

Той също така ще подпише заповеди за спиране на изгонванията и плащанията на студентски заем по време на пандемията на коронавируса и издаване на мандат за маска на цялото федерално имущество в опит или да отмени ходовете, направени от администрацията на Тръмп, или да подобри политиката по начин, който е невъзможен в настоящия момент по административен ред.

Едно от най-често срещаните обещания на Байдън беше да се справи с даден проблем още през първия му ден на поста – обещание, което той обикновено даваше, за да се противопостави на президента Доналд Тръмп или да подчертае колко важен според него е даден проблем. Тези обещания бяха дадени за всичко – от изменението на климата до имиграцията и външната политика и много от тях са отразени в съботната бележка на Клайн, която за първи път беше съобщена от Ню Йорк Таймс. Ето какво пише той:

“По време на кампанията новоизбраният президент Байдън обеща да предприеме незабавни действия, за да започне да се справя с тези кризи и да изгради по-добро управление. Като президент той ще изпълни тези обещания и ще подпише десетки изпълнителни заповеди, президентски меморандуми и директиви до агенциите на кабинета в изпълнение на обещанията, които е дал.”

Освен изпълнителните действия през първите му дни на поста, в бележката се посочва, че Байдън планира да изпрати на Конгреса мащабен имиграционен план в рамките на първите 100 дни на поста. Планът ще предложи път към гражданството на милионите имигранти без документи, които в момента се намират в Съединените щати.

Байдън представи първия си законодателен приоритет тази седмица, обявявайки пакет от 1,9 трилиона долара за облекчаване на коронавируса, който включваше директни плащания към американците. По време на речта си за плана Байдън даде да се разбере, че това е първият въпрос, който Конгресът ще разгледа, след като бъде открит на 20 януари.

В бележката става ясно, че ключова част от цялостната стратегия на Байдън включва да накара Конгреса да действа според законодателните си приоритети, нещо, което Байдън продължи, като подчерта отношенията си с републиканците в Сената. Фокусът е върху признанието, че само толкова може да се направи чрез изпълнителна заповед. Клайн пише още:

“Пълното постигане на политическите цели на администрацията на Байдън-Харис изисква не само изпълнителни действия, които избраният президент е обещал да предприеме, но и силни действия в Конгреса.”

В деня след встъпването на Байдън в длъжност, според Клейн, той “ще подпише редица изпълнителни заповеди за агресивни действия с цел да промени хода на кризата с COVID-19 и безопасно да отвори отново училища и предприятия, включително като предприеме действия за смекчаване на разпространението чрез разширяване на тестовете, защита на работниците и установяване на ясни стандарти за обществено здраве”.

А на 22 януари Байдън ще насочи своите кабинетни агенции да “предприемат незабавни действия за осигуряване на икономическо облекчение на работещите семейства, носещи бремето на тази криза”, пише Клайн.

Шумът на действията има за цел да покаже на американците, че Байдън не губи време да поеме контрола върху коронавируса – нещо, върху което преходът на Байдън е съсредоточен. Но обхватът и ширината на темите, които Байдън ще разгледа, също подчертава степента, до която демократите вярват, че входящата администрация ще трябва да бъде фокусирана върху множество въпроси едновременно, за да бъде успешна.

От 25 януари до 1 февруари Клайн пише, че Байдън ще издава заповеди за всичко – от насочване на правителството си да купува американски продукти до започване на изпълнение на обещания за реформа на системата на наказателното правосъдие.

През този едноседмичен период Байдън ще разпореди на федералното правителство да определи как да събере децата, отделени от семействата им на границата между САЩ и Мексико, както и да подпише допълнителни заповеди, насочени към справяне с изменението на климата и разширяване на достъпа до здравни грижи.

“Разбира се, тези действия са само началото на нашата работа”, пише Клайн.

“Ще трябва да се направи много повече за борба с COVID-19, за по-добро изграждане на икономиката ни, за борба със системния расизъм и неравенството и за справяне с екзистенциалната заплаха от климатичната криза. Но до 1 февруари Америка ще продължи в правилната посока както на четирите изброени предизвикателства, така и на повече – благодарение на ръководството на новоизбрания президент Джо Байдън.”

Политически натиск върху Байдън

Тъй като Байдън рутинно обещаваше да предприеме действия в “Първия ден” от своята администрация, домакини на групи по интереси и застъпническа организация оказаха обществен натиск върху Байдън да изпълни обещанията си.

“Байдън много се кани да прекратява забраната в първия ден от президентството си, защото това е нещо, за което той е агитирал”, каза Иман Авад, национален законодателен директор на Emgage Action, организация за застъпничество на американците мюсюлмани.

“С това разбираме, че сме изправени пред толкова много през този политически момент: настоящ президент, който прави този преход почти невъзможен, въстанието и пандемията. Въпреки това мюсюлманските американски общности се надяват, че администрацията на Байдън ще изпълни това обещание, въпреки кризите, които се случват.”

За активистите за климатичните промени обещанието на Байдън да предприеме бързи действия по редица климатични проблеми беше ключова част от причините, поради които прогресистите се събраха около Байдън, след като той изчисти демократичното поле, каза Джаред Леополд, съосновател на Evergreen Action, група бивши служители на губернатора на Вашингтон Джей Инсли, който се кандидатира за президент през 2020 г. се фокусира почти изцяло върху изменението на климата. Леополд потвърди:

“Поемането на президентския пост от Доналд Тръмп е все едно да поемеш договора за наем от братя: Списъкът със задачите за почистване е зашеметяващ. Задачата за Байдън е двойна: първо, да почисти щетите на Тръмп, след това да предприеме действия по смелия климатичен план, който науката изисква. Байдън се е заел с най-силния климатичен план в американската история и той има ясен мандат да го приведе незабавно чрез изпълнителни и законодателни действия.”

А активистите на ЛГБТ общността, като президента на Кампанията за правата на човека Алфонсо Дейвид, заявиха, че е изключително важно Байдън да покаже ясно в началото на своята администрация, че е решен да пренапише действията, предприети от администрацията на Тръмп. Подчертавайки необходимостта да гарантира, че правата на студентите от ЛГБТ общността се прилагат съгласно дял IX, в интервю за Си Ен Ен Дейвид заяви:

“Очаквам, че администрацията на Байдън-Харис ще предприеме положителни стъпки в рамките на първия ден или малко след встъпването си в длъжност, за да изпълни обещанията си за предизборната кампания.”

“Целта ми е да гарантирам, че гражданските права на ЛГБТ хората са защитени, че Джо Байдън изпълнява предизборните си обещания и ги изпълнява”, каза Дейвид и добави:

“И всичките ми очаквания ме водят до заключението и въз основа на разговори, които съм водил, че те ще предприемат тези стъпки, за да се уверят, че изпълняват своите предизборни задължения и обещания.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments