Банки и държави обещават 10 милиарда долара за възстановяване на Пакистан след катастрофалните наводнения

0
33
Наводнение, Пакистан.
Наводнение, Пакистан. Снимка: Пиксабей

Международната общност обеща 10,5 милиарда долара (8,77 милиарда паунда), за да помогне на Пакистан да се възстанови след катастрофалните наводнения миналото лято, описани от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш като „мусон на стероиди“, пише „The Guardian“.

Обещанията бяха направени в понеделник на Международната конференция за устойчивия на климата Пакистан в Женева, Швейцария, организирана от министър-председателя на Пакистан Мохамед Шехбаз Шариф и Гутериш. Шариф потвърди, че Пакистан се нуждае от минимум 16,3 милиарда долара през следващите 3 години, за да започне възстановяване и реконструкция, като половината от тях ще бъдат осигурени от вътрешни ресурси.

Най-големият ангажимент в понеделник – 4,2 млрд. долара – дойде от групата на Ислямската банка за развитие. Вицепрезидентът на Световната банка за Южна Азия Мартин Райзър обяви принос от 2 милиарда долара. Други допринесли са Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции, Саудитска Арабия, ЕС, Япония и Китай.

Проливни дъждове, които започнаха през юни миналата година и продължиха до август, причиниха най-големите наводнения в Пакистан, потапяйки една трета от страната. Повече от 4 милиона акра земеделска земя бяха наводнени, което доведе до хранителна криза и огромни финансови загуби.

Бедствието засегна най-малко 33 милиона души, като уби повече от 17000 и остави 8 милиона без дом. Жените и децата бяха особено тежко засегнати. Според UNICEF до 4 милиона деца все още живеят в близост до замърсени и застояли води от наводнения. Броят на децата, страдащи от тежко остро недохранване в засегнатите от наводнения райони, почти се е удвоил между юли и декември 2022 г. в сравнение със същия период на 2021 г., съобщи благотворителната организация в понеделник. В него се казва още, че броят на острите респираторни инфекции сред децата се е увеличил рязко в засегнатите от наводнения райони.

В понеделник от Лекари без граници предупредиха, че организацията наблюдава тревожни здравни проблеми в засегнатите от наводнения райони, като нивата на заразени с малария достигат 50% в Синд и Източен Белуджистан през декември, въпреки по-студения сезон, когато се очакват маларийни инфекции да откажеш. Едуард Тейлър, координатор на Лекари без граници за спешни случаи в северен Синд и източен Белуджистан, коментира:

„Все още сме в спешна фаза.“

Говорейки на конференцията в понеделник, Шариф изтъкна, че светът стои в „повратна точка на историята“, добавяйки:

„Въпросът не е само как да оцелеем … а как да запазим достойнството и честта си – като вървим напред с чувство за цел и чувство за постижение.“

Гутериш призова за помощ за възстановяването на Пакистан, заявявайки:

„Никоя страна не заслужава да търпи това, което се случи с Пакистан.“

На конференцията той потвърди, че Пакистан в станал двойна жертва на климатичния хаос и морално фалиралата световна финансова система, като заключи:

„Преди всичко трябва да бъдем честни относно бруталната несправедливост на загубите и щетите, понесени от развиващите се страни поради изменението на климата. Ако има някакви съмнения относно загуби и щети – отидете в Пакистан.“

Пакистан беше засегнат от наводненията в момент, когато вече преживя икономическа криза, и продължава да е изправен пред финансови предизвикателства, водещи до рекордно ниво на инфлация.

Шариф заяви, че неговото правителство е подготвило цялостна рамка „4RF“, за да се стреми към „възстановяване, рехабилитация, реконструкция и устойчивост“.  Той каза:

„Искам да направя това твърдение категорично. Всяка стотинка ще бъде използвана по прозрачен начин. Въведох механизъм за валидиране от трета страна, че всяка стотинка се отчита и инвестира в интересите на нуждаещите се хора, които са били тежко засегнати от тези свирепи наводнения.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments