Управление на водните ресурси: Необходимост от още инвестиции във ВиК инфраструктурата?

Министър Коритарова подчертава необходимостта от политическа подкрепа и координирани действия за ефективно управление на водните ресурси в България и подобряване на ВиК инфраструктурата

0
20
Маркуч с вода.
Маркуч с вода. Снимка: Пиксабей

Управлението на водните ресурси трябва да бъде водещ приоритет за всички институции в България, настоява министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова, съобщиха от МРРБ. В своето изказване по време на редовния парламентарен контрол, министърът подчерта, че за ефективното справяне с проблемите, свързани с водоснабдяването и климатичните промени, е необходима силна политическа подкрепа и координация между различните ведомства.

Необходимостта от инвестиции във ВиК инфраструктурата

Една от основните пречки пред управлението на водните ресурси е остарялата водоснабдителна и канализационна /ВиК/ инфраструктура в страната. Според министър Коритарова, значителни инвестиции са нужни не само за поддържане на съществуващата инфраструктура, но и за изграждане на нови язовири и модерни напоителни системи, които да посрещнат нарастващите нужди на населението и индустрията. Тя отбеляза, че през последните 30 години в страната са изградени само два нови язовира за питейни нужди – „Луда Яна“ и „Пловдивци“.

Последствия от изменението на климата върху водоснабдяването

Климатичните промени оказват все по-осезаемо влияние върху водоснабдяването в България. Министър Коритарова подчерта, че дълги периоди на засушаване водят до пресъхване на водоизточниците и намален дебит, което от своя страна налага въвеждането на водни режими в някои райони на страната. Към началото на август 2024 г., около 111 000 жители са засегнати от нарушено водоподаване, като в някои градове и села водните ограничения вече са факт.

Решения и политически ангажименти

Министър Коритарова подчерта важността на Инвестиционната програма за общински проекти, заложена в Закона за държавния бюджет за 2024 г., като бърз източник за финансиране на рехабилитацията и изграждането на ВиК инфраструктурата. Тя настоя, че координираните действия между местните власти, кметовете и всички отговорни институции са от ключово значение за справяне с кризата.

Защита на държавния бюджет: Проблемите с натрупаните дългове

Освен водоснабдителните проблеми, министър Коритарова засегна и темата за натрупаните задължения на Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/, които тежат на държавния бюджет. С цел да се минимизират бъдещи разходи за лихви и разноски, министерството е предприело стъпки за подписване на спогодби за спиране на делата и изплащане на натрупаните лихви.

Управлението на водните ресурси е комплексен и многопластов проблем, който изисква не само технически решения, но и силна политическа воля и координация на всички нива. В светлината на глобалните климатични промени и нарастващите нужди от вода, ефективното управление на този ресурс е ключово за бъдещето на България.

ПП „Възраждане“ предлагат промени в Закона за горите

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments