Въпреки инфлацията: Наемането на служители в САЩ е било интензивно през април

0
88
Работа
Работа. Снимка: Pixabay

През изминалата година американският пазар на труда работеше като добре конструирана машина, като добавяше средно по 540 000 новоназнчени служители месечно, въпреки инфлацията, заплахите за предстояща война на Русия срещу Украйна, все още опасната пандемия, нестабилните финансови пазари и перспективата за много по-високи разходи по заемите.  От май 2021 г. насам ръстът на заетостта в САЩ надхвърля 400 000 души всеки месец.

Според проучване на компанията за анализ на данни FactSet се очаква петъчният доклад, посветен на тенденциите при наемането на служители за април, да покаже, че през миналия месец работодателите са открили 400 000 нови работни места. Експертите също така прогнозират, че нивото на безработица ще остане на 3,6%, което е малко над „дъното“, което се наблюдава от половин век насам. Процентът от 3,6%, беше  достигнат малко преди началото на пандемията преди 2 години.

Устойчивостта на пазара на труда в САЩ е особено впечатляваща на фона на рекордното нарастване на цените, увеличаващите се разходи по заемите и широко разпространения страх, че рязкото повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв в крайна сметка ще предизвика дълбока рецесия.

Тази седмица Министерството на труда в страната предостави още едно доказателство, че пазарът на труда все още е в подем. По официални данни само 1,38 милиона американци са получавали традиционните обезщетения за безработица, което е най-малкият процент от 1970 г. насам. В доклада се посочва, че през март работодателите са обявили рекордните 11,5 милиона свободни работни места, а съкращенията са останали значително под нивата отпреди пандемията. Нещо повече, в момента на пазара на труда има средно по две свободни работни места за всеки безработен. Това е най-високият регистриран дял.

Още един добър знак, че активно работещите американци се радват на стабилност на пазара на труда, е, че през март рекордните 4,5 млн. души са напуснали работа, очевидно уверени, че могат да си намерят по-добра възможност за кариера на друго място. Освен това през изминалата година 3,8 млн. души са се върнали към работната сила, което означава, че вече имат работа или си търсят такава. Някои от тях бяха принудени да спрат работа заради независещи от тях обстоятелства, в продължение на много месеци след началото на пандемията.

Въпреки всички убедителни признаци за добре функциониращ пазар на труда в САЩ,  не е ясно колко дълго ще продължи подемът при наемане на служители. В сряда Федералният резерв повиши основния си лихвен процент с половин процентен пункт, което е най-агресивната стъпка от 2000 г. насам, и даде знак, че предстоят още осезаеми повишения на лихвите. С влизането в сила на поредицата от повишения на лихвените проценти от страна на Федералният резерва, за потребителите ще става все по-неизгодно да вземат заеми, да харчат без притеснение и да наемат служители.

Икономистите предупреждават, че тези рязко по-високи разходи по заемите могат да провалят забележително бързото възстановяване от рецесията, причинена от пандемията от COVID-19, която унищожи 22 милиона работни места през март и април 2020 г. Бързото икономическо възстановяване на страната беше подхранвано от огромните федерални разходи и свръхниските лихвени проценти, създадени от Федералния резерв. Щедрите чекове за облекчения при безработица дадоха на домакинствата финансови средства, за да продължат да харчат както при нормални обстоятелства, а въвеждането на програмата по масова ваксинация ги окуражи да се върнат в магазините, ресторантите и баровете.

Междувременно, тъй като в много индустрии има забавяне на дейността заради недостига на работници, компаниите увеличават заплащането, за да се опитат да привлекат нови кандидати за работа и да запазят съществуващите си служители. В резултат на това почасовите заплати се повишиха с 5,6% през март спрямо година по-рано, като това е третият най-голям месечен скок на пазара на труда от 2007 г. насам. Ето защо Федералният резерва, който според повечето икономисти твърде бавно е разпознал заплахата от инфлация, сега агресивно повишава лихвените проценти. Крайната цел е много трудна за постигане, тъй като процесът трябва да се случи плавно.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments