Защо толкова много избиратели са разочаровани от икономиката на САЩ?

0
30
Жилища
Снимка: Pixabay

Лори Шелтън не може да си представи, че някога ще има пари за закупуване на собствено жилище – и това е основната причина толкова много избиратели да се чувстват потиснати от икономиката преди тазгодишните президентски избори, пише „Асошиейтед прес“.

67-годишната Шелтън шофира Uber, за да си плаща наема в Аурора, Колорадо. Авансът от заплатата ѝ покрива депозита за охрана на апартамента ѝ. Но също така се е отрязал от следващата ѝ заплата, което е оставило банковата ѝ сметка опасно ниска, когато е трябвало да плати наема – цикъл, който изглежда никога няма да свърши.

„Винаги съм с една крачка назад“, признава Шелтън и гласът ѝ се задавя:

„Това е кошмар, това е ужасен кошмар в момента.“

Съединените щати се борят с кризата с достъпността на жилищата, която се заражда от десетилетия. В основата на този проблем стои фактът, че Америка не успя да построи достатъчно жилища за нарастващото население на страната. Недостигът удря в сърцето на американската мечта за притежание на жилище – помрачава уверенията на президента Джо Байдън, че американската икономика е силна, и подчертава степента, в която републиканецът Доналд Тръмп, бивш президент и предполагаем кандидат за предстоящия през 2024 г. вот, до голяма степен пренебрегва недостига.

Според анализ на Харвардския университет липсата на жилища е накарала рекорден брой наематели да отделят доста голяма част от доходите си за жилище. Не се продават и не се строят достатъчно жилища, което поддържа цените високи. Средните лихвени проценти по ипотечните кредити се увеличиха повече от два пъти и допълнително влошиха достъпността.

Всъщност Бюрото за преброяване на населението съобщи, че в края на миналата година броят на собствениците на жилища леко е намалял в условията на иначе стабилна икономика. Ако не бяха разходите за подслон, инфлацията – най-изразеният икономически проблем на Байдън – щеше да бъде здравословна и стабилна на ниво от 1,8%. Вместо това тя се колебае около 3,2%.

Представителите на администрацията са уверени, че инфлацията на разходите за подслон скоро ще се охлади, но щетите в продължение на няколко години са очевидни за защитниците и икономистите.

„От 30 години се занимавам с жилищно строителство – предизвикателството, свързано с достъпността на жилищата, е най-лошото, което съм виждал в кариерата си“, сподели Шон Донован, бивш министър на жилищното строителство и градоустройството в годините на Обама, който сега ръководи организацията с нестопанска цел Enterprise Community Partners. Донован отбеляза, че това е все по-често двупартийно предизвикателство, което може да обедини политическите партии. Скъпите жилища някога са били достояние на демократични райони като Ню Йорк и Сан Франциско. Сега то се премества в републиканските щати, тъй като места като Бойз, Айдахо, се борят с по-високите цени. По думите му:

„Това е проблем от първостепенно значение почти навсякъде. И това променя националната политика в тази област по начин, който според мен е доста по-различен от този, който съм виждал някога.“

Марк Занди, главен икономист в Moody’s Analytics, заяви, че резултатът от изборите през ноември може да зависи от развитието на 30-годишните лихви по ипотечните кредити. Понастоящем средните лихвени проценти са около 6,74 %. Ако те паднат по-близо до 6%, шансовете за победа на Байдън ще се увеличат. Но ако лихвите се приближат до 8%, това може да даде възможност на Тръмп да победи, коментира още Занди.

„Като се има предвид настоящата криза с достъпността на жилищата, по-високите лихвени проценти ще направят притежаването на жилище напълно недостъпно за почти всички потенциални купувачи на първо жилище“, каза той и добави:

„Тъй като притежаването на жилище е ключова част от американската мечта, ако то изглежда недостижимо, това ще се отрази дълбоко върху усещането на избирателите за икономиката.“

Демократът Байдън призна болката, която мнозина изпитват, в речта си за състоянието на Съюза по-рано този месец и в предложението си за бюджет, публикувано в понеделник. Президентът иска да финансира изграждането и запазването на 2 млн. жилища – значителен брой, но недостатъчен за решаване на проблема с недостига. Той също така предложи данъчен кредит на стойност до 10 000 долара за купувачите на жилища. В понеделник в своя реч пред Националната лига на градовете Байдън обясни:

„Основното е, че трябва да строим, строим, строим. Това е начинът да намалим цените на жилищата завинаги.“

Бързото покачване на цените на жилищата беше наболял проблем и при Тръмп, който за първи път придоби статут на знаменитост като строителен предприемач. Докато беше президент, Тръмп призоваваше за ограничаване на строителството в предградията. По време на изборите през 2020 г. той твърдеше, че политиките на Байдън за стимулиране на строителството и достъпността на цените ще унищожат квартала на въпросните хора.

По данни на ипотечната компания Freddie Mac през периода 2018-2020 г., когато Тръмп ще е президент, недостигът на жилища в страната ще нарасне с 52% до 3,8 млн. единици. „Асошиейтед прес“ се свърза с кампанията на Тръмп за неговите политически планове, но не получи отговор. Политическият институт „Америка на първо място“, мозъчен тръст, популяризиращ визията на Тръмп, заяви, че ключът е да се намалят държавните заеми, за да се понижат лихвите по ипотечните кредити. Майк Фолкендър, главен икономист в института, изтъква:

„Най-добрият начин да подобрим достъпа на младите хора до собственост на жилище е да намалим лихвените проценти, а не да предоставяме субсидии, които водят до влошаване на недостъпността на жилищата.“

По-ниските лихвени проценти може и да се харесат на избирателите, но повечето икономисти твърдят, че те в най-добрия случай ще предложат временно финансово облекчение. Цените на покупките вероятно ще се коригират нагоре в отговор на по-голямото търсене, предизвикано от намаляването на лихвите.

Строителството, което е по-трайното решение, ще отнеме години и ще изисква нови правила от страна на държавите и градовете. Администрацията се опитва да стимулира промени в зонирането, но основните решения са извън контрола на Белия дом. Ето какво е мнението на Дарил Фейруедър, главен икономист в брокерската компания Redfin:

„Дори когато доходите се увеличават и икономиката се развива добре, а инфлацията спада, хората не могат да си купуват жилища. Това е като че ли най-големият проблем за Байдън, защото той не може да го реши.“

Общото правило е, че хората не трябва да плащат повече от 30% от доходите си за наем или ипотека. Според Redfin едно типично домакинство, което иска да си купи жилище, би трябвало да отделя 41% от доходите си за изплащане на ипотека. Това крие далечни икономически рискове. Високите разходи за жилище могат да накарат хората да намалят разходите си в други области. Според защитниците това дава възможност на наемодателите да занемаряват имотите си, тъй като винаги има наемател насреща.

Напускането на жилище от своя страна може да влоши здравословното състояние и образователните резултати на децата и да доведе до още по-големи разходи за обществото. На това мнение е Зак Нойман, адвокат от Денвър, който предоставя над 30 млн. долара годишно за помощ при наемане на жилища чрез организацията с нестопанска цел Community Economic Defense Project.

Кумулативните разходи за изселване на по-бедни наематели са 20 000 до 30 000 долара годишно, ако се включат нощувките в приюти и посещенията в спешното отделение, твърди Нойман и уточнява:

„Наистина е потресаващо, когато се замислите за общите цифри, а тези хора се борят да имат покрив над главата си.“

Макар че има двупартийно съгласие относно необходимостта от повече жилища, все още няма значителен план, който да бъде приет от Камарата на представителите и Сената. Байдън е предлагал помощ за жилищно настаняване по време на управлението си, която така и не е реализирана.

„Ако Конгресът беше приел някои от инвестициите, за които президентът призоваваше от началото на администрацията, ако беше направил това преди три години, както той се застъпваше, сега щяхме да имаме достъпни жилища“, отбелязва Даниел Хорнунг, заместник-директор на Националния икономически съвет на Белия дом.

Но Марк Калабрия, който беше директор на Федералната агенция за жилищно финансиране по време на управлението на Тръмп, заяви, че много от федералните инструменти за увеличаване на броя на жилищата, като например данъчният кредит за жилища с ниски доходи, може допълнително да повиши търсенето, без да се добави достатъчно строителство.

„Притесненията ми са, че направихме редица неща, които увеличиха търсенето, когато проблемът е в предлагането“, признава Калабрия, който сега е съветник в либертарианския институт Катон.

Но за наематели като Лори Шелтън в Колорадо дебатът за това как да се увеличи предлагането на жилища е хладна утеха, когато тя дължи наем сега. Преди това жената се е сблъсквала със заплахата от изселване и такси за просрочие. Получава някакви пари за наем от сина си, но понякога е разчитала и на църквата си, за да покрие сумата от 2399 долара на месец. Ето какво споделя самата тя:

„Не мисля, че мнозинството от нас имат тази спестовна сметка. Ако харчиш толкова много за наем, хранителни стоки, кола и сметки, не ти остава много за резервен вариант.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments