Американски служител: Има натиск за омаловажаване на разузнавателните доклади

0
209
Белият дом, САЩ.
Снимка: Пиксабей

Високопоставен служител на разузнаването в Министерството на вътрешната сигурност на САЩ заяви, че е бил притискан от ръководството на агенцията да омаловажава заплахата от намеса в руските избори, тъй като това “направило президента да изглежда зле”В жалба с подадения сигнал Брайън Мърфи казва, че е понижен в работата си заради отказ да подменя доклади по този и други въпроси, включително надмощие на белите.

„Директивите са били незаконни.“

Белият дом и Министерството на вътрешната сигурност отрекоха твърденията. Жалбата беше пусната от ръководения от демократите комитет за разузнаване на камарите, който поиска Мърфи да даде показания пред Конгреса по-късно този месец.

Какви са твърденията, свързани с Русия?

Подадената във вторник жалба за възмездие съдържа редица обвинения срещу бившия министър на вътрешната сигурност Кирджен Нилсен, настоящия изпълняващ длъжността секретар Чад Улф и неговия заместник Кен Кучинели. Мърфи казва, че между март 2018 г. и август 2020 г. е имало “повтарящ се модел на злоупотреба с власт, опит за цензура на разузнавателния анализ и неправилно администриране на разузнавателна програма, свързана с усилията на Русия да влияе и подкопава интересите на САЩ”.

В средата на май 2020 г. той получи указание от Улф да спре да предоставя разузнавателни оценки за заплахата от руска намеса … и вместо това да започне да докладва за намеса от страна на Китай и Иран”. Тези указания идват директно от съветника по националната сигурност на Белия дом Робърт О’Брайън, се казва в жалбата.

Мърфи отказва да се съобрази, “тъй като това би поставило страната в значителна и специфична опасност”, но през юли му бе казано, че докладът на разузнаването трябва да бъде “задържан”, защото “прави президента да изглежда зле”.

В жалбата се казва, че Мърфи е отстранен от бъдещи срещи и през юли е бил ефективно понижен от временно изпълняващ длъжността секретар и главен заместник-секретар в помощник на заместник-секретаря в отдела за управление. Той се стреми да бъде възстановен на работа.

Американските разузнавателни агенции стигнаха до заключението, че Русия се е намесила в изборите през 2016 г., но президентът Тръмп отхвърли твърденията, че победата му на изборите е повлияна от Русия, като понякога поставя под съмнение констатациите на собствените си агенции.

Какви други твърдения са направени?

Мърфи твърди, че е бил под натиск от Белия дом да преувеличава броя на мигрантите, свързани с тероризма, в момент, когато администрацията прилага по-строги мерки за спиране на потока от мигранти без документи, достигащи границата между САЩ и Мексико, и обосновавайки изграждането на стена.

“(Мърфи) отказа да цензурира или манипулира разузнавателната информация.“

В нея се твърди също, че бившият министър Нилсен съзнателно е предоставил “невярна материална информация” за известни или заподозрени терористи, заловени на границата по време на свидетелски показания пред две комисии на парламента, през декември 2018 г. и март 2019 г.

Той каза, че показанията на госпожа Нилсън през март 2019 г. включват завишен брой (мигранти бел. ред.) и “представляват знание и умишлено подаване на невярна материална информация”. Нилсън подаде оставка от поста месец по-късно, след оплаквания от страна на Доналд Тръмп, че не е достатъчно твърда по отношение на имиграцията.

В жалбата се описва и сблъсък с Кучинели по повод доклад през май за заплахата, породена от белите супремасистки групи, в която се твърди, че Кучинели е наредил промени “по начин, който прави заплахата да изглежда по-малко тежка”.

Мърфи е бил напътстван както от Улф, така и от Кучинели да “модифицира оценките на разузнаването” на леви групи като антифа, за да се гарантира, че те съвпадат с публичните коментари на президента Тръмп.

Тръмп често обвинява антифа – съкратено от “антифашист”, слабо свързана мрежа от главно крайно леви активисти – за голяма част от насилието, избухнало в САЩ по време на протести след смъртта на Джордж Флойд в полицейския арест в Може.

Каква беше реакцията?

Говорителят на Белия дом Сара Матюс заяви:

“Посланик О’Брайън никога не се е опитвал да диктува фокуса на разузнавателната общност върху заплахите за целостта на нашите избори или върху, която и да е друга тема; всяко противно предложение от недоволен бивш служител, който той никога не е срещал или чут за това, е невярно и клеветническо.”

Министерството на вътрешната сигурност също отхвърли твърденията, като говорителят Алексей Валторнист каза: “Ние категорично отричаме, че има някаква истина по съществото на твърдението на г-н Мърфи.”

Но Адам Шиф, демократичният председател на комисията по разузнаване на Камарата на парламента, беше категоричен:

“Ще стигнем до дъното на това, ще разкрием всички неправомерни действия или корупция на американския народ и ще сложим край на политизирането на разузнаването.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments