2 изследователки от БАН са отличени с награди „За жените в науката“

0
66
Церемония
Церемония. Снимка: Президентство

Д-р Росита Кокотанекова и д-р Николета Кирчева от Българската академия на науките /БАН/ бяха отличени сред над 30 кандидатки, включили се в конкурса на националната програма „За жените в науката“. Наградите бяха връчени на церемония в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Д-р Росита Кокотанекова е главен асистент в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към БАН (ИА с НАО). Проектът, с който печели, е в областта на физиката – „Участие в мисията Comet Interceptor/Еволюция на кометни ядра”. Д-р Кокотанекова има дългогодишен опит в изучаването на небесните тела, а Международният астрономически съюз отбелязва нейния принос за проучването на астероидите в пояса между Марс и Юпитер като дава на един от тях нейното име.

Д-р Николета Кирчева е главен асистент в Института по оптически материали и технологии към БАН (ИОМТ) и е член на групата „Изчислителна химия и молекулно моделиране“. Проектът, с който печели в конкурса, е в областта на химията и е на тема „Разработване на алтернативна антибиотична терапия с акцент върху метали с антибактериално действие: Ag+/Ga3+/Ga-PPIX като иноватовно лечение“. Научната й дейност се фокусира върху изследването на конкуренцията между метали в биологични и биомиметични системи, с приложение в хранително-вкусовата промишленост, медицината и фармацията.

Вицепрезидентът Илияна Йотова приветства лауреатите, като изтъкна:

„Ние, жените, идваме на този свят, за да създаваме, носим дълбоко в себе кода на живота. Но жените сме и откриватели, изследователи. Това го показва животът.“

От близо 900 носители на Нобелова награда от 1901 г. насам, само 60 са жени, отчете Йотова.

Националната стипендиантска програма „За жените в науката“ е в партньорство между Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Националната комисия за ЮНЕСКО – България и L’Oréal България. Тази година, жури с председател акад. Николай Витанов от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, избра трите лауреатки, които ще бъдат наградени със стипендии от 5000 евро. Финансовата помощ е предназначена да подпомогне изследователската им работа в България и да ги мотивира да продължават да се занимават с научна дейност.

На церемонията присъстваха представители на ръководството на БАН, столичният кмет Васил Терзиев, зам.-министърът на външните работи и председател на Националната комисия за ЮНЕСКО-България Елена Шекерлетова, зам.-министърът на образованието и науката проф. Генка Петрова, генералният мениджър на компанията L’Oreal за България Ваня Панайотова, учени и журналисти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments