Започна 4-дневното примирие във войната Израел-„Хамас“

0
49
Ивицата Газа
Снимка: Pixabay

Четиридневното примирие във войната Израел-„Хамас“ влезе в сила рано тази сутрин, поставяйки началото на размяната на десетки заложници, държани от екстремисти в Газа, в замяна на палестинци, затворени от Израел, предава „Асошиейтед прес“.

Спирането на боевете обещава известно облекчение за 2,3-милионното население на Газа, което претърпя седмици на израелска бомбардировка, както и за семействата в Израел, страхуващи се за съдбата на любимите си хора, взети в плен по време на атаката на „Хамас“ на 7 октомври, която предизвика войната.

Прекратяването на огъня започна в 07:00 часа сутринта местно време (05:00 GMT) и трябва да продължи поне четири дни. През този период управляващата група „Хамас“ в Газа обеща да освободи най-малко 50 от около 240-те заложници, които тя и други екстремисти взеха на 7 октомври. „Хамас“ заяви, че Израел ще освободи 150 палестински затворници. Споразумението също така предвижда повече помощ за достигане до южната част на Газа, където палестинците са изправени пред сериозен недостиг на храна, вода, лекарства и електричество.

Малко след като прекратяването на огъня влезе в сила, четири цистерни с гориво и четири цистерни с газ за готвене са влезли в Ивицата Газа през египетския контролно-пропускателен пункт „Рафа“, предаде още Израел. По време на прекратяването на огъня Израел се съгласи да разреши доставката на 130 000 литра (34 342 галона) гориво на ден, приблизително двойно повече от разрешеното преди това, но все пак едва малка част от прогнозните ежедневни нужди на Газа от повече от 1 милион литра.

През по-голямата част от последните седем седмици на война Израел беше забранил влизането на гориво в Газа, твърдейки, че то може да бъде използвано от „Хамас“ за военни цели. Хуманитарните агенции на ООН се противопоставиха на подобни твърдения, заявявайки, че доставките на гориво са строго наблюдавани и спешно необходими за предотвратяване на хуманитарна катастрофа. Горивото е необходимо за работа на генератори, които захранват съоръжения за пречистване на вода, болници, телекомуникационни мрежи и друга критична инфраструктура.

Първите 50 заложници, освободени съгласно споразумението, са израелски граждани, включително някои, които имат второ гражданство, според служител на „Хамас“, който говори при условие за анонимност, тъй като не е упълномощен да обсъжда подробностите с медиите.

Официалният представител не пожела да коментира съобщенията в медиите, че „Хамас“ също се е съгласил да освободи лица, които не са израелци, включително 23 тайландски граждани. Външният министър на Тайланд заяви пред репортери в Банкок, че все още не е успял да потвърди докладите.

И двете страни първо ще освободят жените и децата. Израел изтъкна, че примирието ще бъде удължено с допълнителен ден за всеки допълнителни 10 освободени заложници.

Споразумението за примирие и освобождаване на заложници беше постигнато в седмици на интензивни непреки преговори, като Катар, Съединените щати и Египет бяха посредници между двете страни в конфликта. Ако се задържи това примирие, случващото се ще отбележи първото значително прекъсване на сраженията, откакто Израел обяви война на „Хамас“ преди седем седмици.

Споразумението събуди надежди за евентуално прекратяване на войната, която изравни огромни части от Газа, подхрани вълна от насилие в окупирания Западен бряг и разпали страхове от по-широк пожар в Близкия изток. Израел се противопостави на подобни спекулации, заявявайки, че е решен да поднови мащабната си офанзива, след като примирието приключи.

Първата група от 13 жени и деца, задържани от „Хамас“, ще бъдат освободени в петък следобед, според Маджед ал-Ансари, говорител на катарското външно министерство. За всеки освободен заложник трябва да бъдат освободени трима палестински затворници, също жени и непълнолетни. Министерството на правосъдието на Израел публикува списък с 300 затворници, които отговарят на условията за освобождаване, главно тийнейджъри, задържани през изминалата година за хвърляне на камъни и други дребни нарушения.

Връщането на заложниците може да повдигне настроението в Израел, където тежкото им положение обхвана страната. Семействата на заложниците организираха масови демонстрации, за да притиснат правителството да ги върне у дома. Кабинетът на премиера Бенямин Нетаняху съобщи, че е уведомил семействата на заложниците, посочени за освобождаване в петък.

Отделно израелските военни хвърлиха листовки над южната част на Газа, предупреждавайки стотици хиляди разселени палестинци, потърсили убежище там, да не се опитват да се върнат в домовете си в северната половина на територията, което се явява фокусът на сухопътната офанзива на Израел. Израел заяви, че ще блокира опитите за завръщане. Въпреки предупреждението стотици палестинци бяха забелязани да вървят на север в петък.

Северната граница на Израел с Ливан беше спокойна в петък, ден след като ливанската войнствена групировка Хизбула, съюзник на „Хамас“, извърши най-големия брой атаки за един ден от началото на боевете там на 8 октомври. Хизбула не е страна по споразумението за прекратяване на огъня, но се очакваше да спре атаките си.

Войната избухна, когато няколко хиляди бойци на „Хамас“ нахлуха в Южен Израел, убивайки най-малко 1200 души, предимно цивилни, и взеха множество заложници, включително бебета, жени и възрастни хора, както и войници. Очаква се „Хамас“ да поиска голям брой високопоставени затворници в замяна на войници.

Израелската бомбардировка, която вече е в седмата си седмица, е убила повече от 13 300 палестинци, според Министерството на здравеопазването в управляваната от „Хамас“ Газа, което поднови подробното си преброяване на жертвите в Газа от войната. Министерството спря да публикува броя на жертвите от 11 ноември, заявявайки, че е загубило способността да го прави поради колапса на здравната система на север.

Новите числа не са напълно обективни, но жените и непълнолетните съставляват на практика около две трети от смъртните случаи. Цифрите не включват актуализирани числа от болниците на север. Министерството подчертава, че около 6000 души са обявени за изчезнали, като има опасения, че са затрупани под развалините. Министерството не прави разлика между цивилни и екстремисти в броя на загиналите. Израел твърди, че е убил хиляди бойци на „Хамас“, без да представя доказателства за това.

Израел продължи да нанася удари по цели през цялата нощ преди примирието и също така унищожи участъци от тунели и редица тунелни шахти в района на болница Шифа, най-голямата в Газа, казаха военните. По-рано тази седмица Израел показа тунел и стаи, за които военни служители казаха, че са основно скривалище на „Хамас“ под Шифа. „Хамас“ и болничният персонал отричат израелските обвинения, че Шифа е била използвана като команден център на бойците.

Бенямин Нетаняху обеща да продължи войната след изтичането на примирието, за да унищожи военния капацитет на „Хамас“, да сложи край на 16-годишното му управление в Газа и да върне всички около 240 пленници, държани в Газа от „Хамас“ и други групировки.

„Ще продължим, докато не постигнем всичките си цели“, категоричен беше Нетаняху, добавяйки, че е предал същото съобщение в телефонен разговор на президента на САЩ Джо Байдън. Вашингтон предостави широка военна и дипломатическа подкрепа на Израел от началото на войната.

Според медийна информация израелският министър на отбраната Йоав Галант е казал на войските в четвъртък, че отдихът им ще бъде кратък и че войната ще продължи с висока интензивност поне още два месеца.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments