Училищни директори: Бюджетът за образование е измъчен, оскъден и разпилян!

1
254
Училище, ученици
Ученици. Снимка: Искра.бг

„Бюджетът за образование за 2024 година е измъчен, оскъден и разпилян! В частта за предучилищно и училищно образование изглежда „в насипно състояние“. Някак си държавата иска да даде средства, но не точно сега!“ 

Това се казва в позиция на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета /СРСНПБ/, с председател Диян Стаматов, който е и директор на 119-о Средно училище „Акад. Михаил Арнаудов“ в София.

В позицията се припомня, че поне официално целта е да се запази тенденцията за увеличение на заплатите с не по-малко от 125% от средната работна заплата, но в същото време се предлагат средства за увеличение с едва 8%, при реална промяна на средната работна заплата с 13-14%“.

„Държавата дава 5% повече пари за стандартите за училищата, а ни кара да увеличим заплатите с 8%. За трета година всички държавни субсидии стигат да покрият разходите само за заплати, ако все пак нещо минимално остане, то се разпределя за отопление, осветление и елементарна издръжка“.

СРСНПБ са категорични, че за уточняване между двете четения на закона за държавния бюджет на средствата за единен разходен стандарт и тяхното увеличение минимум с 10%, в сравнение с тези от настоящата година.

Според тях увеличението на заплатите на педагогическите специалисти трябва да е минимум с 13-14 %, колкото е реалната промяна на средната работна заплата според Националния статистически институт към момента. В позицията се казва още, че всякакви по-малки промени във възнагражденията ще са неправилна позиция и няма да доведат до достигане на поставената от самите депутати цел за трайна тенденция по отношение на средната работна заплата в страната.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Б. Антонов
Б. Антонов
1 година по-рано

Една държава, ако не инвестира в образование, не може да очаква резултати в нито една друга сфера. А може би нарочно се прави това?