Twitter заменя програмните термини “господар”, “роб” и “черен списък”

0
155
Програмен език
Снимка: FreePik.com

Социалната платформа Twitter обяви, че възнамерява да замени компютърните програмни термини „господар“ (master), „роб“ (slave) и „черен списък“ (blacklist) с по-либерален език, предава „BBC“. Термините често се използват в компютърното програмиране, като са въведени преди няколко десетилетия.

Американската банка „JPMorgan“ също обяви сходни намерения, след като все повече щатски фирми започнаха да адресират проблема с расизма след убийството на Джордж Флойд по време на арест от белокож полицай в Минеаполис. Замяната на термините би коствало милиони долари и месеци работа, смятат експерти.

В програмните езици с „господар“ се обозначава основната версия на кода, който контролира „робите“ или производоните на основния код. В „черния списък“ се включват неща, които автоматично биват отхвърляни – най-често забранени уеб страници.

В четвъртък софтуерните инженери на Twitter обявиха в публикация, че искат да „премахнат остарели термини за сметка на по-либерален език“. Те предлагат терминът „бял списък“ да бъде заменен с „разрешен списък“, а „господар/роб“ с „водещ/следващ“.

„По-либералният език играе ключова роля в създаването на позитивна среда, способна да приветства всички. Програмният език, който използваме в Twitter, не отразява нашите ценности като компания, нито нашето отношение към потребителите, на които служим. Искаме да промени това. #WordsMatter“.

„Инженерите на Twitter наскоро споделиха, че възнамеряват да въведат промени в кода, документацията и конфигурацията на платформата с употребата на по-либерален код. Очаквайте повече информация как стигнахме до това решение и какво сме постигнали до момента“.

През изминалия месец основателят на Twitter Джак Дорси дари 3 милиона щатски долара на кампанията на бившия хокеен играч Колин Кийпърник „Know Your Rights Cap” с цел отстояване правата и осигуряване на равни възможности за представителите на малцинските общности в Америка.

“JPMorgan” обяви, че също ще замени остарелите компютърни термини, докато екотът на “Black Lives Matter” продължава да отича в корпоративния свят на САЩ. От банката обявиха, че термините се срещат в някои от правилата за ползване на услугите на компанията, както и в някои от софтуерните й решения.

Миналият месец “GitHub” – най-голямата онлайн платформа за софтуерни разработчици обяви, че работи върху замяна на термина „господар“ от програмния си език. Компанията, която принадлежи на Microsoft, се използва от над 50 милион софтуерни разработчици за съхраняване и обновяване на програмни проекти. Уеб проектът “Chromium” на Google и операционната система Android също насърчиха разработчиците да спрат употребата на термини като „черен списък и „бял списък“.  Световни компании също така започнаха внимателно да преомислят своите фирмени лога и имена, за да избегнат евнтуални расови стереотипи. През изминалите няколко седмици редица добре познати марки обявиха, че ще ревизират или променят имената на фирмени продукти, сред които бе “Quaker Oats”, която смята да промени името на продуктовата линия от сиропи и храни “Aunt Jemima”.

Същевременно върху социалните мрежи бе оказан натиск да адресират проблема с разрпстораняването на посланания на омраза, като Фейсбук се изправи пред широкоразпространения бойкот на кампанията „Край на омразата за пари“. Ford, Adidas, Coca-Cola, Unilever и Starbucks застанаха зад кампанията, целяща да отстрани посланията на омраза от социалните мрежи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments