Австралия и Нова Зеландия призовават Китай да позволи на ООН да посети Синдзян

0
51
Китай
Снимка: Пиксабей

Лидерите на Австралия и Нова Зеландия призоваха Китай да предостави на външните наблюдатели “неограничен достъп” до Синдзян – ход, който вероятно ще предизвика критики от страна на Пекин, пише “Bloomberg”.

Австралийският премиер Скот Морисън и новозеландската Джасинда Ардърн “изразиха сериозна загриженост относно положението с правата на човека” в далечния западен регион на Китай и заявиха, че на Обединените нации и други трябва да бъде позволено да правят “значими” посещения, се казва в изявление, публикувано след среща в понеделник в Куинстаун, Нова Зеландия.

Съвместното изявление от годишната среща включва и изявления за Хонконг и Южнокитайско море – две други области, които Китай счита за свои вътрешни територии.

Съобщението е последното от поредица изявления, които двете нации подписаха заедно през изминалата година, с което изразяват загриженост относно ситуацията в Хонконг и Синдзян. Китай разглежда тези изявления като намеса във вътрешните си дела и страната е отправила критики към отделните страни, подписали документа, а също и по-големи групи държави като общността за споделяне на разузнавателна информация „Пет очи“, когато отправят подобни критики.

Връзките между Пекин и Канбера напоследък се влошават, достигайки нови висини, тъй като Китай блокира или тарифира поредица от внос от Австралия, която пък сезира разследване за произхода на пандемията. Миналата седмица Австралия разкритикува намерението на Китай да закрие процеса за шпионаж над австралийския писател Ян Хенгджун, като го нарече “дълбоко съжалителен”.

Китай често казва, че допуска репортери и други хора да влязат в Синдзян, където група експерти на ООН заяви през 2019 г., че приблизително 1 милион души са били изпратени в местата за интерниране за борба с тероризма, част от набор от политики, които според САЩ представляват геноцид. Журналистите, които посещават Синдзян, обаче се оплакват, че са преследвани от полиция, възпрепятствани са да говорят с хора без наблюдение и им е забранено да влизат на интересни места.

Пекин казва, че дейността му в Синдзян е насочена към противодействие на вътрешния тероризъм и вълнения, изграждане на инфраструктура и осигуряване на икономически и образователни възможности.

Хонг Конг

Ардърн и Морисън заявиха, че “са дълбоко загрижени за развитието, което ограничава правата и свободите на хората в Хонконг” и са “сериозно загрижени за събитията в Южнокитайско море, включително продължаващата милитаризация на спорни характеристики и засилване на дестабилизиращите дейности по море”.

Миналия четвъртък законодателният орган на Хонг Конг одобри цялостен ремонт на градските избори, изготвен от Пекин, както и драстично ограничава способността на опозицията да участва в управлението. Законодателният съвет гласува 40-2, за да одобри мерките за създаване на комисия за преглед, която да провери кандидатите за избрана длъжност и да гарантира, че те са “патриоти”.

Същия ден властите в бившата британска колония за втора поредна година блокираха защитниците на демокрацията да проведат бдение със свещи за жертвите на репресиите на площад Тянанмън през 1989 г.. В събота полицията напомни, че обществеността, осъдена за присъствие на неразрешено шествие, е изправена пред затвор до пет години.

Изявлението на лидерите включваше и раздел, изразяващ подкрепа за многостранната търговска система и Световната търговска организация. По-рано Нова Зеландия обяви, че ще се присъедини към делото на Австралия срещу китайските мита за ечемик като трета страна, съобщават местните медии.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments