Австралия премахва китайските камери за наблюдение поради опасения за сигурността

0
51
Камери
Снимка: Pixabay

Австралия ще премахне направените в Китай камери за наблюдение от отбранителни обекти поради опасения за националната сигурност, съобщава „BBC“.

Това идва, след като одит откри 900 броя оборудване за наблюдение, създадено от компаниите Hikvision и Dahua в държавни имоти. Обединеното кралство и САЩ предприеха подобни ходове миналата година, позовавайки се на опасения, че китайското правителство може да получи достъп до данните на устройството. Hikvision коментира, че тези страхове са неоснователни. Dahua не е отговорила на искане за коментар на медията.

Одитът на сайтове на австралийското правителство установи, че камерите и оборудването за сигурност са разположени в повече от 200 сгради, в почти всеки отдел – включително отделите на външните работи и отделите на главния прокурор. Най-малко една единица е открита и в отдела за отбрана, но общият брой на отбранителните обекти не е известен.

Министърът на отбраната и вицепремиер на страната Ричард Марлс заяви в четвъртък, че правителството ще намери и премахне камерите от всички места на отбраната, за да ги направи „напълно сигурни“.

„Не мисля, че трябва да преувеличаваме сериозността… но това е важно нещо, на което ни беше обърнато внимание, и ние ще го поправим“, подчерта той, добавяйки, че устройствата са отпреди периода на неговото управление.

Главният прокурор Марк Драйфус уточни, че правителството ще провери дали камерите на други правителствени сгради също трябва да бъдат премахнати.

Министърът в сянка за киберсигурността Джеймс Патерсън, който поиска одита, казва, че го правят. Той беше категоричен:

„Австралия няма начин да знае дали данните, събрани от устройствата, се предават на китайските разузнавателни агенции.“

Законът за националната сигурност на Китай може да се използва, за да принуди всяка организация или гражданин „да подкрепи, подпомага и сътрудничи на работата на държавното разузнаване.

Сенатор Патерсън също твърди, че Австралия не трябва да подкрепя Hikvision и Dahua по „морални“ причини. Той е на мнение, че и двете компании са пряко замесени в предполагаемите нарушения на човешките права и масовото наблюдение на уйгурите в Синдзян. Hikvision добавя, че е „категорично невярно“ да ги представя като заплаха за националната сигурност. Говорител на компанията съобщи:

„Нито една уважавана техническа институция или оценка не е стигнала до това заключение.“

Компанията изтъква, че няма достъп до видеоданните на крайните потребители и следователно не може да ги предава на трети страни. Но през ноември Обединеното кралство също блокира инсталирането на всякакви нови камери за наблюдение, направени от Dahua и Hikvision на „чувствителни сайтове“ поради опасения за сигурността. Страната също така уточни, че ще прегледа дали устройствата, които вече са на място, трябва да бъдат премахнати.

Дни по-късно САЩ забраниха продажбата и вноса на ново комуникационно оборудване от пет базирани в Китай компании, включително Dahua и Hikvision.

Премиерът Антъни Албанезе заяви, че не се притеснява как китайското правителство може да реагира на този ход. Той обясни:

„Действаме в съответствие с националния интерес на Австралия. Правим го прозрачно и това ще продължим да правим.“

Връзките между Китай и Австралия се влошиха, след като Канбера забрани Huawei от своята 5G мрежа през 2018 г. и Китай отговори с търговски ограничения и мита върху износа на Австралия като въглища, омари и вино. Но отношенията се подобряват при лявоцентристкото правителство, което дойде на власт през май 2022 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments