Устойчивостта на украинците продължава въпреки новия руски бараж

0
31
Поражения в Украйна
Поражения в Украйна. Снимка: ДСНС України, Facebook

Когато масивни, координирани руски бомбардировки разтърсиха градове в Украйна преди седмица, за да предизвикат нова фаза във войната на Кремъл, един удар остави огромен кратер в популярна детска площадка в Киев и разцепи централно кръстовище, резюмира „Асошиейтед прес“.

На следващия ден движението премина по току-що асфалтирания път и животът в столицата се нормализира. Отговорът на новата вълна от атаки на Русия беше да се върнем на работа, да се разхождаме под топлото есенно слънце и да се грижим за последните реколти от летните зеленчукови градини. Подобна сцена се разигра в централния украински град Днепър онзи ден, където градски работници ремонтираха път през нощта, след като беше разрушен от обстрела при тази координирана атака.

„Работихме цяла нощ, стискайки зъби“, написа кметът на Днепър Борис Филатов във Facebook ден след атаката на 10 октомври. Публикацията включваше снимки преди и след това къде е ударил ударът и завършените ремонти. Той изтъкна:

„Ще възстановим и изградим всичко. Но нашата омраза ще живее векове.

Устойчивостта на украинците в почти 8-месечната война продължава да е непоколебима, въпреки нарастването на атаките, които се смятат за отмъстителен отговор на руския президент Владимир Путин на експлозия, която повреди построен от Москва мост към анексирания от Кремъл Кримски полуостров на 8 октомври.

Руски ракети и ирански дронове удариха най-малко 10 региона в страната два дни по-късно, като бяха насочени към критична инфраструктура като електроцентрали и водопроводи в големите градски центрове. Баражът остави 19 убити и повече от 100 ранени в най-мащабните атаки от първите дни след началото на руската инвазия на 24 февруари.

В понеделник заредени с експлозиви дроновесамоубийци отново удариха Киев, карайки жителите да бягат за прикритие. Това е засилена версия на това, което се определя като промяна в руската тактика, целяща да направи живота по-труден за украинците, особено за тези, които са далеч от фронтовата линия. Но колкото повече Кремъл заплашва да направи предстоящата зима непоносима, толкова повече украинците изглежда се обединяват в намерението си да победят Путин.

Украинското правителство настоява за национално намаляване на потреблението на енергия и в някои региони за внедряване на постоянни прекъсвания на тока, докато се извършват ремонти на повредени електроцентрали и съоръжения. Ukrenergo, държавната енергийна компания, съобщи, че на 15 октомври жителите на района на Киев са намалили среднодневното си потребление на електроенергия със 7%, позволявайки на компанията да избегне принудително спиране на тока. В публикация във Facebook в неделя компанията заяви:

„Това е пряк резултат от факта, че украинците съзнателно ограничиха използването на електрически уреди във вечерните часове.“

20-годишният студент Данило от Киев сподели, че е намалил потреблението на електроенергия у дома, „защото разбираме, че това е начин да се предпазим от пълна загуба“. Данило, който отказа да назове фамилията си, добави:

„Сега е тенденция да се работи за обща победа.

Подобна устойчивост също може да се види, излизайки от опустошенията и руините по фронтовите линии в Източна и Южна Украйна.

След като се оттегли от източни региони като Харков, Русия съсредоточи своите удари върху Запорожие, Николаев и околните градове почти всяка вечер, докато украинската контраофанзива постига стабилни успехи в частично окупирания южен фланг. От всички украински райони, които са платили висока цена във войната, квартал Салтивка в североизточния край на Харков, вторият по големина град в страната, понесе някои от най-големите тежести. Жилищните блокове в района някога са били дом на около една трета от 1,4 милиона жители на Харков. Но когато руските сили започнаха инвазията, те нахлуха, за да стигнат до края на квартала и го удряха с ракети и артилерия. Десетки са убити.

Салтивка, особено северните ѝ части, беше удряна в продължение на месеци, докато почти нито една сграда не остана без големи щети, оставяйки огромни части от района практически необитаеми. Десетки хиляди бяха принудени да бягат. Тези, които са останали, сега бродят като призраци сред овъглените скелети на това, което някога е било един от най-големите жилищни райони на Украйна. Въпреки това, което загубиха, мнозина казват, че не желаят да направят компромис с Русия, за да спрат боевете.

„Без победа няма Украйна.“, заяви 67-годишният Григорий Иванович, докато показваше възстановената тухлена стена на балкона си, която е била разрушена от руска ракета, заедно с предната половина на хола му.

„Няма компромис, само украинска победа.

Запазването на такава решителност обаче е по-трудно за тези, които са загубили любим човек във войната.

Любов Мамедова, чийто син е убит този месец от руска мина, сподели, че той с ентусиазъм се е записал да се бие в началото на войната, сигурен, че Украйна ще победи нашествениците. Мамедова, между пристъпи на сълзи, изрази категоричност, че Украйна трябва да продължи да защитава свободата си, нещо, което според нея е важно за нейния син.

„Ще се бием.“, заяви жената и допълни:

„Той винаги казваше: „Победата е наша.“

Докато много украинци остават непоколебими в решимостта си да прогонят Русия с военни средства, някои смятат, че трябва да се търси политическо решение, за да се сложи край на кръвопролитията. 39-годишният Олег Поставничий пълнеше бутилки с вода от обществен кран в двор близо до дома си в Салтивка, където остава от началото на войната, въпреки че апартаментът му е значително повреден.

Трябваше да се постигне дипломатическо решение, за да се спре насилието, смята Поставничий, но не такова, което да отстъпи украински земи. Мъжът изрази слендото мнение:

„Трябва да намерим някакъв компромис, защото нито руснаците, нито ние се нуждаем от тази война. Нормалните хора не трябва да страдат… но ние не можем да им дадем нашите територии. Това са нашите територии. Те са били завладени не само от нашите прадядовци, но и от нашите пра-пра-дядовци.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments