Украйна твърди, че е нанесла удар с дрон по руска петролна рафинерия

Видеоматериал показва огнено кълбо, издигащо се над рафинерията и помпената станция в Рязанска област, югоизточно от Москва

0
25
Украйна руини - зима.
Руини в Украйна - зима. Снимка: Пиксабей

Украйна съобщи, че е ударила руска петролна рафинерия и е насочила към Москва атака, включваща вълна от най-малко 121 безпилотни самолета – една от най-големите единични операции от този вид по време на войната, съобщава „BBC“.

Видеоматериал, проверен от медията, показва огнено кълбо, издигащо се над рафинерията и помпената станция в Рязанска област, югоизточно от Москва, която според украинските власти е била цел.

Русия заяви, че е свалила 121 дрона, които са били насочени към 13 региона, включително Рязан и Москва, но не съобщи за никакви щети. На друго място украинските власти съобщиха, че трима души са загинали, а един е бил ранен, когато руски дрон е ударил жилищна сграда в Киевска област.

Андрий Коваленко, ръководител на украинския център за противодействие на дезинформацията, заяви в Telegram, че е била ударена петролна рафинерия в Рязан, както и завод „Кремний“ в Брянск. Киев твърди, че предприятието произвежда компоненти за ракети и други оръжия.

Блогъри в социалната мрежа Telegram публикуваха снимки и видеоклипове на пожари, бушуващи в Рязан. На кадри, потвърдени като истински от „BBC“, се вижда как хора бягат от обекта с коли и пеша, докато в небето се издига огнено кълбо.

Руската държавна информационна агенция РИА цитира изявление на завода „Кремний“ в Брянск, в което се казва, че работата е преустановена след атака на шест безпилотни самолета. Областният управител Павел Малков заяви, че службите за спешна помощ са реагирали.

Кремъл призна за нападенията, но не спомена за щети или жертви.Той твърди, че е унищожил 121 украински дрона, включително шест над Московска област, 20 в Рязанска област и няколко над граничния регион Брянск.

Сергей Собянин, кметът на Москва, заяви, че противовъздушната отбрана на града е прихванала атаки на украински безпилотни самолети на четири места. Той каза, че въздушната отбрана югоизточно от столицата в Коломна и Раменское също е отблъснала безпилотни самолети, без да уточнява колко. По думите му няма нанесени щети.

Руските информационни агенции цитираха федералната авиационна агенция „Росавиация“, според която две московски летища – „Внуково“ и „Домодедово“ – са възобновили полетите, след като са преустановили дейността си за известно време. Шест полета са били пренасочени към други летища.

В град Курск кметът Игор Куцак заяви, че нападенията през нощта са повредили електропроводите и са прекъснали електричеството в един от районите.

Официални лица в Украйна съобщиха, че противовъздушната ѝ отбрана е унищожила 25 от 58 безпилотни самолета, изстреляни през нощта от Русия.

Министерството на вътрешните работи съобщи, че отломки от един от безпилотните самолети са убили двама мъже и една жена в Хлеваха, Киевска област, и че още един човек е бил ранен.

Анализатор категоричен, че Путин е в цуг-цванг!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments