Вирусолог от БАН: Грешка е да мислим, че „Омикрон“ протича като леко заболяване

0
33
Коронавирус
Коронавирус. Снимка: Pixabay

Не трябва да си мислим, че новият вариант на коронавируса „Омикрон“ протича като леко заболяване, заяви вирусологът от Българската академия на науките /БАН/ професор Радостина Александрова за Радио „Фокус“. Според нея, за да може да се оцени реално тежестта на този щам, би трябвало да се види какво се случва, когато той се срещне с по-широк кръг хора, с уязвимите групи и най-вече с имунологично наивни, т.е. които не са боледували и не са ваксинирани.

Проф. Александрова изтъкна, че от Световната здравна организация /СЗО/ са предупредили, че макар и информацията за „Омикрон“ да е за по-леко протичащо заболяване, с по-малка тежест, в никакъв случай той не трябва да бъде подценяван и не трябва да се възприема за леко заболяване.

„Мисля, че хората вече след 2 години в компанията на SARS-CoV-2 в различните му варианти – „Алфа“, „Бета“, „Гама“, „Делта“, „Омикрон“, мисля, че те вече натрупаха достатъчно много опит, видяха, че той има много лица и не го подценяват. За съжаление, много често решенията са политически, от самото начало на пандемията в целия свят“, добави тя.

Припомняме, че вчера от Здравното министерство съобщиха, че са били установени 227 случая на вирусния вариант „Омикрон“ на SARS-CoV-2 у нас след целогеномно секвениране, извършено от Националния център по заразни и паразитни болести. Пробите са били взети до 10 януари в 40 лечебни заведения от 18 области у нас, като регистрираните случаи са, както следва: София-град – 130; Русе – 28; Бургас – 13; Пловдив – 13; Перник – 7; Велико Търново – 5; Пазарджик – 5; Варна – 4; София-област – 4; Габрово – 3; Сливен – 3; Благоевград – 2; Кюстендил – 2; Монтана – 2; Плевен – 2; Смолян – 2; Стара Загора -1; Хасково – 1.

От общо изследваните 522 клинични проби със SARS-CoV-2, 43.5% представляват доказаните случаи на варианта „Омикрон“ и 56.75% – на варианта „Делта“ или неговите подварианти. Клиничните проби са взети от лица с COVID-19 до 10.01.2022 г. и са изпратени от 63 различни лечебни заведения от 21 области на страната. Националният център по заразни и паразитни болести продължава да наблюдава разпространението на SARS-CoV-2 в страната с акцент за търсене на варианти с ускорено разпространение, променена вирулентност и имуногенност, които са с повишено значение за общественото здраве.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments