Заместник-министър Павлова: Трафикът на хора продължава да бъде проблем в Европа

0
58
Кръгла маса
Кръгла маса. Снимка: Министерство на правосъдието

„Трафикът на хора продължава да бъде проблем на територията на Европа, като сериозна форма на престъпност, свързана със злоупотребата с човешкото достойнство. Противодействието му и закрилата на жертвите е национален приоритет. Изпълнението му предполага постоянни усилия в тази насока, а именно разработване на система от специфични мерки в области като превенция, преследване и наказание, междуведомствена координация, закрила и реинтеграция на жертвите и съответно предприемане на необходими законодателни промени.“

Това каза заместник-правосъдният министър Мария Павлова, която днес откри кръгла маса за дискутиране на напредъка в изпълнение на препоръките към страната ни, които са включени в Третия кръг на оценка за прилагането на Конвенцията на Съвета на Европа за борба с трафика на хора /ГРЕТА/.

Павлова е и заместник-председател на Националната комисия за борба с трафика на хора /НКБТХ/ – колективен орган, който е отговорен за координацията и прилагането на цялостната национална политика и стратегия в областта на противодействието на трафика на хора. Днешното събитие беше организирано именно от НКБТХ, съвместно със Съвета на Европа и в него се включиха представители на СЕ, редица държавни институции и НПО, ангажирани с казуса.

България разполага със стабилна правна рамка за борба с трафика на хора, основаваща се на всички основни международноправни актове в областта, изтъкна Павлова, припомняйки, че държавата ни е една от първите, подписали Конвенцията на Съвета на Европа за борба с трафика на хора, ратифицирали сме Конвенцията за трансграничната престъпност на ООН и т. нар. Протокол от Палермо, а още през 2002 г., като част от Наказателния кодекс на България, е въведен отделен раздел за трафика на хора, като по-късно е криминализирано и използването на услуги, които се предоставят от жертвите на трафика на хора, независимо от формата на трафик.

Форумът продължава с обсъждане на изпълнението на препоръките към България от ГРЕТА, най-важните сред които са правото на информация на жертвите, безплатната правна помощ, психологическа помощ, достъпът до работа, обучение и образование, компенсациите, разследванията и наказателното преследване, защитата на жертвите и свидетелите, координационните структури, международното сътрудничество, процедурите за достъп до правосъдие, ролята на бизнеса, мерките за предотвратяване на корупцията и др.

Според програмата утре ще има официални срещи със специалния представител и координатор за борба с трафика на хора на Организацията да сигурност и сътрудничество в Европа /ОССЕ/ и с представители на Секретариата към Конвенцията за борба с трафика на хора към Съвета на Европа.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments