Войната на Русия вдига цените на олиото за готвене в световен мащаб

1
36
Олио
Олио. Снимка: Pixabay

Месеци наред истанбулският ресторант „Tarihi Balikca“ се опитваше да се справи с нарастващата цена на слънчогледовото олио, което неговите готвачи използват за пържене на риба, калмари и миди, пише „Асошиейтед прес“. Но в началото на април, с почти 4 пъти по-високи цени на петрола, отколкото през 2019 г., ресторантът най-накрая вдигна цените си. Сега дори някои дългогодишни клиенти гледат менюто и си тръгват. Махсун Актас, сервитьор и готвач в ресторанта, заяви:

„Ние се съпротивлявахме. Казахме: Нека изчакаме малко, може би пазарът ще се подобри, може би (цените) ще се стабилизират. Но видяхме, че няма подобрение. Клиентът не може да си го позволи.“

Глобалните цени на олиото за готвене се покачват от началото на пандемията от COVID-19 по множество причини – от лоша реколта в Южна Америка до недостиг на работна ръка, свързан с вируса, и постоянно нарастващо търсене от индустрията за биогорива.

Украйна, която доставя почти половината от световното слънчогледово олио, в допълнение към 25% от Русия – прекъсна доставките и накара цените на готварското олио да се повишат. Това е най-новата последица за глобалното предлагане на храни от войната на Москва и още един нарастващ разход, който притиска домакинствата и бизнеса, тъй като инфлацията расте. Конфликтът допълнително подхрани и без това високите разходи за храна и енергия, като най-силно засегна най-бедните хора.

Снабдяването с храни е особено застрашено, тъй като войната наруши доставките на зърно от Украйна и Русия и влоши глобалната криза с торове, което ще означава по-скъпа и по-малко изобилна храна. Загубата на достъпни доставки на пшеница, ечемик и други зърнени храни повишава перспективата за недостиг на храна и политическа нестабилност в страните от Близкия изток, Африка и някои азиатски страни, където милиони разчитат на субсидиран хляб и евтини юфка.

Цените на растителното масло достигнаха рекордно високо ниво през февруари, след което се увеличиха с още 23% през март, според Организацията на ООН по храните и земеделието. Соевото масло, което се продаваше за 765 долара за метричен тон през 2019 г., беше средно 1957 долара за метричен тон през март, съобщи Световната банка. Цените на палмовото масло се повишиха с 200% и се очаква да се растат още повече, след като Индонезия, един от най-големите производители в света, забрани износа на готварско масло от четвъртък, за да защити вътрешните доставки.

Някои супермаркети в Турция наложиха ограничения за количеството растително масло, което домакинствата могат да закупят, след като опасенията за недостиг предизвикаха паника за купуване. Някои магазини в Испания, Италия и Обединеното кралство също имат определени ограничения. Германските купувачи публикуват снимки в социалните мрежи на празни рафтове, където обикновено седят слънчогледово и рапично масло. В неотдавнашен туит основната енергийна компания на Кения предупреди, че крадците източват токсична течност от електрически трансформатори и я препродават като олио за готвене.

„Сега ще трябва да сварим всичко, дните на тигана отминаха“, смята Глаудина Ниони, сканирайки цените в супермаркет в Хараре, Зимбабве, където цената на растителното масло почти се удвои след избухването на войната. По думите му, 2-литрова бутилка сега струва до 9 долара.

Емивати, която държи щанд за храна в Джакарта, Индонезия, каза, че се нуждае от 24 литра олио всеки ден. Тя прави наси капау, традиционен смесен ориз, който сервира с ястия като дълбоко пържени подправки от говеждо месо. От януари тя има проблеми с осигуряването на това снабдяване и това, което купува, е много по-скъпо. Печалбите намаляват, но тя се страхува да загуби клиенти, ако вдигне цените.

„Тъжна съм“, сподели Емивати, която използва само едно име.

„Приемаме увеличаването на цената на олиото, но не можем да увеличим цената на храните, които продаваме.“

Високата цена е отчасти зад последните протести в Джакарта. Индонезия наложи таван на цените на палмовото масло в границите на страната и ще забрани износа, създавайки ново напрежение в световен мащаб. Палмово масло е търсено като алтернатива на слънчогледовото масло и се използва в много продукти, от бисквитки до козметика.

Агенция „Асошиейтед прес“ е документирала нарушения на човешките права в индустрия, чиито последици за околната среда са били осъждани от години.

В целия свят в Лондон Явар Хан, който притежава ресторант „Akash Tandoori“, каза, че 20-литров барабан с олио за готвене му струваше 22 паунда (28 долара) преди няколко месеца; сега е 38 паунда (49 долара). Хан, който също се бори с нарастващите разходи за месо, подправки, енергия и труд, коментира:

„Не можем да прехвърлим всички цени (покачвания) на потребителите, това също ще доведе до катастрофа.“

Големите компании също изпитват затруднения. Базираната в Лондон Unilever – производител на сапун Dove и майонеза Hellmann’s – заяви, че има договори за критични съставки като палмово масло за първата половина на годината. Но предупреди инвеститорите, че разходите му могат да се повишат значително през втората половина.

Cargill, глобален хранителен гигант, който произвежда растителни масла, заяви, че клиентите му променят формулите и експериментират с различни видове масла с по-висока скорост от обикновено. Това може да бъде трудно, защото маслата имат различни свойства; зехтинът гори при по-ниска температура от слънчогледовото, например, докато палмовото масло е по-вискозно.

Цените може да се понижат до тази есен, когато фермерите в Северното полукълбо прибират царевица, соя и други култури, смята Джоузеф Глаубер, старши научен сътрудник в Международния изследователски институт по хранителната политика. Но винаги има опасност от лошо време. Миналата година сушата порази реколтата от рапица в Канада и реколтата от соя в Бразилия, докато проливните дъждове засегнаха производството на палмово масло в Малайзия.

Фермерите може да се колебаят да засадят достатъчно култури, за да компенсират недостига от Украйна или Русия, защото не знаят кога може да приключи войната, каза Стив Матюс, съръководител на изследванията в Gro Intelligence, компания за селскостопански данни и анализи. Той коментира още:

„Ако имаше прекратяване на огъня или нещо подобно, със сигурност щяхме да видим спад в цените в краткосрочен план.“

В дългосрочен план кризата може да накара страните да преразгледат мандатите за биогорива, които диктуват количеството растителни масла, които трябва да се смесват с горивото в опит да намалят емисиите и вноса на енергия. В САЩ, например, 42% от соевото масло отива за производство на биогориво, каза Глаубер. Индонезия наскоро отложи плана да изисква 40% биодизел на базата на палмово масло, докато Европейската комисия заяви, че ще подкрепи държавите членки, които решат да намалят мандата си за биогорива. Междувременно и потребителите, и бизнесът изпитват затруднения.

Хари Ниази, който притежава „The Famous Olley’s Fish Experience“ в Лондон, казва, че е плащал около 22 паунда (29 долара) за 20-литрова кана слънчогледово олио; цената наскоро скочи до 42,50 паунда (55 долара). Ниази минава през цели осем кани на седмица. Но това, което го тревожи дори повече от покачването на цените, е мисълта, че слънчогледовото олио ще свърши напълно. Той мисли да продаде камиона си и да използва парите, за да се запаси с петрол, като коментира:

„Много, много страшно е и не знам как ще се справи индустрията за риба и чипс. Наистина не си го представям.“

Досега Ниази въздържаше да повишава цените, защото не иска да губи клиенти.

В „Jordan’s Grab n’ Go“, малък ресторант в Дайърсбърг, Тенеси, известен със своите пържени чийзбургери, собственичката Кристин Коронадо също се агонизира от увеличенията на цените. Но тъй като разходите са се увеличили с 20% навсякъде – и цените на олиото за готвене се утроиха, откакто тя отвори през 2018 г. – тя най-накрая повиши цените през април.

„Мразите да вдигате цените на хората, но просто разходите са много по-високи, отколкото преди няколко години“, обясни тя.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Бесен
Бесен
2 години по-рано

Ако това беше написано на хартия, тоя който го е написал можеше поне да си избърше задника.
Не санкциите срещу Русия, ами Русия е виновна….Хм…. Вие наистина ни мислите за много тъпи.