Най-важното от света през изминалата седмица: Избори в Русия и ясни кандидати за вота в САЩ

0
99
Владимир Путин
Владимир Путин. Снимка: Pixabay

Изминалата седмица започна с тържествена церемонияшведският флаг официално беше издигнат пред централата на НАТО в Брюксел. Припомняме, че предишната седмица страната стана 32-рият член на Алианса.

Стокхолм подаде едновременно с финландската столица Хелзинки документи за присъединяване към пакта, малко след започването на войната в Украйна. Това е голяма промяна за двете страни, спазващи политика на неутралитет в продължение на десетки години.

Церемония
Церемония. Снимка: Jens Stoltenberg, Facebook

Същевременно в понеделник бе съобщена и новина, която предизвикаха голям отзвук по целия свят – Русия е готова за преговори за край на войната. Говорителят на руския държавен глава Дмитрий Песков заяви, че Владимир Путин много пъти е изразявал „откритост и готовност“ да реши различията на масата за преговори. От Русия имали готовност да преговарят с Украйна, но дискусията се проваляла заради отхвърлянето й от Киев и това било позиция, която от Кремъл повтаряли. От Русия имали условие – Украйна да се откаже от законните си територии и да ги признаела за руски. Едва след това щели да започнат разговорите за условията за мир.

Същевременно от Украйна отбелязаха, че преди войната руският държавен глава много пъти е казвал, че няма да ги напада и че нямало да окупира украински територии. От Киев не виждали стойността на договор с лидер, който доказвал, че говори едно, но вършидруго. Те отправиха критики и към папата, който апелира Киев да „намери кураж за бялото знаме“.

„Най-силният е този, който в битката между доброто и злото застава на страната на доброто. А не се опитва да ги изкара едно и също и да нарече това „преговори“.“, отбеляза пък Кулеба.

Вторият ден от седмицата бе белязан от нови стачки в транспорта в Германия, които блокираха хиляди пътници на гари и летища. В този ден съвпаднаха протестите на железничарите от държавната „Deutsche Bahn“ и на кабинния персонал на „Lufthansa“. Първите недоволстват заради работното време, а вторите искат 15% ръст на заплатите, както и еднократно плащане на компенсация от 3000 евро на човек заради инфлацията.

Пътуване
Пътуване. Снимка: Pixabay

През последната седмица стана ясно със сигурност, че Доналд Тръмп и Джо Байдън ще се изправят един срещу друг на президентския вот в САЩ. До тази развръзка се стигна след последните първични избори, проведени във вторник. Резултатите показват, че и двамата са си осигурили нужния брой делегати, които да ги подкрепят на партийните конгреси. Любопитен факт е, че за първи път от около 70 години насам, ще бъдем свидетели на битка между двама кандидати, които за втори път влизат един срещу друг в битката за Белия дом.

В последния ден от седмицата брега на Централна Газа достигна и корабът с хранителни помощи, който отплава към нея във вторник. Целта е чрез него да се облекчи хуманитарната криза в обсадения анклав.

Плавателният съд превозва 200 тона помощи, а мисията му бе финансирана предимно от Обединените арабски емирства и осъществена от американска и испанска благотворителни организации.

Избори, бюлетина
Избори. Снимка: Архив

На 15 март започнаха и президентските избори в Русия. Те ще продължат 3 дни. Според прогнозите Владимир Путин ще си осигури ново 6-годишно управление. Вотът се провежда и в украинските територии, окупирани от Русия.

Претендентите за поста освен Путин, са Николай Харитонов, Леонид Слуцки и Владислав Даванков. Борис Надеждин и Екатерина Дунцова, които се обявиха против войната в Украйна, не бяха допуснати до изборите. В случай, че нито един от кандидатите не получи повече от 50% от гласовете, на 7 април ще има нови избори.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments