Байдън: Америка се намира в „повратна точка“ в Израел и Украйна

0
34
Джо Байдън
Джо Байдън. Снимка: Facebook

Президентът на САЩ Джо Байдън се обърна към нацията от Овалния кабинет, за да се застъпи решително за подпомагане както на Израел, така и на Украйна, предава „Politico“. Той изложи мрачна визия за това какво ще се случи, ако тази помощ, заедно с по-големия ангажимент на Америка за защита на демокрацията, не бъдат предоставени. Байдън подчерта:

„Историята ни е научила, че когато терористите не плащат цена за своя терор, когато диктаторите не плащат цена за агресията, те причиняват повече хаос и смърт и повече разрушения. Те продължават, а цената и заплахите за Америка и света продължават да растат.“

Речта на Байдън дойде ден след завръщането му от бурно пътуване до Израел, за да изрази солидарност с неговия дългогодишен съюзник. Преди това, което може да бъде ескалация на насилието в Близкия изток, Байдън ясно изложи залозите, като каза, че докато руският президент Владимир Путин и Хамас „представляват различни заплахи“, и двамата искат „напълно да унищожат една съседна демокрация“.

Първоначално президентът говореше бързо, четейки от телесуфлер, преди да забави реториката си, докато обръщението му се движеше към по-мрачни моменти. На моменти се закашляше и сочеше пръста си върху бюрото към другите. По-общо казано, той предложи тон на трезвост, описвайки свят с редица сериозни пожари, които отчаяно се нуждаят от потушаване.

Байдън свърза новата битка в Израел с нахлуването в Украйна, опитвайки се да съживи избледняващата подкрепа за война, която продължава повече от година и половина.

Той използва най-важния момент, за да изложи на широката публика защо два конфликта от другата страна на земното кълбо са толкова жизненоважни за американската национална сигурност. И той го направи, като подчерта необходимостта от борба с възхода на авторитаризма. Байдън е готов да направи огромна заявка за разходи от 100 милиарда долара в петък, която ще включва помощ за Украйна и Израел. Той го нарече „спешно искане за бюджет“, който ще осигури „безпрецедентен ангажимент за сигурността на Израел“. В изявлението си американският държавен глава изтъкна:

„Това е умна инвестиция, която ще носи дивиденти за американската сигурност за поколенията. Помогнете ни да предпазим американските войски от опасност. Помогнете ни да изградим свят, който е по-безопасен, по-мирен, по-проспериращ за нашите деца и внуци.“

Президентът ще трябва да се справи с поредица от идеологически различия, ако потърси цялата помощ с едно гласуване в Конгреса. Въпреки че има широка подкрепа за финансирането на Израел, малък брой гласови републиканци започнаха да се въздържат от изпращането на повече помощ на Украйна. Цялото финансиране може да се окаже усложнено от политическата парализа, обхванала Конгреса.

Контролираната от републиканците Камара на представителите вече е без говорител от седмици, което прави невъзможно приемането на каквото и да е законодателство, включително помощта, от която Израел заяви, че има спешна нужда. Републиканците в четвъртък се отказаха от плана за временно овластяване на представителя Патрик Макхенри като временен говорител на фона на продължаващите разногласия в групата, което отново постави Камарата на представителите в задънена улица.

В четвъртък Байдън каза също, че скърби за изгубените палестински животи, два дни след като ракета избухна в болница в Газа, убивайки стотици цивилни. Той категорично заяви, че Израел не носи отговорност за експлозията. Но той също отбеляза, че хората в Газа отчаяно се нуждаят от храна, вода и лекарства. Неговото признание за мащаба на трагедията, което също порази палестинците – сред най-силните от началото на конфликта – идва на фона на критики от висши арабски американски и мюсюлмански лидери относно позицията на Белия дом по време на кризата.

Президентът също така назова Уадеа Ал-Фаюме, 6-годишното палестинско американско момче, което според властите е било намушкано до смърт, защото е мюсюлманин.

„Не можем да стоим и да мълчим, когато това се случва“, каза Байдън и беше категоричен:

„Трябва без съмнение да осъдим антисемитизма. Трябва също така без съмнение да осъдим ислямофобията. И на всички, които ви боли, искам да знаете, че ви виждам. Ти принадлежиш. И искам да ви кажа следното: всички сте американци.

Подчертавайки важността на момента, обръщението беше едва вторият път, в който Байдън изнася официални забележки от Овалния кабинет, откакто стана президент. През юни той говори зад бюрото на Resolute за двупартийно споразумение за избягване на неизпълнение на дълга на нацията.

Байдън спечели похвала сред защитниците на Израел за това, че стои твърдо зад страната. Но пътуването му до страната беше помрачено от конфликт в региона. Срещата на върха, планирана за Аман с участието на йордански, палестински и египетски лидери, беше отменена след експлозията в болница в Газа. И докато Байдън все още беше на място в Тел Авив, протестите в региона драматично ескалираха, включително демонстрации пред американското посолство в Бейрут, столицата на Ливан. Официални лица на САЩ изразиха дълбоко лично съгласие, че безредиците в региона могат да избухнат, след като Израел започне своята привидно предстояща наземна операция в Газа.

В много отношения всеобхватното послание на Байдън в четвъртък вечер беше илюстрация на възвишените теми, които той засегна през цялото си президентство: преформулиране на предстоящия век като битка между демокрации и автокрации. Той коментира:

„Американското лидерство е това, което държи света заедно. Нашите съюзи са това, което ни предпазва, а нашите ценности са това, което ни прави партньор, с който другите нации искат да работят.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments