Заедно за чиста енергия: България и 10 още държави призовават за въглеродна неутралност

2
2304
Комини
Комини. Снимка: Freepik.com

България е една от общо 11 европейски страни, които заедно призоваха ЕК да вземе предвид всички енергийни източници, без изкопаемите горива, при разработването на бъдещи енергийни и климатични политики. Освен страната ни към т.нар. „ядрен алианс“ се присъединиха още Франция, Швеция, Хърватия, Финландия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения, съобщиха от Министерството на енергетиката

Държавите призовават следващия състав на ЕК да се съсредоточи върху приоритетното изпълнение на целите за 2030 година в областта на енергетиката, за да се превърне амбицията в реалност. За целта е нужен ясен регламент за последователността на действията, който да позволи на компаниите и държавите от Европейския съюз да изберат най-подходящите за тях алтернативи, с които да постигнат целите за въглеродна неутралност.

Необходим е и задълбочен преглед на възможностите за финансиране, включително чрез Европейската инвестиционна банка, на проекти и технологии, допринасящи за постигането на целта за неутралност по отношение на въглеродните емисии. Това трябва да става без каквато и да е форма на дискриминация между алтернативите, в които отсъстват изкопаемите горива. Така ще се даде възможност за финансиране на иновативни проекти, използващи ядрени технологии, включително за производство на нисковъглероден водород.

Единадесетте страни предупреждават за нарастващ риск ЕС да не изпълни целта си за неутралност по отношение на въглеродните емисии до 2050 г., ако продължи текущата тенденция за все по-детайлно регламентиране на възобновяемата енергия за сметка на други източници. В декларацията се казва още:.

„Технологичният неутралитет в нашата рамка трябва да зачита нашето многообразие и да укрепи единството към консенсусната цел: намаляване на парниковите емисии по икономически ефективен начин с цел борба с изменението на климата“. 

Подчертава се, че настоящият подход на ЕС по отношение на декарбонизацията на енергийния сектор се основава на два стълба: енергийна ефективност и внедряване на възобновяеми енергийни източници, но те не са достатъчни, за да обхванат разнообразието от решения и индустриални възможности в държавите от съюза.

В съвместното си изявление държавите подчертават, че ядрената енергия безспорно е устойчива и еднакво валидна технология за постигане на тези цели за държавите членки, които са избрали да я използват. 

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Бор
Бор
3 месеци по-рано

Докато надувате въглеродната истерия, някой от вас сети ли се за часовете по биология? СО2 е храната на всички растения! Удивен съм от лавинообразно разпространяващото се маБорлоумие на хората!

Бор
Бор
3 месеци по-рано
Reply to  Бор

„Малоумие“