В Ямбол се проведе престижно състезание по планинско колоездене

2
333
Международно състезание по планинско колоездене
Международно състезание по планинско колоездене. Снимка Общинска администрация Ямбол

През почивните дни в ямболския лесопарк „Боровец“, след 10-годишно прекъсване, се проведе международно състезание по планинско колоездене в Олимпийската дисциплина Кроскънтри ХСО. То е част от календара на Международния Колоездачен Съюз и носи точки за световната ранглиста.

Мероприятието бе организирано от Община Ямбол, Българската федерация по колоездене и колоездачен клуб „Райдърс Юнайтед“.

В града преди три години беше изграден специализиран парк за планинско колоездене и първото в България профилирано тренировъчно трасе за дисциплина Кроскънтри Олимпик. И тази година заслужено прие домакинството на първото си международно състезание. Отзивите за организацията на събитието от състезателите и международния комисар са отлични.

XCO дисциплината е една от най-тежките в планинското колоездене и представлява спускания и изкачвания през пресечен терен в кръгов маршрут, като в зависимост от категорията и натоварването, различните групи правят различен брой обиколки по трасето.

В категорията мъже състезателите трябваше да направят общо 8 обиколки на състезателното трасе с дължина от 3150 метра. Най-бърз беше представителят на националния отбор на Украйна Александър Каняев. Втори след него, с по-малко от 1 секунда разлика, финишира съотборникът му Дмитро Ттаренко. Трети в категорията остана представителят на съседна Гърция Хорон Молла Амет Али Оглу. Сред българите, най-добро време успя да постигне младата ни надежда Виктор Енев от Колоездачен клуб /КК/ „Витоша“, който се класира на 5 място при мъжете.

При дамите, които правиха по 6 обиколки на техничното трасе, целият подиум бе окупиран изцяло от представителки на националния отбор на Украйна. Най-бърза сред тях е Мария Шерстюк, втора след нея се нареди Мария Сухопалова, а трета остана Ирина Слободян.

В категория юноши 15-16 г. надпреварата беше много оспорвана до последния момент. Най-добре се справи представителят на клуб „Велораптор“ Радостин Костадинов. Втори и трети след него се класираха Преслав Кожухаров от КК „Лястовица 1905“ и Джан Рюстемов от КК „Цар Симеон“. При юношите 17-18 г. най-бърз беше Никола Добрев от КК „Варна“, следван от Михаил Костадинов /КК „Витоша“/ и Деян Атанасов /КК „Верея“/.

„Ямбол Байк Къп“ се проведе благодарение на Община Ямбол, а призьорите в отделните категории бяха наградени лично от кмета на града Валентин Ревански и заместник-кмета Енчо Керязов. Победителите в състезанието си разделиха паричен награден фонд от 3600 лева, както и предметни награди.

Организаторите на събитието от Община Ямбол и клуб „Райдърс Юнайтед“ си поставят още по-високи цели за 2025-а година, когато искат събитието да бъде с по-висок ранг и още по-мащабно.