Защо Европа не е по-добре подготвена за епидемията от коронавирус?

0
210
Европейски съюз, флаг. Снимка: wikimedia commons
Снимка: wikimedia commons

Министрите на здравеопазването от държавите на Европейския съюз проведоха спешни дискусии в петък относно борбата срещу епидемията от коронавирус, който обхвана почти всичките 27 държави членки, тъй като очевидно липса адекватна готовност за реагиране на проблема в Европа, пише „CNN“.

Повече от два месеца след регистрирането на първите случаи на заболели в Китай, в петък броят на потвърдените инфекции достигна над 5500 в страните членки на ЕС. Въпреки това експертите твърдят, че агресивните мерки, необходими за ограничаване на епидемията, тепърва трябва да се реализират.

Министърът на здравеопазването на Чешката република Адам Войтех заяви преди срещата в Брюксел в петък, че „липсата на защитни маски и цялостно защитно оборудване и дезинфектанти“ е „наистина обезспокояваща“ и призова Европейската комисия да ускори процеса на възлагане на обществени поръчки – нещо, което Изпълнителният клон на ЕС обеща, че ще се случи още преди близо две седмици.

Еврокомисарят, отговарящ за въпросите, свързани с промишлеността на ЕС Тиери Бретон излезе с изявление миналия петък, като помоли държавите-членки да споделят данните си за въздействието на вируса върху веригите за доставки след месец, но проблеми се появиха още тази седмица: В Германия аптеките получиха разрешение от здравното си министерство сами да забъркват дезинфекционните си разтвори. Във Франция президентът Еманюел Макрон заяви, че правителството ще поеме контрола върху производството и разпространението на маските за лице.

Континентът също може да се сблъска и с недостиг на лекарства в резултат на проблеми, свързани с вноса на фармацевтични продукти от Китай и Индия, предупреди в четвъртък директорът на Европейската комисия по обществено здраве, ден след като официален представител на ЕС даде положителна проба за наличие на вируса в Брюксел.

Много държави в Европа бяха изправени пред проблема с недостига на лекарства заради вируса, като доста сериозен е недостигът на респираторни лекарства, според доклад, публикуван от Фармацевтичната група на Европейския съюз (PGEU).

Макар че ЕС се опита да задържи силните си позиции, вирусът повлия на ежедневния бизнес там. Планирана среща на посланиците на ЕС не се състоя в петък, след като се оказа, че хърватският представител е бил в контакт в член на персонала на ЕС, за който по-късно е потвърдено, че е заразен с вируса, заяви служител на ЕС пред CNN.

Вината не е само на Европа

Ако Европа е неподготвена, вината за това не е изцяло на ЕС. Страните членки са отговорни за собствените си здравни служби и гранични полицейски пунктове. Служители в Брюксел обаче наблегнаха на факта, че страните от ЕС не са споделили достатъчно информация помежду си, както и със структурите на ЕС.

Европейският комисар по въпросите за здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакидес призова членовете за внимание, като ги помоли, да споделят информация с комисията, както и помежду си относно мерките, приети и планирани в държавите им“.

„Използвайте каналите, които сме създали, за да ни информирате за всякакви нужди, които имате, както и за всякаква допълнителна подкрепа от наша страна, която можем да ви предоставим“, каза тя и добави, че „всички сме по-добре защитени, ако работим съвместно.“

Мерките за строг надзор над здравето са различни в цяла Европа. Авиационните експерти заявиха, че само няколко страни изискват декларации за клинично здраве от пътници, които се връщат от силно засегнати страни, като Китай или Италия.

Стабилните системи за обществено здраве в Европа свидетелстват, че страните му са по-устойчиви в мерките си за сигурност от повечето страни извън континента, но въпреки това вирусът очевидно ги e извадил от равновесие.

„Трябва да забавим разпространението на вируса, защото здравните системи по света, имам предвид тези на север и юг, просто не са подготвени“, каза по време на пресконференция миналия петък д-р Майкъл Райън, изпълнителен директор на програмата за извънредни ситуации към Световната здравна организация.

Твърденията му са очевидни в Италия, където италианският премиер Джузепе Конте призна, че болница в северния град Кодоньо не се е справила адекватно с първия случай на коронавирус в региона и е допринесла за разпространението на смъртоносната болест.

Същият проблем първоначално беше налице и в китайската провинция Хубей, която е първоизточникът на епидемията, като се смята че липата на навременни мерки там е спомогнала за ускоряването на разпространението на вируса.

Италия наложи някои от най-строгите мерки в Европа за ограничаване на разпространението на заразата, включително блокирането на градовете в северната част на страната и временното затваряне на всички училища и университети в цялата страна.

Други европейски държави постепенно започнаха да следват примера на италианската държава. В събота Франция забрани публичните събирания, на които с присъстват повече от 5000 души, предаде Reuters, а с нарастването на броя на случаите във Великобритания правителството публикува своя план за действие срещу вируса във вторник.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments