Барак Обама: Едни избори няма да спрат “разпадането на истината” в САЩ

0
179
Барак Обама
Снимка: Пиксабей

САЩ са изправени пред огромната задача да обърнат тенденцията за “луди теории на конспирацията”, които са изострили разделението в страната, заяви Барак Обама, цитиран от “BBC”В интервю за медията бившият президент казва, че САЩ са по-силно разделени, отколкото дори преди 4 години, когато Доналд Тръмп спечели президентския пост.

А Обама предполага, че победата на Джо Байдън на изборите през 2020 г. в САЩ е само началото на поправянето на тези разделения. Той отбеляза:

“Ще са необходими повече от един избори, за да се обърнат тези тенденции.”

Справянето с поляризирана нация, твърди той, не може да бъде оставено само на решенията на политиците, но също така изисква както структурни промени, така и хора, които се вслушват – договаряне на “общ набор от факти”, преди да се спори какво да се направи за тях.

Въпреки това той казва, че вижда „голяма надежда“ в „усъвършенстваните“ нагласи на следващото поколение, призовавайки младите хора да „култивират този предпазлив оптимизъм, че светът може да се промени“ и „да бъдат част от тази промяна“.

Как се подхранва разделението в Америка?

Гневът и негодуванието между селските и градските райони на Америка, имиграцията, несправедливостите като неравенството и “видовете луди теории на конспирацията – това, което някои наричат ​​разпадане на истината” се усилват от някои американски медии и “се тръбят от социалните медии”, посочи Обама на историка Дейвид Олусога, в интервю за BBC Arts с цел да популяризира новия си мемоар. Бившият президент е категоричен:

“В момента сме много разделени, със сигурност повече, отколкото преди, когато се кандидатирах за първи път през 2007 г. и спечелих президентския пост през 2008 г.”

Той предполага, че това отчасти се дължи на готовността на Тръмп да “раздели привържениците, защото това беше добре за неговата политика”Нещо друго, допринесло изключително много за проблема, казва Обама, е разпространението на дезинформация онлайн, където “фактите нямат значение”. Той споделя:

“Има милиони хора, които се присъединиха към идеята, че Джо Байдън е социалист, които се присъединиха към идеята, че Хилари Клинтън е била част от лош заговор, според който е участвала в педофилски истории.”

Примерът, който той свързва тук с Клинтън, също е част от фалшива теория, в която се твърди, че политиците от Демократическата партия са управлявали педофилски кръг от пицария във Вашингтон.

“Мисля, че в даден момент ще е необходима комбинация от регулация и стандарти в рамките на индустриите, за да ни върне до точката, в която поне разпознаваме общ набор от факти, преди да започнем да спорим какво трябва да направим за тези факти.”

Обама казва, че докато много конвенционални масови медии предприемат проверка на фактите през последните години в опит да се справят с разпространението на дезинформацията онлайн, това често не е достатъчно, защото “лъжите вече бяха обиколили света, когато истината излезе наяве”Той смята, че разделението е резултат и от социално-икономически фактори като нарастващото неравенство и неравенствата между селските и градските райони на Америка.

Подобни проблеми, добавя той, са “успоредни във Великобритания и по свет” с “хората, които се чувстват така, сякаш губят власт по стълбата на икономическия напредък и така реагират и могат да бъдат убедени, че вината на тази група е грешка”.

Какво ще кажете за Black Lives Matters и расата?

Обама, който влезе в историята като първият чернокож президент на Америка, споделя, че въпросът за расата е “една от централните линии на разлома в американската история – нашият първоначален грях”Събитията, разгърнали се през лятото, включително смъртта на Джордж Флойд – чернокож мъж, починал в полицията – и отговорът на смъртта му от общности не само в САЩ, но и по света, създадоха моменти както на отчаяние, така и на оптимизъм, казва той.

“Отчаянието, че хроничната продължителна роля на расата и пристрастията в нашата система за наказателно правосъдие продължава в толкова откровена форма … и огромният оптимизъм за изблика на протестна активност и интерес, който далеч надхвърли всичко, което бяхме виждали по-рано – беше мирно.”

Важно е протестите да са многорасови, смята той, добавяйки, че реакцията е различна от тази на убийството през 2012 г. на Трайвън Мартин, невъоръжен тийнейджър от Флорида, който беше застрелян от доброволеца от кварталната охрана Джордж Цимерман. По-късно Цимерман бе освободен от убийството на 17-годишния мъж по високопоставено наказателно дело.

Обама споменава и фаталната стрелба през 2014 г. на 18-годишния невъоръжен чернокож мъж Майкъл Браун, който бе застрелян шест пъти от бял полицай във Фъргюсън, Мисури. Той смята, че докато тези инциденти разпалват страстите в цяла Америка, предизвиквайки дебат за расата и справедливостта, все още изглежда, че има “съпротива сред големи части от бялата общност, за да отблъсне идеята, че това е повече от един инцидент или случай на лоши нрави”.

“Това, което видяхте това лято, бяха някои общности, които имаха много нищожно чернокожо население, хората излизаха там и казваха, че Black Lives Matter е важен фактор и възприемаха идеята, че трябва да дойде реална промяна.”

Обама говори преди излизането на новия си мемоар “Обещаната земя”, който отбелязва възхода му в Сената на САЩ и първия му мандат като президент. Той предстои да излезе на 17 ноември и е първата от двете книги, обхващащи времето му в Белия дом.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments