Вирусът може да преобрази най-скъпите градове в света

0
149
Хонг Конг
Снимка: Pixabay

Хонг Конг, Сингапур и Осака се класираха сред трите най-скъпи места за живеене в света. Това обаче може да се промени след очакваните икономически последиците от пандемията от коронавируса, пише „BBC“.

Градовете, в които туризмът е един от основните източници на приходи, може да поевтинеят драстично, тъй като икономиките им се очаква да се свият, а цените да паднат чувствително. Това предвижда Икономическата Изследователска Агенция, която изследва разходите за живот в глобален мащаб.

Последното й проучване – Световни Разходи за Живот 2020, бе публикувано през ноември 2019 преди избухването на пандемията от коронавируса, като следващото  издание може да изглежда коренно различно.

“Градовете, които разчитат на туризъм, е много вероятно да станат свидетели на чувствителен спад в цените. Така че Сингапур и Хонг Конг може и да не се задържат на челните класации за в бъдеще. Много е вероятно да видим нова лидерска позиция”, коментира Симон Баптист, главен икономист за Икономическата Изследователска Агенция.

Последиците от коронавируса разтърсиха глобалната икономика, като транспортът и туризмът са след най-силно засегнатите. Хонг Конг и Сингапур са сред градовете, които може да регистрират най-чувствителен спад в приходите си, тъй като търсенето на възможности за отдих, ресторанти и хотели може да се срине. По-слабото търсене е вероятно да натисне цените надолу и да направи градовете по-евтини за своите жители.

В доклада на икономическата агенция се вижда, че Осака измества Париж от челната тройка на най-скъпите градове в света, след като силната йена направи третия по-големина град в Япония по-скъп за живеене. Изследователите включват в доклада си над 400 ценови индекса от потребителска кошница с 160 продукта и услуги. Сред тях са автомобилите и електрониката, които бяха сред най-силно силно засегнатите в Китай.

След като автомобилната индустрия в Китай бе силно засегната от пандемията и доведе до затваряне на заводи през януари и февруари, производството вече постепенно се възстановява на нивата от преди заразата. Това може да доведе до по-евтини автомобили, тъй като производителите и търговците са презапасени.

“С евентуалното възстановяване на търсенето можем по-скоро да очакваме, че цените на автомобилите ще се понижат, а не обратното, тъй като производителите и търговците на автомобили ще се опитат да компенсират пропуснатите приходи. В страните, където автомобилостроенето е важен отрасъл, държавните субсидии ще дадат допълнителен тласък на спада на цените”, коментира Ана Никол, директор на индустриалните отрасли към Икономическата Изследователска Агенция.

Потребителите може да се преориентират към автомобилни марки, които имат по-силни и съответно по-слабо засегнати дистрибуционни канали, добави тя.

Икономическата Изследователска Агенция също предрича, че цената на живота в някои градове може да се повиши поради увеличаване режийните разходи за бизнеса вследствие на пандемията с коронавируса.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments