Условна присъда получи гинеколог, причинил смъртта на бебе и увредил родилката във Варна

0
1418
Съдебна палата-Варна
Съдебна палата-Варна, Снимка: Скрийншот от Google Maps

Условна присъда получи акушер-гинеколог, причинил смъртта на бебе и увредил родилката във Варна. Решението беше взето от Апелативния съд в града. Той замени ефективното с условно наказание. На по-долната инстанция лекарят беше получил 3 години лишаване от свобода. Присъдата обаче сега беше отложена за тригодишен изпитателен срок.

През 2018 година Окръжният съд във Варна беше признал за виновен Петър А. Решението предвиждаше и той да не може да упражнява своята професия за срок от 3 години.

Случаят се развива през 2015 година. През 2006 година пострадалата Кремена П. е родила дете с цезарово сечение. Девет години по-късно обаче тя решава, че предпочита нормалното раждане. След преглед на 25 февруари гинекологът решава, че ще предизвика такова с медикаменти и на следващия ден бременната жена постъпва в болницата.

По време на раждането обаче напъните спрели, а детските сърдечни тонове паднали. Тогава лекарят приложил силов натиск с ръка в горната част на корема, известен като метода Кристелер. Той направил и епизиотомия, както и двукратна вакуумекстракция. Всички тези методи били неуспешни и той започнал спешно секцио. Операцията обаче показала, че плодът бил безжизнен, а матката е била разкъсана.

При извършената съдебно-медицинска експертиза се е установило, че е бил използван медикаментът Цитотек, който не е разрешен за употреба в България. Световната практика пък не го препоръчва след прекарано секцио, защото увеличава риска от разкъсване на матката над 20 пъти. Именно до същото увреждане може да доведе и методът Кристелер, който е бил приложен. Той не е забранен, но не е препоръчителен.

Експертизата е показала още, че е трябвало много по-рано да се премине към операция и да не се прилагат останалите медикаменти и методи, от които крайният резултат е починал плод и разкъсване на матката.

И извършените манипулации, и приложените медикаменти са нарушили изискванията за качество на медицинската грижа, посочва съдебното решение на Апелативния съд, предаде „24 часа“. То може да бъде обжалвано в 15-дневен срок пред Върховния касационен съд.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments