Войната в Украйна сега е „кървава патова ситуация“

1
40
Президент на Украйна Володимир Зеленски
Президент на Украйна Володимир Зеленски. Снимка: Facebook

Украинският президент Володимир Зеленски отправи най-ревностния си призив досега за преговори за прекратяване на огъня с Владимир Путин, но към момента неподвижният руски президент дава безмилостен отговор, като ескалира зверствата срещу цивилните, предава „CNN“.

В неделя Зеленски каза пред репортер на медията, че е готов да говори с Путин по всяко време. Предложението му дойде повече от 3 седмици след войната, която изглежда навлиза в нов, по-смазващ етап на бойното поле. И макар това да се счита за изключителен военен успех за превъзхожданата от оръжието Украйна, това също така ще направи нейните градове и хора още по-уязвими за брутални руски бомбардировки. В неделя бившият директор на ЦРУ Дейвид Петреъс, пенсиониран генерал, който е служил в Ирак и Афганистан, каза в ефира на медията:

„Това е патова ситуация. Но трябва да отбележим, че това е кървава патова ситуация. Също така, може да се спори, наблюдаваме битка на изтощение.

Московските войски се окопават около Киев на фона на нарастващите съмнения относно способността им да превземат столицата. Ожесточени битки се водят на юг, където руснаците атакуват достъпа до Черно море в градовете Мариупол и Одеса, и в източната част на страната. Съобщава се, че руснаците са понесли тежки жертви заедно със загубата на поредица от висши офицери. И Кремъл все по-често прибягва до убийствени противопоставящи се обстрели от ракети и артилерия и дори, в тревожна ескалация, с използване на хиперзвукови оръжия, след като първоначалните им очаквания избледняха за блицкриг, който може бързо да завземе контрола над Украйна.

При последното събитие, което възмути обществеността, руски бомби се врязаха в училище по изкуствата в обсадения Мариупол, където 400 души са се укривали от боевете, според информация на градските власти. И правителството в Киев, и градските власти в Мариупол категорично отхвърлиха условията на руския ултиматум градът да се предаде до понеделник сутринта. Стотици хиляди хора са хванати в капан в града и има ужасяващи съобщения за изчерпване на храната и водата, както са налични и отчаяни условия за пребиваване. Някои експерти се опасяват, че това е тъмна поличба за съдба, която може да сполети Киев.

Зеленски каза пред „CNN“, че иска да говори с Путин

Нападението срещу цивилни изглежда е едновременно преднамерен опит на Москва да разбие забележителния морал и съпротива на Украйна – както и да бомбардира на парчета независима, суверенна нация, която според Путин няма право да съществува, за да смаже мечтите ѝ за присъединяване към Запада. От своя страна западните правителства отговориха, като изсипаха противотанкови и противовъздушни ракети в Украйна в това, което сега се нарича прокси война с Русия, което би изглеждало невероятна перспектива само преди няколко седмици.

Тревожността все още е засилена заради възможността конфликтът да прелее в по-всеобхватно напрежение между САЩ и Русия – най-големите ядрени сили в света. Това е напрегнатата ситуация, която ще посрещне Джо Байдън в момент, когато тази седмица той осъществи най-критичното пътуване на американски президент до Европа от много години, макар и с ограничени очаквания за пробив в дипломатическите усилия за прекратяване на войната.

Преди мисията на Байдън сега се появяват някои подробности за потенциалните параметри на преговорите, насочени към постигане на прекратяване на огъня. Зеленски иска лични разговори с руския лидер, за да разреши тези въпроси. В ексклузивно интервю Зеленски беше категоричен:

„Готов съм за преговори с него. Бях готов през последните две години. И мисля, че без преговори не можем да прекратим тази война.“

„Мисля, че трябва да използваме всеки формат, всеки шанс, за да имаме възможност за преговори, възможност за разговор с Путин. Но ако тези опити се провалят, това би означавало, че това е трета световна война“, каза той.

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, чиято държава е член на НАТО и който също има приятелски връзки с Москва, предложи да приеме както Зеленски, така и Путин, за да улесни преговорите за прекратяване на войната. Но всички международни дипломатически действия досега не успяха да постигнат дори малък напредък с Путин.

Стратегическите пречки за прекратяване на войната

Има широко разпространен скептицизъм, че руският силен човек, който има опит в извършването на увяхваща цивилна касапница в Сирия и Чечения, все още има намерение да говори за мир. Въпреки че има силен аргумент, че Путин е сгрешил и е причинил стратегическа и икономическа катастрофа на Русия, има и сценарий, при който продължаването на войната има смисъл в неговия идиосинкратичен мироглед.

Все още няма признаци, че изтощителните санкции и тежките руски загуби са променили изчисленията му. А унищожаването на цели украински градове с тъпа сила, войната в стила на средата на 20-ти век и наказването на нейния народ правят рязко изявление за неговата нетолерантност към разширяването на НАТО – блок, който Украйна някога се надяваше да се присъедини. Междувременно огромното изселване на бежанци в Западна Европа ще окаже натиск върху демокрациите, които той е посветен да дестабилизира и заплаши един от най-големите исторически триумфи на външната политика на САЩ – свободна, сигурна и мирна Европа в продължение на почти 80 години след Втората световна война. И ако има нова Студена война със Запада, инициирана от плашещата реторика на Путин относно ядрените оръжия, тя ще съживи период, в който Москва може да притежава световна сила и да държи съперниците си заложници със заплахите си за ескалация.

Надеждите за незабавен пробив също пречат на необикновените национални и геополитически промени, причинени от най-голямата сухопътна битка в Европа от 40-те години на миналия век.

Путин оправда войната с изкривена версия на историята, като предупреди, че Украйна – член-основател на Съветския съюз – няма право на своя суверенитет или независимост и че украинците са културно и етнически руснаци. Но чувството за украинска националност и идентификация с европейците бяха затвърдени от необикновената демонстрация на единство и съпротива сред цивилните и огромните усилия на Европейския съюз да подкрепи Киев и да приеме милионите бежанци. В резултат на това всякакви решения, които включват откъсване на Украйна от Запада, биха били трудни за Зеленски да продаде на своя народ, особено след като толкова много цивилни са били убити в борбата на нацията за живота ѝ.

Путин – след като ефективно заложи цялата засегната от санкциите руска икономика и националното и международното си доверие във връзка с инвазията – не може да си позволи да се смята, че е загубил. Това означава, че той ще сключи твърда сделка във всякакви преговори за прекратяване на огъня, ако в крайна сметка реши, че е готов за дипломация.

Междувременно в по-широк стратегически смисъл Западът има нужда Путин да бъде възприеман като губещият в конфликта, тъй като се стреми да възпира по-нататъшния руски авантюризъм – потенциално в държавите от НАТО, което може да предизвика катастрофална конфронтация между Москва и Запада, която би могла да ескалира в ядрена война.

„Путин не трябва да спечели тази война“, каза премиерът на Естония Кая Калас пред Джейк Тапър в предаването „Състоянието на съюза“ по „CNN“ в неделя.

Калас, която ще присъства на набързо свиканата среща на върха на НАТО, на която Байдън ще присъства тази седмица в Брюксел, каза, че стратегията на алианса трябва да се съсредоточи върху укрепването на отбраната на всеки член и изолирането на Русия на „всички политически нива“.

Гайки и болтове на дипломацията показват защо прекратяването на огъня ще бъде толкова трудно за постигане

Освен широките стратегически въпроси, които правят прекратяването на огъня неуловима перспектива в краткосрочен план, сложните детайли на дипломацията подчертават пропастта между Русия и Украйна – след множество кръгове от безрезултатни преговори между техните делегации.

Според говорителя на турския президент Ибрахим Калин, Путин е изложил своите изисквания за прекратяване на огъня с Украйна в разговор с Ердоган в четвъртък. В интервю за турския вестник „Хюриет“, чийто брой беше разпространен в събота, Калин казва:

„Г-н Зеленски е готов за (преговори). Г-н Путин, от друга страна, е на мнение, че позициите все още не са близки една до друга за разговори на ниво лидерство.“

Путин ще изисква Украйна да обяви неутралитет, да се откаже от членство в НАТО и да се разоръжи и да обяви неутралитет въз основа на австрийски модел, който Киев вече отхвърли като нереалистична възможност, каза Калин. Европейски дипломат обаче каза пред изданието миналата седмица, че рамката за неутралност в австрийски стил не е мъртва.

Путин също така иска „денацификацията“ на Украйна, добави Калин. Сравнението на руския лидер на правителството в Киев с нацистите не е само фалшиво обвинение, то предполага, че за да има мир, Зеленски и неговите министри трябва да се оттеглят в полза на правителство, приемливо за Москва – условие, което би било трудно за Украйна да приеме и това на практика би сложило край на демокрацията, за която страната се бори да спаси.

Зеленски вече направи една очевидна отстъпка пред Русия, заявявайки, че Украйна трябва да признае, че не може да се присъедини към НАТО. Той призова за пълно оттегляне на Русия от страната му и западни гаранции за сигурност, за да се избегне бъдещо нахлуване – рамка, която може да противоречи на желанието на Русия да прочисти Украйна от западно влияние. А статутът на проруските сепаратистки райони в Източна Украйна, включително Крим, завзети преди това от Москва, вероятно ще бъде труден въпрос, чието решаване може да отнеме години.

Съществува и дълбок скептицизъм, че Русия е искрена в прекратяването на войната или че може да ѝсе вярва, че ще изпълни условията на всяко споразумение. Работното предположение на Запад е, че Путин ще се стреми да контролира Украйна по един или друг начин в бъдеще, според дипломати, разговаряли с Кайли Атууд от CNN и Дженифър Ханслер.

„Виждали сме лъжи, лъжи и още лъжи“, каза един европейски дипломат. Друг добави:

„Просто не сме сигурни дали можете да се доверите на руснаците да запазят думата си, ако кажат, че ще спазват този неутралитет.“

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Винкел
Винкел
2 години по-рано

Зеленски, ти забрани 11 опозиционни партии и остави един информационен канал в Украйна.
Сега, когато Русия ви сцепи арогантните нацистки задници, започна да цивриш като ощипан педал.
Всички ще си платите за насилието и убийствата на собствените си граждани през последните 8 години. НИКОЙ и НИЩО няма да спре Русия да ви изчисти като мишки.