Янаки Стоилов: Правителството следва инерцията на кризата, а не я управлява

0
291
Янаки Стоилов
Снимка: Скрийншот от видео на БНТ

През лятото бяха пропуснати ценни месеци, в които можеше да се стартира процес за реорганизация на болниците, коментира Янаки Стоилов в студиото на „Панорама“. По думите му в началото на кризата от опозицията са били съгласни с част от мерките на управляващите, но сега нещата излизали извън контрол.

„Позицията ми към въпроса с пандемията винаги е била сериозна. Някои от мерките на правителството по овладяването на медицинските аспекти могат да бъдат споделени. Те дори изглеждаха прекомерни, защото при няколко десетки души се въведоха по-строги ограничения, отколкото в момента. Моето обяснение за кризата е различно от това на управляващите и то не е толкова сложно. Едното е че министър-председателят е привърженик на аварийното действие. Той иска да управлява по начин, който ако днес направи нещо, утре да види неговия резултат или обикаляйки из страната да каже, че раздава на едни или други групи, удовлетворявайки техните интереси.“

„Втората причина е поради големия натиск, на който е подложено правителството, премиерът се криеше в продължение на месеци, даваше някакви изявления от различни места, но не управляваше от мястото, където това се прави. Пускаха се някакви клипчета със закъснение. Тази слабост на правителството, че не може да разчита на одобрение за своите действия, го кара да бъде отстъпчиво, да следва инерцията на кризата, а не да я управлява. Дори и да иска правителството в момента не може да управлява.“

Стоилов сподели и какви са алтернативните предложения на социалистите във връзка с Бюджет 2021 г. Според него социалните разходи в него са завишени и опозицията е наясно с това. Затова тя не просто критикува заложените от управляващите разходни количества, а предлага алтернативни подходи, добави Стоилов. Той даде пример с детските надбавки и предложението на социалистите месечната данъчна основа да се намали на 500 лв. за всеки родител, отглеждащ дете. Според него това означава, че хиляди семейства ще имат по-голям разполагаем доход. Той повтори и тезата на левицата за въвеждане на подоходно облагане, както и че е необходимо преизчисляване на всички пенсии, а не добавки от по 50 лв. След като изреди алтернативите, Стоилов изтъкна, че ефектът от тях би бил дефицит с 500 млн. лева по-нисък от този, който предвижда правителството.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments