Южна Африка замразява доставките на ваксината на „AstraZenecа“ заради новия щам

0
93
Ваксина
Снимка: Pixabay

Властите в Южна Африка предпочетоха да изчакат с пускането на ваксината срещу COVID-19, разработена от Оксфордския университет и компанията „AstraZeneca“, след като медицинско изследване показа „разочароващи“ резултати относно ефективността на продукта срещу новия щам на вируса, предава „BBC“.

Учените твърдят, че въпросният нов щам представлява 90% от новите случаи на заразени с коронавирус в Южна Африка. Клиничното изследване, проведено с участието на около 2000 души, е установило, че ваксината предлага минимална защита“ срещу леките и средно тежките  случаи на заразяване. Въпреки това експертите се надяват, че ваксината ще продължи да бъде ефективна за предотвратяване на тежките случаи, вследствие на усложнения.

От началото на пандемията досега Южна Африка е регистрирала почти 1,5 милиона случая на заболели от коронавирус и над 46 000 смъртни случая – по-висок процент от всяка друга държава на континента. Неотдавна страната получи един милион дози от ваксината „Oxford-AstraZeneca“, като подготовката за ваксиниране на населението течеше трескаво.

Здравният министър Цвели Мхизе заяви, че правителството му ще изчака допълнителните препоръки на здравните специалисти относно това по какъв начин е най-добре да се продължи с ваксинацията след установените констатации. Междувременно той добави, правителството ще предложи ваксини, произведени от компаниите „Johnson & Johnson“ и „Pfizer“ през следващите седмици.

Как ще повлияе това на тежките случаи?

Клиничното изследване е проведено от изследователи от университета на Витватерсранд в Южна Африка и Оксфордския университет в Обединеното кралство, но все още не е рецензирано. Главният учен, който е начело на процеса, проф. Шабир Мадхи, заяви, че от резултата е станало ясно, че „за съжаление ваксината „AstraZeneca“ не е ефективна срещу леки и умерено тежки случаи на вируса“. Той заяви, че проучването не е било в състояние да изследва ефикасността на ваксината за предотвратяването на по-сериозните усложнения поради факта, че участниците са били на средна възраст 31 години и съответно те не представляват демографската група, изложена на най-висок риск от тежки симптоми на COVID-19.

Приликата с ваксината, произведена от „Johnson & Johnson“, която беше определена в скорошно проучване като високоефективна за предотвратяване на тежките случаи на заразяване в Южна Африка, предполага, че ваксината „AstraZeneca“ също би трябвало да бъде ефективна при такива сериозни случаи.   

Други експерти също се надяват, че ваксината ще бъде ефективна в борбата с по-сериозните случаи на вируса.

Това, което виждаме от други разработчици на ваксини, е, че те не са толкова ефективни срещу някои от щамовете на вирусите, и както става ясно дори това да не намалява общия брой случаи на заразени, все пак разполагаме със защита срещу смъртните случаи и усложненията.„, смята проф. Сара Гилбърт, водещият разработчик на ваксини в Оксфорд. Според нея разработчиците вероятно ще създадат модифицирана версия на ваксината срещу щама, открит в  Южна Африка, известен също като „501.V2“ или „B.1.351“, това ще се случи по-късно тази година.

Министрите в Обединеното кралство се опитаха да успокоят обществеността относно ефективността на ваксината „AstraZeneca“. Министърът, който отговаря за ваксините – Надхим Захави заяви, че инжекцията изглежда действа добре срещу доминиращите щамове на коронавируса на Острова, а междувременно здравният министър Едуард Аргар добави, че няма „доказателства„, че ваксината не е ефективна за предотвратяването на по-тежките случаи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments