Вторият форум на бизнес срещата в Бургас разглежда въпроса „Как може градът да излезе от сянката на туризма?“

0
62
(от ляво надясно) инж. Киряк Янчев, Димитър Николов, Тодор Тодоров, Даниела Ганчева
(от ляво надясно) инж. Киряк Янчев, Димитър Николов, Тодор Тодоров, Даниела Ганчева. Снимка: Искра.бг

„Как градът може да излезе от сянката на туризма и какво прави общината в тази насока?“ е темата, която се разглежда във втория панел на бизнес форума в Бургас. Събитието е организирано от  „Капитал“ и „Капитал Градове“.

Участници в дискусията са Димитър Николов, кмет на град Бургас; Фредрик Олсон, управител на „Volvo Trucks“ в България; Даниела Ганчева, оперативен Директор, „Scalefocus“; инж. Киряк Янчев, управител в „Тал Бургас“.

(от ляво надясно) Димитър Николов, Тодор Тодоров, Даниела Ганчева, Фредрик Олсон
(от ляво надясно) Димитър Николов, Тодор Тодоров, Даниела Ганчева, Фредрик Олсон. Снимка: Искра.бг

Още в началото на разговора бе разгледан въпросът за влиянието, което военният конфликт в Украйна оказва в бизнес средите в Бургас. Даниела Ганчева сподели в тази връзка, че „при нас по-скоро ние гледаме положително, винаги търсим възможности, дори и в трудни ситуации“.

Ганчева каза още, че голяма част от колегите й в IT сектора са затворили офисите си в Украйна, прекратявани са и операции в Русия. Компаниите се преориентират към други държави, като България е примамлива дестинация също. 

Кметът Николов обясни, че над 380 IT специалисти от Украйна са дошли на територията на Бургас. Немалка част от тях проявяват интерес към града и обмислят закупуване на собствено жилище, което би било само от полза за икономиката в региона. 

Относно диверсификацията, попита водещият на разговора, „лошото направи добро, за да се работи от вкъщи“, но какво се случва в сферата на технологиите?

Даниела Ганчева сподели, че пандемичната обстановка е наложила „да бъдем гъвкави“ по отношение на бизнеса. Естеството на бранша в сектора позволява трансформация на условията за работа.

За да се осигури по-добър бизнес климат Фредрик Олсон смята, че ключово е образованието, тъй като бъдещите специалисти трябва да бъдат достатъчно добре подготвени. Устойчивото развитие и превръщането на града в зелено кътче от друга страна би подобрила цялостната среда и би довело бизнесите и компаниите в Бургас.

Относно образователните инициативи Ганчева разказа за различни менторски програми в ръководената от нея академия, в които студенти могат да разговарят и обменят идеи със специалисти в областта. Над 100 души са минали вече през обучителния процес, има доста сериозен подбор и интерес от кадри от другите сектори, които искат да се преквалифицират. Разработва се платформа с тази цел, която абсолютно безплатно да обучава желаещите и да им дава теоретични IT знания.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments