Алпинисти празнуват 70-годишнината на Еверест: Ледниците се топят и температурите се покачват

0
54
Еверест. Снимка: Уикипедия
Еверест. Снимка: Уикипедия

Докато алпинистката общност се подготвя да отпразнува 70-годишнината от покоряването на връх Еверест, нараства загрижеността по отношение на повишаването на температурите, топенето на ледниците и снега, както и за суровото и непредсказуемо време в най-високата планина в света. Откакто през 1953 г. новозеландецът Едмънд Хилари и неговият шерпски водач Тензинг Норгей изкачват за първи път 8 849-метровия връх, хиляди алпинисти са успели да го достигнат, а стотици други са загубили живота си в опит да го направят, предава „APNews“.

Влошаващите се условия на Еверест будят тревога у алпинистката общност и хората, чийто поминък зависи от потока посетители. Общността на шерпите, израснали в подножието на покритата със сняг планина, която те почитат като майка, изпитва най-силен страх.

„Последиците от климатичните промени засягат не само рибите в Антарктида, китовете или пингвините. Те оказват пряко въздействие върху хималайските планини и хората там“, предупреждава Анг Цхеринг, който от години води кампания за спасяване на хималайските върхове и околните райони от последиците от глобалното затопляне.

Почти всяка година той и неговата агенция „Asian Trekking“ организират експедиция за почистване, в която както посетителите, така и водачите премахват боклуците, оставени от предишни изкачвания на Еверест. Последиците от изменението на климата и глобалното затопляне са сериозни във високите части на Хималаите, споделя Анг Цхеринг. По негови думи повишаването на температурата в района на Хималаите е по-осезаемо от средното за света, поради което снегът и ледът се топят бързо, а езерата пресъхват.

Изследователи в областта на климата са установили, че най-високият ледник в планината, ледникът „Южен Кол“, е загубил повече от 54 метра (177 фута) от дебелината си през последните 25 години. Екип от 10 учени е посетил ледника и е инсталирал две станции за наблюдение на метеорологичните условия и съоръжения за извличане на проби от ледено ядро с дължина 10 метра (33 фута). Установено е, че ледникът, който се намира на около 7900 метра над морското равнище, изтънява 80 пъти по-бързо, отколкото се е образувал ледът на повърхността му, според изследване, публикувано през 2022 г.

Ледниците губят лед с темпове, които вероятно нямат исторически прецедент, твърди Дънкан Куинси, глациолог от университета в Лийдс, Обединеното кралство. Експертът предупреждава, че промяната се случва „изключително бързо“, което само по себе си е предизвикателство за всички в този регион и, разбира се, за милионите хора, които живеят надолу по течението, тъй като голяма част от Южна Азия е силно зависима от реките, които водят началото си от Хималаите, за земеделието и питейната вода. Според Куинси е вероятно да се увеличат както наводненията, така и засушаванията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments