Административният съд: Решенията на КПКОНПИ не могат да са служебна тайна

0
63
КПКОНПИ
КПКОНПИ. Снимка: Искра.бг

Решенията на Антикорупционната комисия за отнемане на незаконно придобито имущество не могат да бъдат служебна тайна и тя трябва да предостави достъп до тях. Това гласи решението на Административен съд-София град /АССГ/ по съдебното дело, заведено от Антикорупционния фонд /АКФ/ заради отказа на КПКОНПИ да предостави достъп до решенията си за отнемане на имущество от 2018 до сега.

„Класифицирането на решенията на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/ като служебна тайна не намира опора в закона. (…) Търсената информация е обществена и не съществуват основания за отказване на достъп до нея.“, се казва в решението на АССГ.

В началото на ноември стана ясно, че КПКОНПИ отказва достъп до решенията си въз основа на заповед, приета през 2018 година от тогавашния председател на КПКОНПИ Пламен Георгиев. Той подаде оставка през 2019 г. след скандала „Апартаментгейт“, започнал с разкрития на АКФ и „Свободна Европа“.

Според заповедта на Георгиев всички решения на КПКОНПИ за образуване на производство за отнемане на незаконно придобито имущество са служебна тайна и не могат да бъдат оповестявани. Става дума за решенията в най-обемната сфера на дейност на КПКОНПИ, в която са заети най-голям брой нейни служители и се издават най-голям брой актове.

С решението си от 14 ноември 2022 АССГ обявява за незаконосъобразен отказа на КПКОНПИ за предоставяне на достъп до решенията за предявяване на иск за отнемане на имущество. Според съда, достъпът до тези актове не би могъл да увреди държавния или друг правнозащитим интерес.

„Налице е неправилно приложение на материалния закон от страна на КПКОНПИ – нарушение на свободния достъп до обществена информация.“, заключава съдът.

АССГ отбелязва и че по закон срокът за защита на служебна тайна е 6 месеца и към момента на подаването на заявлението за достъп от страна на АКФ той е бил изтекъл по отношение на по-голямата част от посочения период.

Неоснователен е и друг довод за отказа, изтъкнат от представителите на КПКОНПИ – че предоставянето на информацията би нарушило личните права на трети лица.

„На първо място, информацията може да бъде представена със заличени данни.“, заявява съдът.

„На второ място, в случай на надделяващ обществен интерес информацията следва да се предостави, дори и да разкрива личните данни на трети лица.“

Административният съд в София град постановява на КПКОНПИ да предостави търсената от АКФ информация в 14-дневен срок след влизането на съдебното решение в сила. Решението на съда е окончателно.

„Приветстваме решението на съда, което отменя един административен произвол.“, коментира директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев, като добави:

„Имаше опасност и други институции да се почувстват окуражени от практиката на КПКОНПИ и да започнат да крият решенията си от обществото, като ги обявят за служебна тайна, без основание за това. Радваме се, че съдът защити правото на обществото да знае и да може да контролира дейността на ключовите държавни институции. Това е фундаментално право за всяко едно демократично общество.“

От АКФ призовават КПКОНПИ да направи достъпа до решенията за предявяване на иск за отнемане на незаконно придобито имущество публичен, като ги публикува на своя сайт.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments