Австралийски журналисти бяха евакуирани от Китай след петдневен дипломатически конфликт

0
160
Струпани камери.
Медии. Снимка: Пиксабей

Двама австралийски журналисти, работещи в Китай, са напуснали страната, след като са били разпитани от полицията и са били принудени да потърсят защитата на правителството на страната си, съобщиха във вторник местни новинарски организации, цитирани от “CNN”Това изселване оставя австралийските медии без свои кореспонденти в Китай за първи път от близо 50 години.

Дипломатическото противопоставяне започна, когато на двамата мъже – Бил Бъртълс, кореспондент в Пекин за Австралийската предавателна корпорация (ABC), и Майк Смит, кореспондент на Шанхай за Австралийския финансов преглед (AFR) – им беше казано, че са “лица от интерес за разследване” в Ченг Лей – австралийски кореспондент на държавната телевизия CGTN, според AFR. Миналата седмица австралийското правителство заяви, че Ченг е била задържана от полицията в Китай, въпреки че все още не е обвинена в нищо, а китайските власти не разкриват за какво е разследвана.

Австралийското правителство вече е предупредило ABC да изтегли служителите си от Китай, преди мъжете да бъдат разпитани от полицията, според телевизионния оператор. ABC добави, че Бъртълс например е бил домакин на прощално парти, когато полицейски служители са посетили апартамента му и са го предупредили, че е в сила забрана срещу него да напуска страната, както и че на следващия ден ще бъде извикан за разпит по “дело за национална сигурност”. Телевизионният оператор не каза за какво е разпитан Бъртълс.

След това и двамата журналисти потърсиха убежище в австралийските дипломатически звена, съответно в Пекин и Шанхай, докато Канбера преговаря с китайски служители да им позволи да напуснат страната. Това положение продължи пет дни, преди забраните за пътуване да бъдат отменени и те да могат да летят обратно за Сидни.

CNN Business се свърза с китайското външно министерство по случая, но медията все още не е получила отговор.

Австралийският министър на външните работи Марис Пейн заяви в изявление, че правителството “е предоставило консулска подкрепа на двама австралийски журналисти в Китай, за да подпомогне завръщането им в Австралия”.

Бъртълс каза във вторник за ABC, че е “много разочароващо да се напуска при тези обстоятелства”.

“Облекчение е да се върнеш в страна с истинско върховенство на закона”, добави той. “Това беше вихрушка и не особено добро преживяване.”

Говорейки пред CNN Business след карантина в Австралия, Смит каза, че посещенията в апартаментите – неговия и този на Бъртълс, са се чувствали “много политически”.

“Бяха много напрегнати дни”, каза той за времето си, прекарано в австралийското консулство в Шанхай. И добави, че на него и на Бъртълс е било позволено да напуснат Китай при условие, че позволят да бъдат разпитани Ченг Лей от китайското министерство на държавната сигурност.

“Така че се съгласихме да направим това до голяма степен, защото всъщност нямахме никаква възможност. Вие не искате да бъдете Джулиан Асандж и да останете в посолство от години”, добави Смит, позовавайки се на случая с основателя на WikiLeaks, който живееше в еквадорския Посолство в Лондон в продължение на близо седем години, за да се избегне екстрадиция в Швеция.

Засилено напрежение

Отношенията между Австралия и Китай се разпаднаха през последните месеци, след като Канбера призова за разследване на произхода на пандемията от коронавирус. Оттогава страните се ангажираха с търговски ограничения. Във вторник в редакцията на китайския таблоид Global Times заяви беше изтъкнато, че “действията на австралийските политици през последните месеци показват, че те не оценяват търговските връзки с Китай толкова високо, колкото техните политически интереси”.

Канбера вече съветва австралийците, че може да са “изложени на произволно задържане” в Китай. Пейн заяви в изявлението си, че съветите за пътуване, последно актуализирани на 7 юли, остават непроменени.

За австралийската медийна индустрия отпътуването на Бъртълс и Смит са изключително значими: ABC съобщава, че вече няма журналисти, наети от австралийските медии в континентален Китай. Това не се е случвало от 1972 г., когато Канбера нормализира отношенията си с Пекин.

Въпреки че все още има някои австралийски журналисти, работещи в Китай, всички са наети от неавстралийски медийни компании. Друг австралийски вестник заяви във вторник, че е бил посъветван от Канбера да не изпраща китайския кореспондент Уил Глазгоу обратно в страната. В момента Глазгоу е в Австралия, но трябваше да лети до Гуанджоу миналата неделя, потвърди самият той в Туитър.

Влошаване на отношенията

Тревор Уотсън, който беше кореспондент на ABC в Пекин от 1988 до 1990 г., каза пред CNN Business, че има забележителна промяна в начина, по който китайското правителство гледа на австралийските журналисти.

Когато Уотсън работи в страната, включително когато отразява протестите на площад Тянанмън през 1989 г., “имаше признание, че журналистите от ABC и Австралия са действали независимо от правителството си”.

“Сега това се промени драстично”, каза той.

“Те са много щастливи, че наистина са от там”, каза той за Бъртълс и Смит. “Като редовен посетител на Китай от 1979 г., мисля, че ще мине много време, докато се върна там.”

Смит каза пред CNN Business, че да бъдеш принуден да напуснеш Китай е “наистина тъжно”.

“Просто става все по-трудно да бъдеш чуждестранен кореспондент в Китай”, добави той. “За хората става много трудно да говорят с вас. Става все по-авторитарен. Мисля, че става по-рискован и това наистина подчертава тази реалност.”

Той каза, че преди това събитие е пренебрегвал до голяма степен потенциалния риск за австралийците в Китай.

“Ако ще наложат забрана за излизане на журналисти, вие не знаете какво са готови да направят на виден бизнесмен или някой друг, който има проблеми.“

Журналистите в Китай

Чуждестранните журналисти в Китай също са изправени пред по-широка проверка. Само преди дни китайските власти наложиха нови визови ограничения за чуждестранни журналисти, работещи за американски новинарски организации – включително CNN.

А по-рано тази година Пекин на практика изгони около дузина журналисти от New York Times, Washington Post и Wall Street Journal, след като администрацията на Тръмп ограничи броя на китайските граждани, които имат право да работят в американските офиси на държавните медии в Китай.

Оттогава Вашингтон определя все по-голям брой американски офиси на държавните новинарски организации в Китай като “чуждестранни мисии”, изисквайки от тях да подават документи в американските институции за техните финанси и персонал. Пекин отвърна на удара, като поиска същото от множество американски обекти в Китай.

Клубът на чуждестранните кореспонденти от Китай заяви, че “само през първата половина на 2020 г. Китай експулсира рекордните 17 чуждестранни журналисти чрез отмяна на пълномощията на пресата”.

“Най-малко още 12 чуждестранни кореспонденти в Китай са получили наказателни прекъснати визи, понякога само за 1 месец, вместо стандартни целогодишни визи”, добави организацията. “Това идва в допълнение към засилващия се тормоз и наблюдение на чуждестранни журналисти, включително физическо нападение и кибератаки.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments