“AstraZeneca”: Тайланд също отлага прилагането на ваксината заради страх от кръвни съсиреци

0
125
AstraZeneca
Снимка: Министерство на здравеопазването, Архив

Тайланд отложи стартирането на масовата ваксинация с ваксината срещу COVID-19, разработена от „AstraZeneca“, заради разпространени твърдения за пациенти, получили кръвни съсиреци, въпреки че няма категорични доказателства за това. По план премиерът на страната трябваше да бъде ваксинират днес и с този ход  да даде официален старт на кампанията за ваксинация. Както вече стана ясно, планът засега е отменен.

Отлагането на ваксинацията беше решено след като редица държави, включително Дания и Норвегия, преустановиха използването на медикамента. До момента около 5 милиона европейци вече са били инжектирани с ваксината на „AstraZeneca“. От тази цифра около в 30 случая е било съобщено за „тромбоемболични усложнения“ или просто казано – образуване на кръвни съсиреци.

От Европейската агенция по лекарствата заявиха вчера, че до момента няма категорични индикации, че продуктът причинява кръвни съсиреци, добавяйки, че „ползите от него все още са повече от рисковете„. Ръководството на „AstraZeneca“ обясни, че безопасността на ваксината е била проучена и проверена задълбочено в клинични проучвания.

Какво твърди Тайланд?

Въпреки че качеството на ваксината на „AstraZeneca“ е добро, някои страни пожелаха забавяне.“, обяви пред репортери по време на медийна конференция Пиясакол Саколсатаядорн, съветник в Националния комитет за ваксинация.

Служителите от Министерството на здравеопазването в страната обаче поясниха, че партидите ваксини на „AstraZeneca“ са различни от тези, разпространявани в Европа, добавяйки, че като цяло кръвните съсиреци са рядко явление сред азиатците. Първата партида от 117 300 дози ваксини на „AstraZeneca“ пристигна в Тайланд на 24 февруари, заедно с още 200 000 дози от китайската ваксина „Coronavac“.

Повече от 30 000 души в Тайланд вече са били инжектирани с „Coronavac“, след като страната стартира програмата си за масова ваксинация на 28 февруари. Здравните власти на Тайланд обявиха, че прилагането на ваксината  „Coronavac“ ще продължи.

Какво правят другите страни?

В Обединеното кралство Агенцията за регулиране на лекарствата и здравните продукти посочи, че няма доказателства, че въпросната ваксина е създала проблеми, затова хората все пак трябва да се ваксинират, когато бъдат помолени да го направят. До момента повече от 11 милиона дози от ваксината на „AstraZeneca“ са били приложени в страната.

Австралия, на която вече са изпратени 300 000 дози от ваксината „AstraZeneca“, също заяви, че ще продължи да ваксинира населението с нея.

Както изглежда, Южна Корея също напредва с кампанията си за масова ваксинация, въпреки че някои граждани изразиха опасения. Около 785 000 дози ваксини вече са пристигнали там. Властите в страната наскоро заявиха, че смъртта на осем души в рамките на дни след инжектирането им с ваксината няма връзка със страничните ефекти от нея. Те успокоиха, че по-късно е било установено, че няма връзка между ваксината и смъртните случаи.

Дания, Норвегия и Исландия обаче временно спряха разпространението и прилагането на продукта, а междувременно Италия и Австрия спряха да използват определени партиди от него като превантивна мярка. В по-ранно изявление европейските регулатори заявиха, че решението на Дания е „превантивна мярка“ за периода, през който ще бъде извършено задълбочено разследване на данните за образуване на кръвни съсиреци при хора, инжектирани с ваксината, включително един смъртен случай на човек, починал малко след поставянето й.

Как действа ваксината?

Ваксината на „AstraZeneca“, която е разработена съвместно с Оксфордския университет, е създадена с помощта на отслабена форма на вируса на обикновената настинка (аденовирус), взет от шимпанзета. Той е модифициран, за да прилича до голяма степен на коронавируса по своята структура и не може да причини заболяване, твърдят експертите. Веднъж инжектиран, той „учи“ имунната система на организма как да се бори с истинския вирус, ако това се наложи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments