ВКС реши: Викторио Александров ще лежи 30 години в затвора за убийството на жена си и дъщеря си

0
1852
Дарина Министерска
Снимка: Facebook

Вместо да лежи доживот в затвора, Викторио Александров ще прекара зад решетките 30 години. Това реши тричленният състав на Върховния касационен съд /ВКС/ като измени решението на Софийския апелативен съд /САС/ за доживотен затвор, определен му за престъплението по чл. 116, ал. 1, т. 3, т. 4, т. 5 и т. 12 от НК, с „лишаване от свобода“ за срок от 20 години, както и по отношение на наложеното общо наказание, като заменя доживотния затвор с „лишаване от свобода“ за срок от 20 години.

На основание член 24 от Наказателния кодекс /НК/ се увеличава срокът на наложеното най-тежко наказание „лишаване от свобода“ на 30 години. Оставя в сила решението в останалата му част. Решението е окончателно.

Делото е образувано по касационни жалби на подсъдимия срещу решението на САС, с което е изменена присъда на Софийския градски съд, като са увеличени наказанията за престъплението по чл. 143, ал. 1 от НК от 1 на 3 години „лишаване от свобода“, за престъплението по чл. 116, ал. 1, от 20 г. „лишаване от свобода“ на доживотен затвор, съответно е увеличено и наложеното общо най-тежко наказание. Присъдата е потвърдена в останалата част.

Подсъдимият е признат за виновен в това, че на 29 октомври 2018 в жилището ѝ в София умишлено е умъртвил Дарина Министерска. За това е бил осъден на 15 години затвор. Той е признат за виновен и в това, че на същата дата умишлено е умъртвил едногодишната си дъщеря Никол Александров, като е осъден на доживотен затвор. Признат е за виновен и в това, че на същата дата е принудил таксиметров шофьор да извърши нещо, противно на волята му, като е осъден на затвор за срок от 3 години. Наложено му е най-тежкото от така определените наказания – доживотен затвор.

Според съдебния състав на ВКС касационните жалби са основателни по отношение на оплакването за явна несправедливост на наказанието доживотен затвор. Въззивният съд е определил вида на санкцията след попълване на доказателствения материал с достатъчно данни за деянието и дееца, но съвкупната им преценка не дава основание за извод, че наложеното най-строго наказание е адекватно, пишат в мотивите си върховните съдии. Не е изложена убедителна аргументация за възприетата изключителна тежест на извършеното престъпление по чл. 116 от НК (убийството на детето).

„Недопустимо е решението за доживотна изолация на извършителя да се основава на неговите характерови особености, разгледани като криминогенен фактор извън конкретно осъщественото престъпление. Констатациите на експертите психиатри и психолози за прекомерно желание да се налага, за незачитане на чуждата индивидуалност и за склонност към манипулации чрез представянето си като жертва не са в подкрепа на тезата за изключителна тежест на осъщественото деяние, а могат да обосноват единствено необходимостта от повече усилия за постигане на поправянето и превъзпитанието на Александров. От посочените в решението съображения по повод санкцията за убийството на детето Никол може да бъде споделен изводът, че наличието на четири отделни по-тежко квалифициращи признака съставлява отегчаващо обстоятелство. Този довод не е достатъчен, за да бъде наложено най-тежкото наказание“, се казва в решението.

Следва да се държи сметка и за установените смекчаващи обстоятелства, каквито са чистото съдебно минало, младата възраст, трудолюбието, самопризнанията, искреното съжаление за извършеното. Според върховните съдии е безспорно, че престъплението е с висока степен на обществена опасност, но тъй като тежестта му не е изключителна по смисъла на чл. 38а, ал. 2 от НК, наложеното наказание доживотен затвор следва да бъде заменено с „лишаване от свобода“ в максималния срок от 20 години. Промяната на най-тежката от определените санкции предпоставя и изменение на решението на САС в частта, с която е наложено общо наказание, като доживотният затвор бъде заменен с „лишаване от свобода“ за срок от 20 години.

В решението на ВКС се подчертава обаче, че две от престъпленията на Александров имат за резултат отнемането на човешки живот, т. е. представляват посегателство срещу общественото благо, ползващо се с най-висока степен защита. Убийството на Дарина Министерска е съпроводено с допълнителни отегчаващи обстоятелства, каквито са младата възраст на жертвата, това, че е майка на собственото му дете, навършило година само преди седмица.

Въпреки че е имал на разположение повече от осем часа, подсъдимият не е успял да намери социално приемлив изход от трудната ситуация, а вместо това е извършил още престъпления, като упражнил принуда по отношение на таксиметровия шофьор и убил малката Никол, след това се самонаранил.

„Отнемането на живота на детето, което е обичал и за което се е грижел, като единствен начин за упражняване на контрол сочи на сериозен дефицит на вътрешния ресурс на подсъдимия, което ще затрудни отстраняването от съзнанието му на отрицателните нагласи, възгледи и ценности и възпитаването на тяхно място на нови, обществено приемливи“, категорични са върховните съдии.

Според тях за постигане на целите по чл. 36, ал. 1 от НК и с оглед изключителната морална укоримост на поведението на Александров наложеното му общо най-тежко наказание е недостатъчно справедливо. Следва да бъде увеличено с една втора и подсъдимият да изтърпи общо „лишаване от свобода“ за срок от 30 години.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments