Америка е на ръба и това е лоша новина за Белия дом

0
22
Джо Байдън
Джо Байдън. Снимка: Facebook

Ако американците са „наистина, наистина на дъното“, както предполага президентът Джо Байдън, това едва ли е изненадващо, пише „CNN“. Много ключови аспекти на икономическия, социалния и националния живот, които някога са били разглеждани като безпроблемна част от сигурността, сега са несъвместими един с друг.

Пандемията от COVID-19, въпреки че облекчи смъртоносната си хватка, остави сложно наследство от предизвикателства, които все още нарушават ежедневния живот. Част от тях е влошаване – като повече от 800 полета на авиокомпаниите, които бяха отменени в неделя. Други заплашват икономическите перспективи на американците и чувството за безопасност и благополучие, като нарастващите страхове от рецесия.

Такава атмосфера със сигурност ще породи нови сътресения в една нация, която вижда разширяващи се идеологически разделения преди междинните избори, които вероятно ще причинят повече дисфункции, ако властта във Вашингтон бъде разделена между републиканци и демократи. И почти гарантира години на политически спорове преди президентската надпревара през 2024 г., което може да попречи на способността на нацията да разреши всяка криза.

Острите проблеми включват рекордните цени на бензина. Семействата се борят да се справят с нарастващите разходи за храна и жизненоважни стоки. Някои големи градове не успяват да се справят с кризата с бездомните. Рафтовете за бебешки млека все още често са празни. А летните бягства са възпрепятствани от авиокомпания, извадена от равновесие от поради COVID пандемията. Докато ваксинациите и по-малко смъртоносните варианти намаляват заплахата от вируса, той все още нарушава бизнеса, училищните занимания и летните лагери.

Междувременно политическото разделение в страната е илюстрирано от мъчителния опит да се прокарат дори елементарни мерки за безопасност на огнестрелните оръжия в Сената. Докато либералите наблюдават с ужас непрекъснато нарастващия брой загинали от масови стрелби, консерваторите, които вярват, че всички права за притежание на оръжие са застрашени, затрудняват компромисите на републиканските законодатели.

Политическите разделения също се подчертават от смесеното приемане на телевизионни изслушвания на избраната комисия на Камарата на представителите, разследваща щурма срещу Капитолия в САЩ. Панелът показва колко близо са били САЩ до авторитарно поглъщане с опита за преврат на бившия президент Доналд Тръмп. Новите доказателства обаче до голяма степен се игнорират от неговите привърженици, отразявайки завоя на Републиканската партия срещу демокрацията и вдигайки залозите за следващите избори.

Напрегнатото национално настроение вероятно ще се влоши, ако Върховният съд се произнесе срещу мнозинството на общественото мнение и разхлаби ограниченията за оръжия и отмени правото на жената на аборт през следващите дни, което би било двоен триумф за консерваторите. Вече мъж е обвинен в опит да убие консервативния съдия Брет Кавано, отразявайки напрегнатата атмосфера около съда и политизираните въпроси, по които той трябва да се произнесе.

Назряващите проблеми

Нещата са тревожни и в чужбина. Съединените щати финансират война срещу Русия в Украйна, която – въпреки успеха на Байдън в съживяването на фронта на Студената война на Запада срещу Москва – се превръща в скъпо струващ безизходица. Изграждането на суперсила с Китай ще разтегне ресурсите на САЩ и нова ядрена криза с Иран може скоро да се присъедини към продължаващата криза със Северна Корея.

Това несъмнено са смутни времена. Но има и някаква перспектива на хоризонта. Байдън е прав, като подчертава силния растеж на работните места, който доведе безработицата до толкова ниски нива, че може да смекчи въздействието на потенциална рецесия, предизвикана от агресивния опит на Федералния резерв да охлади инфлацията.

И за първи път от две десетилетия САЩ нямат войски на място в голяма война в чужбина. Моментна снимка на почти всеки момент от историята на САЩ може да разкрие политически борби за съдбата на страната и обхвата на правата, предоставени от Конституцията. Дори и да дойде рецесия, има надежда, че тя няма да бъде в мащаба на финансовата криза от 2008 г. или Голямата депресия преди близо 100 години, макар че това ще бъде малка утеха за всеки, който загуби работата си.

Смазването на настоящите кризи неизбежно ще има политически отзвук най-скоро за демократите в Конгреса, които са изправени пред ужасна среда по-малко от пет месеца преди изборния ден. Междинните избори обикновено са нараняващи за президенти с първи мандат. Подкопаните рейтинги на одобрение на Байдън и трудността пред Белия дом да прожектира контрола заплашват да предаде Камарата на представителите и Сената на републиканците, удължавайки политическата епоха, в която почти всеки избор изглежда се превръща в отхвърляне на властимащите и прекалибриране на решенията на избирателите от предишните избори.

Спорно е колко много би могъл да направи Байдън за подобряване на икономиката и всички проблеми, които засягат страната. Но неговата обосновка за победата му през 2020 г. – че е избран от избирателите да решава проблеми – се разпада. И докато Белият дом предприе множество стъпки, за да поправи нещата – включително широкото използване на правомощия по време на война съгласно Закона за отбранителното производство, изпускането на милиони барели петрол от националните резерви и спешните полети за пренасяне на бебешка формула от чужбина – усилията му не винаги са били ефективни.

Когато става въпрос за инфлацията особено, Белият дом често представя объркващо политическо послание, тъй като официалните лица се колебаят между това, че Байдън не може да направи много повече, за да подчертае множество планове, за да покаже, че президентът разбира натиска върху американците. Като се има предвид обаче реалността на покачващите се цени на газа, Байдън се на мира на трудно политическо място – не може да си спечели заслуга за положителните аспекти на възстановяването, тъй като много хора просто не усещат силата на икономиката в живота си.

Понякога изглежда, че Байдън претендира за заслуга за това, което работи в икономиката, и обвинява другите за това, което не работи – отхвърляйки критиките, че изразходванията му за стимули подхранват инфлацията и клеймявайки високите цени на бензина като „покачване на цените“ на руския президент Владимир Путин. Миналата седмица президентът се нахвърли върху големите енергийни фирми заради завишените им печалби, което може да е интелигентна политическа стратегия за събиране на демократите, но може да не помогне за понижаване на цените на газа.

Забележките на Байдън в интервю за „Асошиейтед прес миналата седмица, че американците са „наистина, наистина отпаднали“ след години на пандемични лишения и политически разделения, бяха в съответствие с обещанието му винаги да казва на американците неприкритата истина. Но те не са рисували непременно картина на президент със способността да вдъхновява нацията в трудни времена. Това е особено проблематично, тъй като коментарите му съвпаднаха с проактивния опит на Белия дом да потуши спекулациите относно намеренията на Байдън за преизбиране на фона на нарастващата дискусия за възрастта му. Той ще навърши 82 години между следващите президентски избори и встъпването в длъжност. Всяко уверение на Белия дом, че той планира да управлява, подхранва само истории за политическото положение на Байдън.

Вашингтон обаче щеше да шепне много по-малко за бъдещето му, ако икономическите условия бяха на по-добро място.

Нещата може да се влошат

Страшната реалност за демократите – и борещите се американци – е, че нещата могат да се влошат.

Комбинация от упорито висока инфлация и нарастващи загуби на работни места в икономика, която се забавя поради действията на Федералния резерв, би била още по-голяма политическа катастрофа за Белия дом. Администрацията вече има ограничено доверие в разговорите за икономиката, след като многократно омаловажаваше рисковете от риск от инфлация миналата година и настояваше, че това е временно явление. Министърът на финансите Джанет Йелън е един от малкото служители, които признават, че са сгрешили, както направи в скорошно интервю за „CNN“. Тя настоя пред „Тази седмица“ на ABC News в неделя, че въпреки че инфлацията е „неприемливо висока“, рецесията не е неизбежна. Брайън Дийз, директорът на Националния икономически съвет на Байдън, направи подобно послание в други неделни токшоута.

Междувременно министърът на енергетиката Дженифър Гранхолм добави към объркването в съобщенията относно предстоящото пътуване на Байдън в Саудитска Арабия, като каза, че смята, че Байдън ще се срещне с престолонаследника принц Мохамед бин Салман, когото американското разузнаване обвинява за поръчването на убийството на колумниста на Washington Post Джамал Кашоги. Миналата седмица Байдън заяви, че не отива в кралството, за да се срещне с престолонаследника, а че ще присъства на международна среща на регионалните сили.

Танцът върху риторична глава на щифт отразява очевидното желание на администрацията да подобри отношенията със саудитците, за да осигури увеличение на добива на петрол, което може да намали цените на газа. Но това също е отражение на реакцията, с която Байдън се сблъсква от някои демократи заради облекчаването на позицията си спрямо нация, която някога е нарекъл „пария“.

Вкъщи борбите на администрацията със сигурност ще бъдат добра новина за републиканците, които залагат на големи завоевания в междинния мандат и имат лесен аргумент, че икономическите планове на Байдън не работят. Всяко подобрение на инфлационната картина е малко вероятно да е достатъчно, за да промени политическата среда преди ноември. А продължителна борба срещу нарастващите цени и евентуално потапяне в рецесия може да преследва Байдън, тъй като кампанията за 2024 г. се засилва след ноември.

Това предизвиква киселини у демократите, тъй като Тръмп показва всички признаци за стартиране на кампания за старата си длъжност – въпреки доказателствата за неговия екстремизъм и злоупотреби с власт, разкрити от панела на Камарата на представителите в телевизионните му изслушвания.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments