Венецианската комисия: За проекта за нова Конституция нямаше дебат!

0
123
Народно събрание
Снимка: Народно събрание, Ирина Мазганова, Архив

Венецианската комисия изрази съжаление, че за проекта за нова Конституция е нямало дебат. От органа са категорични, че първите стъпки за промени не са били предшествани от подходящо обществено обсъждане, а са били изготвени от парламентарното мнозинство, без външен принос. Освен това причините за някои предложения не са добре обяснени, предаде „24 часа“.

Становището на Венецианската комисия е междинно и е било прието на 20 ноември. Оценката е изготвена по искане на българската страна.

Представители на органа бяха у нас преди две седмици, като проведоха среща и с представители на Висшия съдебен съвет, който се обявиха категорично против предложените от управляващите тестове.

От Венецианската комисия подчертават, че българските власти трябва да изяснят причините, които стоят зад всяко едно предложение за конституционни промени. Освен това те трябва да осигурят необходимото обществено, експертно и широко политическо участие в този процес.

Като пример се посочват измененията, които предвиждат повишаване на социалните и икономическите права. Според Венецианската комисия едни такива тестове са добри, но не е изяснено какво ще бъде например задължението на държавата за повишаването на раждаемостта у нас.

От комисията са категорични, че подобни текстове не трябва да се използват за дискриминация срещу жени.

Друг текст, който се посочва е, за ограничаване на правото на глас на осъдените на лишаване от свобода. Според Венецианската комисия това трябва да бъде заменено с по-гъвкаво правило.

По въпроса за намаляването на броя на депутатите от 240 на 120 според органа цифрата е била избрана произволно и няма анализ как това ще се отрази на политическата система в България.

Оценено е обаче положително разделянето на Висшия съдебен съвет, като са отправен и препоръки за реформа в тази насока.

Специално място е отделено на главния прокурор и наказателната отговорност, която евентуално може да носи за извършено от него престъпление. От Венецианската комисия приветстват решението на Конституционния съд от 23 юли, че всеки прокурор може да разследва главния и са на мнение, че трябва да бъдат направени и конституционни промени в тази насока, като например обвинител номер едно да бъде отстраняван от неговия пост при разследване или наказателно преследване.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments