Вижте полицая герой, който се спуснал в безредиците в Делхи, за да спасява хора

0
121
Полиция
Снимка: Pixabay

Индийски полицай е приветстван като герой, след като се е втурнал да спасява хора по време на безредици в дни на религиозно насилие в столицата Делхи, съобщава “BBC”.

Безредиците в града избухнаха в неделя, като 38 души загинаха, а над 200 бяха ранени.

Нирадж Джадаун, надзирател на полицията в съседния град Утар Прадеш, каза пред репортера на Би Би Си Викас Пандей, че е бил патрул на граничен пункт на 25 февруари, когато чува изстрели, идващи от Каравал Нагар в Делхи – само на 200 метра (650 фута) от него.

Той видял тълпа от 40-50 души, които подпалвали превозни средства, а един от бунтуващите се влязъл в къща с бензинова бомба. В този момент Джадаун решава да скъса с традиционния полицейски протокол и взима решение за част от секундата да премине границата и да отиде в Делхи.

В Индия полицейските служители се нуждаят от изрично разрешение за преминаване на тези граници.

“Избрах да пресека. Бях готов да отида сам, въпреки че бях наясно с опасността и факта, че е извън моята юрисдикция. Това бяха най-ужасяващите 15 секунди от живота ми. За щастие, екипът ме последва, а моите колеги също ме подкрепиха, когато ги информирах за станалото по-късно”, разказа мъжът.

“Беше опасно, тъй като бяхме малко на брой, а тези, които вършеха безредиците бяха въоръжени. Първо се опитахме да преговаряме с тях и когато това се провали, им казахме, че полицията ще открие огън. Те се оттеглиха, но секунди по-късно вече хвърляха камъни по нас. Не закъсняха и изстрелите”, продължава разказа си Джадаун.

Въпреки това заедно с екипа си полицаят задържа позициите си и продължава да гони бунтовниците от местността, докато най-накрая те не напускат.

Ричи Кумар, репортер на хинди ежедневника “Амар Уджала”, определи решението на г-н Джадаун като “най-смелия акт”, който някога е виждал.

“Ситуацията беше много опасна. Бунтовниците бяха въоръжени изцяло и не бяха готови да водят преговори. Мога да ги опиша като кръвожадни. Хвърляха камъни по представителите на полицията, но г-н Джадаун не отстъпи въпреки това. Имаше реална опасност полицаите да бъдат застреляни по време на схватката”, каза той пред BBC.

Насилието първо избухна в североизточен Делхи между протестиращи по противоречив закон за гражданството. Пределът на недоволството обаче ескалира много скоро след това. Полицаят герой сподели, че бунтовниците, които е видял, са били подготвени за палежи и други размирици.

“В района имаше много магазини със запаси от бамбук. Евентуален пожар щеше да обхване цялата местност и ако беше позволено това да се случи, смъртните случаи в Делхи щяха да бъдат много повече”.

Заради смелата си постъпка Нирадж Джадаун е приветстван като местен герой.

“Аз не съм герой. Положих клетва да защитя всеки индиец в опасност. Просто изпълнявах професионалните си задължения, защото не бях готов да оставя хората да умрат по време на моето дежурство. Бяхме в състояние да се намесим и направихме това”.

Подобни малки актове на героизъм – на индуисти и мюсюлмани, борещи се заедно, напоследък са по-често срещани в Индия.

Субхаш Шарма от Ашок Нагар, един от най-засегнатите от бунтовниците райони, описа как той се затичал да помогне, след като размирници подпалили местна джамия.

“В узурпаторката тълпа имаше хиляди хора, а в джамията бяха само шепа народ. Веднага щом видях, че тя се запали, включих водната помпа в къщата си и изтичах там с маркуч”, каза г-н Шарма пред BBC хинди.

Муртаза, мъж от същия квартал, каза, че иска да избяга от района, но неговите индуски съседи му казали да не си тръгва.

“Увериха ни, че няма да позволят на никой да ни навреди”, каза той.

Файсал Мохамед от Би Би Си хинди също разговаря с двама съседи – хиндуист и мюсюлманин – от района на парка Vijay в Маупур, един от районите, засегнати най-тежко от насилието. Двамата описаха как са събрали съседите си, за да прогонят тълпа, която подпалвала превозни средства и чупела прозорци в околността.

“На следващия ден затворихме главния път и хора от квартала се събраха и заедно седнахме навън”, каза един от мъжете Джамалудин Сайфи.

Жителите там също създадоха “комитет за мир”, съставен както от индуисти, така и от мюсюлмани, които ходят от къща на къща, за да убеждават хората да не вярват на слуховете и да пазят децата вътре.

Докато индийската столица се бори да събере парчетата, именно тези истории дават на жителите известна надежда, че животът в крайна сметка може да се върне към нормалното.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments