Във Франция Еманюел Макрон призовава за нови правила за спиране на мигрантските потоци

0
475
Еманюел Макрон
Еманюел Макрон. Снимка: wikimedia commons

Френският президент Еманюел Макрон се е насочил към миграцията – основен проблем в президентската кампания на страната – като настоява за укрепване на външните граници на Европейския съюз срещу хора, които незаконно влизат в зоната без паспорти на блока, предава „Euronews“.

Очаква се Макрон да се кандидатира за втори мандат на президентските избори във Франция на 3 април. Консервативните и крайнодесни кандидати превърнаха миграцията във водеща тема на кампанията, като критикуват това, което виждат като бездействието на Макрон за спиране на миграцията. Пред вестник „La Voix du Nord“ Макрон заяви:

„Нашата зона без паспорти (в Европа) е застрашена, ако не знаем как да пазим външните си граници и да наблюдаваме кой влиза.

Макрон се срещна с вътрешните министри на ЕС в Северна Франция в сряда вечерта, след като страната заема шестмесечното ротационно председателство на блока. По-рано през деня той също се срещна с местни служители, за да обсъдят икономическите въпроси в бившия миньорски регион.

Макрон каза, че миграционните политики трябва да се обсъждат в рамките на конкретен политически орган, който ще може да предвижда и изготвя планове за предотвратяване на кризи.

„Искаме да създадем истински Шенгенски съвет, който да контролира (без паспорт) Шенгенското пространство, като това, което имаме за еврозоната“, каза Макрон в своята реч в град Туркуан, намиращ се на белгийската граница. Той предложи първата среща на съвета да се проведе следващия месец.

Шенгенското пространство се състои от 26 държави – включително държави извън ЕС Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. По време на пандемията много държави от Шенген издигнаха временен граничен контрол, който противоречи на идеала за „свобода на движение“ на зоната.

Макрон също така иска да създаде „сила за бързо реагиране“, която да помогне за защитата на границите на държавите от ЕС в случай на нарастване на мигрантите и също така настоява за преосмисляне на процеса на кандидатстване за убежище в блока.

27-те национални лидери на ЕС са съгласни, че са необходими промени в имиграционните политики на блока, но не са съгласни как да се направи това. Пристигането през 2015 г. на над 1 милион души, много от които бежанци, бягащи от войната в Сирия, предизвика една от най-големите политически кризи в ЕС. Гърция беше затрупана от десетки хиляди хора, установили се на нейните острови от Турция. Но други страни от ЕС отказаха да споделят тежестта на грижите за бежанците.

През декември изпълнителната власт на ЕС преразгледа правилата, които уреждат свободното движение в Европа на фона на обвиненията на ЕС, че президентът на Беларус Александър Лукашенко експлоатира мигранти в „хибридна атака“ срещу блока, като им предлага преминаване до границите на Полша, Латвия и Литва.

Макрон също така каза, че иска ЕС да бъде по-ефективен при депортирането на онези, на които е отказано влизане. Френският президент също така се стреми да намали броя на визите, издавани на държави извън ЕС, които не са склонни да приемат обратно своите граждани, на които е отказано убежище в ЕС. Той обясни, че въпросът ще бъде обсъден на среща на върха между Европейския съюз и Африканския съюз по-късно този месец. Средно само около 40% от хората, на които е отказано влизане в блока, действително са изпратени у дома.

У дома Макрон беше подложен на остри критики от свои политически съперници заради миграцията, особено след като 27 мигранти загинаха, когато тяхната контрабандна лодка потъна в Ламанша през ноември. Крайнодесният кандидат за президент Ерик Земур през януари посети северния град Кале, където мигрантите се събират в импровизирани лагери, докато се опитват да стигнат до Великобритания. Земмур каза, че мигрантите умират в морето, „защото не сме достатъчно твърди с тях. Ако им бяхме казали… няма да дойдете във Франция, ще бъдете депортирани веднага щом пристигнете, те няма да са мъртви.

Рекордните 52 000 души се опитаха да преминат Ламанша миналата година, като повече от половината успяха да стигнат до Великобритания, според френското министерство на вътрешните работи.

Другият френски крайнодесен кандидат за президент Марин Льо Пен пътува миналия месец до граничната зона между Франция и Испания в планините Пиренеи, която се използва като входен маршрут от мигранти, идващи от Африка. Тя призова за възстановяване на националния граничен контрол.

Консервативният претендент Валери Пекрес наскоро направи предизборно пътуване до Гърция, за да посети лагер за търсещи убежище, които искат да влязат в Европа от Турция. Тя също така подчерта необходимостта от силни европейски граници. И каза:

„Това изобщо не е крепост Европа, но не е и супермаркет Европа… Има врати и трябва да минеш през вратата.

Земур, Льо Пен и Пекрес се считат за главните съперници на Макрон в президентските избори, които ще се проведат в два тура, с първи вот на 10 април и балотаж между първите двама претенденти на 24 април.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments