Връщат тялото на Атанас Скатов в Сливен

0
1059
Атанас Скатов
Атанас Скатов. Снимка: Facebook

Правителството ще съдейства за транспортирането на тленните останки на алпиниста Атанас Скатов от Пакистан до Сливен. Това е станало ясно снощи по време на среща между премиера Бойко Борисов и мениджъра на загиналия Мария Илиева, на която присъстваха вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева и спортният министър Красен Кралев.

„Изразявам съболезнования към семейството и близките на Атанас Скатов. Изказвам възхищение пред силата на духа му. Такава воля и подвиг няма да бъдат забравени“, отбеляза премиерът.

Правителството ще съдейства за транспортирането на тленните останки на Атанас Скатов
Снимка: Правителствен информационен център

Мениджърът Мария Илиева изрази благодарност за ангажираността и съдействието, което е получила досега от премиера и министър Захариева.

Българският консул в Исламабад е получил всички нужни документи от МВР и МВнР на Пакистан за транспортирането на тленните останки. Тъй като германската компания, която е застраховала Атанас Скатов преди експедицията, все още отказва да изплати сумата по транспортирането, българското външно министерство извърши плащане, за да може тленните останки на алпиниста да бъдат възможно най-бързо върнати у нас. Всеки ден престой в Исламабад оскъпява разходите.

Илиева информира премиера как са преминали последните часове от живота на алпиниста и заяви, че е невъзможно причината за смъртта на Скатов да е друга освен скъсано въже. Тя обясни, че е имало цял участък по върха, който не е бил обезопасен и се е наложило участниците в експедицията да направят въже с плат от дрехите си.

Припомняме, че преди около месец самият Скатов разкри, че се е наложило да продаде колата си, за да покрие разходите за нова екипировка. Въпреки че алпинистът ни е разчитал на спонсори, не са му достигали 5000 долара. И тук възниква въпросът – трябва ли управляващите да се замислят не само върху това да прибират телата на загиналите ни алпинисти, а и да ги подпомагат финансово приживи? Ето какво беше споделил Скатов:

„Започнах да правя специални закалявания и дишания. За целта купих от САЩ генератор за кислород и от два месеца вкъщи спя на 5000 метра, а тренирам на 6400. Генераторът струва 5000 евро. Наложи се да купувам и изцяло нова екипировка за тези екстремни температури. Зимната експедиция по принцип е много скъпа. Постоянно трябва да отопляваме помещенията, в които се храним, на носачите се взимат специални облекла, през зимата с животни не може да се преминава през ледника. Въпреки голямата подкрепа на спонсори установих, че ми липсват 5000 долара. Тази седмица реших да си продам колата, която така или иначе няма да ми трябва. Когато се върна през март, ще мисля за друга, макар че имам колело, с което изминавам 200-300 км на ден.“

Хронологията на трагичната експедиция за покоряване на К2 в Хималаите:

  • На 20 декември Атанас Скатов заявява в сайта си, че започва едно ново и много специално пътешествие:„Започва едно ново и много специално пътешествие за мен. Зимна експедиция над 8000 метра определено е много сериозно предизвикателство, дори и да не е К2. Изключително благодарен и щастлив съм, че имам тази възможност да науча още много нови неща за зимната планина над 8000 метра и то към единствения все още неизкачен връх през зимата на нашата планета – К2, 8611м в Каракорум, Пакистан. Това е за мен експедиция номер 21 за последните 8 години и 14-та над 8000 метра. Но колкото и опит да имаш в планината, никога не е достатъчен. Само планината решава дали да ни допусне до върха си. На тази експедиция се сбъдва още една моя мечта, а именно да имам близък човек на базов лагер, който да ме подкрепя и да ми помага. Така в това пътешествие се впуска заедно с мен моята приятелка. Желанието й и ентусиазмът й за участието и в тази експедиция са невероятни. Благодаря сърдечно на всички още веднъж за подкрепата и доверието. Заедно ще изкачваме върха както винаги. Позитивно мислене и силна вяра!“
  • В началото на февруари Скатов заяви, че това е последният му шанс за атака. Заради това на 3 февруари той потегля от базовия лагер нагоре към върха;
  • На 5 февруари поради влошаване на времето алпинистът решава да се върне в базовия лагер. По пътя обратно се случва злополуката, при която той пада и загива;
  • На 6 февруари изчезват още трима алпинисти от същата експедиция. Те са от Исландия, Пакистан и Чили. Към момента няма данни каква е тяхната съдба;
  • На 9 февруари в официални документи като причина за смъртта на Скатов отново се появява първоначалната версия за скъсано въже.
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments