Жителите на Амазонка са живели устойчиво 5000 години

0
48
Тропически гори на Амазонка

Проучване, което се задълбочава в историята на тропическите гори на Амазонка, установи, че коренното население е живяло там хилядолетия, като “не е причинило видими загуби или смущения на видовете”, пише “BBC”.

Учени, работещи в Перу, са търсили слоеве почва за микроскопични фосилни доказателства за човешко въздействие. Те открили, че горите не са били “изчистени, обработвани или по друг начин значително променени в праисторията”. Изследването е публикувано в списание PNAS.

Д-р Долорес Пиперно от Смитсоновия тропически изследователски институт в Балбоа, Панама, която ръководи проучването, заяви, че доказателствата могат да помогнат за оформянето на съвременното опазване – разкривайки как хората могат да живеят в Амазонка, като същевременно запазват нейното невероятно богато биоразнообразие. Откритията на д-р Пиперно също така дават информация за продължаващ дебат за това колко обширният и разнообразен пейзаж на Амазонка е бил оформен от коренното население.

Някои изследвания показват, че пейзажът е бил активно, интензивно оформен от коренното население преди пристигането на европейците в Южна Америка. Последните проучвания дори предполагат, че дървесните видове, които сега доминират в гората, са засадени от праисторически човешки обитатели. Д-р Пиперно заяви пред „BBC News“, че новите открития предоставят доказателства, че използването на тропическите гори от местното население “е било устойчиво, без да се откриват загуби или смущения на видовете в продължение на хилядолетия”.

За да открие тези доказателства, тя и нейните колеги са извършили един вид ботаническа археология – изкопават и датират слоеве пръст, за да изградят картина на историята на тропическите гори. Те изследвали почвата на три места в отдалечена част на североизточната част на Перу. И трите се намират на най-малко един километър от речните течения и наводненията, известни като “междуречни зони”. Тези гори съставляват повече от 90% от сушата на Амазонка, така че изучаването им е от ключово значение за разбирането на местното влияние върху ландшафта като цяло.

Те търсили всеки седиментен слой за микроскопични растителни вкаменелости, наречени фитолити – малки записи за това, което е расло в гората в продължение на хиляди години. Д-р Пиперно обясни:

“Открихме много малко признаци на човешка модификация в продължение на 5000 години.”

“Така че мисля, че сега имаме доста доказателства, че тези извънречни гори са били по-малко обитаеми и по-малко променени.”

Учените казват, че техните открития също показват стойността на местното знание, което ни помага да запазим биологичното разнообразие в Амазонка, например, като ръководи избора на най-добрите видове за презасаждане и възстановяване.

“Местните народи имат огромни познания за своите гори и околната среда”, каза д-р Пиперно, “и това трябва да бъде включено в нашите планове за опазване”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments