Украинското зърно предизвиква гнева на държави от ЕС

0
43
Зърно
Зърно. Снимка: Pixabay

Когато търговският представител на Украйна Тарас Качка разкри пред „Politico“, че Киев ще съди правителствата на ЕС заради спорa за зърно, това се оказа твърде много за един от дипломатите на блока, пише изданието. 

„Този човек пиян ли беше?“ – това попита раздразненият пратеник, докато всички мисли за дипломация се изпариха в разгара на разочарованието му.

Украйна изпълни обещанието на Качка в понеделник, като официално заведе дела срещу Полша, Унгария и Словакия в Световната търговска организация, след като триото реши да се противопостави на Брюксел и да забрани вноса на украинско зърно. Спорът наруши европейското единство, оставяйки други дипломати от ЕС частно ядосани на Полша, особено за това, че е измамник. И сблъсъкът поставя на тежко изпитание отношенията между Киев и Брюксел в чувствителен момент от 18-месечната война на Украйна срещу руските нашественици.

Най-лошото? Всичко е само вкус на предстоящите битки.

От своя страна Качка едва трепна на „пиянската“ подигравка. Пред „Politico“ той заяви:

“Дипломатите на ЕС очевидно не са готови за този вид ясен език от Киев.

Напрежението избухна в петък вечерта, след като Европейската комисия реши да разреши продажбите на украинско зърно в ЕС. Това сложи край на ограниченията върху вноса на зърно, които пет източни страни-членки на ЕС първоначално искаха и спечелиха през пролетта, за да защитят собствените си местни фермери от конкуренцията.

В рамките на часове Полша, Унгария и Словакия обявиха свои собствени едностранни забрани върху украинското зърно – отхвърлиха Европейската комисия, нарушиха правилата на единния пазар на ЕС и разгневиха други правителства в ЕС.

Съюзници на непълен работен ден

Трите страни са виновни за „непълна солидарност“ с Украйна, оплака се германският министър на земеделието Джем Йоздемир.

„Когато ви е удобно, вие сте солидарни, а когато не ви е удобно, не сте“, заяви Йоздемир в понеделник, когато пристигна за среща на министрите на земеделието от ЕС.

Един дипломат от ЕС коментира, че едностранният ход доказва, че спечелването на гласове е нещо повече от икономическите проблеми в Полша, която е в средата на кампания с високи залози преди изборите следващия месец. Дипломатът подчерта:

„Вече не става въпрос за икономически проблеми, а за национални политически цели. Вече знаехме това, но сега е открито и ясно за всички.“

Спорът разкрива един от конфликтите в сърцето на западния съюз, подкрепящ Украйна. Колко дълго още ЕС (и другите съюзници на Украйна) могат да поддържат подкрепата си за Киев, изправени пред политическия натиск за стимулиране на вътрешните им икономики и – както в Полша – да спечелят гласове?

Въпросът ще става все по-остър, тъй като Украйна, селскостопанска мощ, се стреми да стане пълноправен член на ЕС.

Във вторник министрите по европейските въпроси от 27-те столици на блока ще обсъдят по време на обяд потенциалното бъдещо разширяване на блока, за да приеме Украйна и нациите от Западните Балкани.

Лидерите на ЕС бяха гласни за необходимостта да се отвори вратата на ЕС за Украйна след началото на пълномащабното нахлуване на Русия.

Все повече обаче блокът започва да осъзнава, че приемането на опустошена от война страна с повече от 40 милиона души означава, че самият ЕС ще трябва да се промени.

Допускането на едновремешната житница на Съветския съюз до единния пазар на ЕС ще направи Украйна най-големият бенефициент на селскостопанските субсидии на ЕС, което ще наложи преразглеждане на Общата селскостопанска политика. След това има по-големи въпроси, включително за разходите за реконструкция, регионалната помощ и необходимостта от реформиране на вътрешните процеси в ЕС.

Във всички тези дебати съществуващите държави-членки на ЕС могат да загубят власт и пари в полза на Украйна.

„Зърното е първият ни тест“, призна служител на ЕС, на когото подобно на дипломатите, цитирани в тази статия, беше предоставена анонимност, за да говори откровено по чувствителни въпроси.

Полски анкети

Маневрирането на дясното правителство на Полша, което се бори да спечели преизбирането следващия месец, спира други страни-членки на ЕС от седмици.

Заедно с балтийските страни Варшава поведе обвиненията за по-строги европейски икономически санкции срещу Русия и за повече оръжия и пари за Украйна.

„Но когато се сблъсква с последствията от подкрепата на Украйна за собствените си фермери, удивително е колко бързо Полша хвърля украинците под автобуса“, смята служител на ЕС, цитиран по-горе. Друг дипломат от ЕС коментира:

„Този ход на Полша, Унгария и Словакия подкопава цялото единство на ЕС по отношение на Украйна. Комисията вероятно трябва да съди тези държави-членки. Това е нарушение на правилата на вътрешния пазар.

Европейската комисия обаче е в деликатна позиция. Съгласно мандата си да поддържа единния пазар на ЕС, изпълнителната власт може да започне процедура за нарушение – което също би изпратило сигнал за подкрепа на Киев.

Говорител на Европейската комисия каза в понеделник, че изпълнителната власт все още анализира забраните от трите страни. Шефът на Комисията Урсула фон дер Лайен обаче също трябва да прецени въздействието на подобен ход върху общите избори в Полша на 15 октомври, където управляващата партия „Право и справедливост“ трябва да удържи гласовете в селските райони, за да спечели безпрецедентен трети мандат.

Обявявайки забраната за внос през уикенда, премиерът Матеуш Моравецки декларира:

„Ние отстояхме позицията си. Ние защитаваме полския фермер. Ние защитаваме полската провинция.“

Фон дер Лайен също беше подложена на натиск от членове на собственото си политическо семейство – дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП) – да удължи ограниченията за внос на зърно.

ЕНП формира ядрото на основната опозиционна група в Полша, Гражданската коалиция, водена от бившия президент на Европейския съвет и ЕНП Доналд Туск, която също ухажва фермерите в навечерието на изборите.

За Комисията решението от петък беше ситуация на загуба, коментира друг дипломат от ЕС: Да се поддаде на полския натиск и да удължи ограниченията или да ги остави да изтекат и да даде свобода на партията „Право и справедливост“.

„Това е наистина лош външен вид за всички и Комисията не помогна, като не реагира по-строго на грубо нарушение на търговските правила“, каза дипломатът преди решението в петък и добави:

„Сега са заседнали в плаващи пясъци.“

Решението на Киев да започне правни действия в Световната търговска организация поставя Брюксел в затруднение. Обикновено ЕС представлява своите страни членки в Световната търговска организация, тъй като търговията е изключителна политическа компетентност на Комисията. Но дали Брюксел ще защити търговските мерки на своите страни членки, на които изпълнителната власт всъщност се противопоставя?

Холгер Хестермайер, професор по право във Виенското училище за международни изследвания, смята, че ЕС вероятно ще се стреми да защити собствените си правомощия, казвайки, че „не искаме да създадем прецедент, в който в някои случаи държавите-членки се заемат сами и след това защитават собствените си мерки“.

„Това е хубава уловка 22“, заяви един от споменатите по-горе дипломати.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments