Банковият сектор в Афганистан е напът да се срине

0
5
Финансови средства
Снимка: Pixabay

Банковата система на Афганистан е напът да се срине, предупреди пред „BBC“ изпълнителният директор на един от най-големите кредитори в страната. Сайед Муса Калим Ал-Фалахи, изпълнителен директор на Ислямската банка на Афганистан, заяви, че финансовата индустрия на страната в обхваната от „екзистенциална криза“, тъй като клиентите изпадат в паника.

В момента се извършват тегления в огромни размери. Извършват се само тегления, повечето банки не функционират и не предоставят пълния си капацитет от услуги.“, заяви Сайед Муса Калим Ал-Фалахи в свое обръщение от Дубай, където временно се намира поради хаоса в Кабул.

Икономиката на Афганистан беше разтърсена от нестабилност още преди талибаните да поемат контрола над страната през август. Тя е силно зависима от чуждестранната помощ – около 40% от брутния вътрешен продукт (БВП) идва от международна помощ, според данни на Световната банка. След превземането на страната от талибаните, Западът замрази международните фондове, включително активите, които Афганистан би могъл да получи чрез Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ).  Според Ал Фалахи това насърчава талибаните да търсят други източници на финансова подкрепа.

Китай вече обяви открито желанието си да помогне за възстановяването на икономиката на Афганистан, както и да работи с талибаните. В наскоро публикувана статия на страните китайската държавна медия „Global Times“ се посочва, че има „огромен потенциал за сътрудничество при възстановяването на икономиката на Афганистан„, като се добавя, че Китай „определено е водещ играч„. Китай вече е обещал помощ на стойност 200 милиона китайски юана (31 милиона долара, 22 милиона паунда), включително под формата на доставки на хранителни стоки и ваксини срещу COVID-19.

Въпреки обещанията за помощ от чуждестранни партньори талибаните са под натиск да разрешат икономическите проблеми на Афганистан колкото се може-по-скоро. Ситуацията в страната е тревожна, предвид факта, че инфлацията се покачва, стойността на афганистанската валута на страната намалява, а гражданите са отчаяни, тъй като много от тях са загубили работата си и изпитват сериозен недостиг на финансови средства. Световната продоволствена програма на ООН предупреди, че едва 5% от домакинствата в Афганистан имат достатъчно храна всеки ден. Половината от анкетираните граждани споделят, че се е случвало да гладуват поне веднъж през последните две седмици. Следователно, както изглежда, достъпът до международни фондове и чуждестранна помощ е ключът към оцеляването на Афганистан.

Някои страни като САЩ например, заявиха, че макар да са склонни да обмислят идеята за съвместна работа с талибаните, решението им ще зависи от някои предварителни условия, включително отношението на новия режим към жените и малцинствата. Коментирайки това, Ал Фалахи обясни, че противно на изявленията на талибаните, че жените нямат право да работят за „известно време“, жените, които са назначени в неговата банка, вече се връщат на работа без проблем:

Имаше известен страх сред жените, те не идваха в офисите, но сега постепенно започнаха да се връщат на работа.“

Въпреки това женските групи и правозащитните организации изтъкнаха очевидното несъответствие между казаното от талибаните и настоящата реалност в страната, като според доклади много жени и момичета сега нямат право да посещават свободно училище или работа.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments