Заплахата от тарифи и ДДС от Тръмп повдига опасения за удар върху Великобритания.

Използването на тарифи е част от усилията на Тръмп да защити американския бизнес и да стимулира производството

0
55
Доналд Тръмп
Снимка: The White House, Facebook

Растат притесненията, че Обединеното кралство може да бъде по-уязвимо на фона на търговските данъци на САЩ, след като президентът Доналд Тръмп обяви, че ще се насочи към добавената стойност /ДДС/ в последния си ход.

Тръмп е наредил на своите служители да разработят специални „реципрочни  тарифи“ – да се налага същата стойност на таксите, които се налагат на американски износи, за всяка страна.

Търговските отношения на Обединеното кралство със САЩ предполагаха, че страната ще бъде по-малко уязвима на тарифи в сравнение с други, но изненадващото включване на ДДС в изчислението на потенциални тарифи постави въпроси относно въздействието върху британските бизнеси.

Анализатори предполагат, че тарифи от 20% или повече могат да бъдат наложени както на Обединеното кралство, така и на Европейския съюз, но резултатът остава несигурен.

Британската търговска камара /BCC/ предупреди, че автомобили, фармацевтични продукти и храни и напитки са конкретни стоки, които може да бъдат „значително засегнати“ от мерките, които бяха обявени от Белия дом в четвъртък.

Последното съобщение от администрацията на Тръмп беше широкообхватно и заплаши с ответни мерки от САЩ не само за търговски тарифи, но и за други „несправедливи или вредни действия, политики или практики„.

Едно от оправданията, които Тръмп е дал досега за налагането на тарифи върху страни, е дали те имат търговски излишък със САЩ – т.е. продават повече на САЩ, отколкото купуват от тях.

Използването на тарифи е част от усилията на Тръмп да защити американския бизнес и да стимулира производството.

Както Великобритания, така и САЩ твърдят, че имат търговски излишъци помежду си поради разминавания в начина, по който събират данни. Не е ясно дали Тръмп ще изключи Обединеното кралство от тарифите, но въвеждането на данък върху добавената стойност /ДДС/ в уравнението усложнява ситуацията.

Последното съобщение на президента посочва ДДС като „несправедлив, дискриминационен или екстериториален данък„.

ДДС е данъкът, който се плаща при закупуване на повечето стоки или услуги, освен храна и детски дрехи. Стандартната ставка в Обединеното кралство е 20% и се налага независимо от това дали продуктът е внесен от чужбина или не.

Джордж Саравелос, глобален ръководител на изследванията за валутни курсове в Deutsche Bank, каза, че ако САЩ наложат данъци въз основа на съществуващите тарифи и ДДС комбинирано, британските бизнеси, които изнасят за САЩ, може да се сблъскат с такси от 21%.

Ако рецирокните тарифи се прилагат на база ДДС, европейските държави ще бъдат много по-нагоре в списъка на засегнатите страни„, добави той.

Уилям Бейн, ръководител на търговската политика в BCC, заяви, че Великобритания има „някаква защита“, тъй като не изнася толкова много стоки за САЩ в сравнение с други държави. Но той предупреди, че предложенията на Тръмп ще „създадат повече разходи и несигурност“ и ще „попроменят установените търговски норми„.

Пол Ашуърт, главен икономист на Великобритания за Capital Economics, каза, че повечето хора ще разглеждат ДДС като недискриминационен данък, тъй като се прилага за всички стоки, независимо дали са произведени вътрешно или внесени. Но той отбеляза, че един от съветниците на Тръмп е твърдял, че като се има предвид, че САЩ прилагат много по-нисък среден данък върху продажбите на ниво щат, ДДС е „форма на дискриминационна тарифа„.

Ашърт каза, че изглежда, че президентът на САЩ сега предпочита тарифи да бъдат налагани „по държава“ вместо по първоначалната му идея за универсален данък върху всички вносни стоки в САЩ.

„Трудно е да се предскаже“

Тарифата е данък върху вноса, който се събира от правителството и се плаща от компанията, внасяща стоката. Страните обикновено налагат тарифи, за да защитят определени сектори от чуждестранна конкуренция.

Но при защитата на местния бизнес, цените за потребителите могат да се увеличат, ако компанията, внасяща стоки от чужбина, премине по-високите разходи на потребителите, вместо да ги поеме сама или да намали вноса.

Каролин Рамзи, партньор и ръководител на международната търговия в правната фирма TLT, каза, че е „трудно да се предскаже“ какво ще означава последното съобщение за Великобритания. Тя предложи, че думата „реципрочни“ не означава това, което хората може би първоначално са приели, като добави, че оценка ще бъде направена от САЩ относно това, което те смятат за справедливо.

Това не означава, че САЩ ще проверят каква е тарифата на Обединеното кралство върху вносни стоки и ще съвпадне с този процент за износа на стоки от Великобритания към САЩ„, добави тя.

Бейн настоя, че е „жизненоважно“ правителството на Великобритания да води преговори с Тръмп и да не се „включи в търговска война на търговски тарифи“.  Старши министър на правителството на Великобритания, Пат Макфадън, заяви, че правителството ще изчака, преди да реагира.

Най-разумното нещо, което да направим с всички тези съобщения, е да ги обмислим, да видим дали те наистина ще се осъществят и след това да решим какво да правим.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Папата ще бъде приет в болница за лечение на бронхит

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments