Турската офанзива в Сирия продължава с тежки боеве

0
166
Реджеп Ердоган. Снимка: Presidency of the republic of Turkey
Реджеп Ердоган. Снимка: Presidency of the republic of Turkey

Турската армия засилва въздушните удари и настъплението по земя, след като нахлуването им в областите, държани от кюрдите в Северна Сирия, навлиза във втория си ден.

Турската армия заяви, че е завзела определените си цели. Има съобщения за тежки боеве в централния граничен регион и загинали седем цивилни. Съобщава се, че десетки хиляди хора напускат домовете си. В резултат на операция „Извор на мира“ за първите 12 часа са поразени поне 181 цели на Сирийските демократични сили (SDF).

Атаката срещу кюрдите дойде след решението на американския президент Доналд Тръмп да изтегли американските войски от региона.

Турция твърди, че иска да създаде „безопасна зона“ на границата за много от сирийските бежанци на своята територия.

Но в четвъртък президентът Реджеп Тайип Ердоган заплаши, че вместо това ще изпрати бежанците в Европа, ако Европейският съюз характеризира турската офанзива като окупация.

В сряда държавният секретар на САЩ Майк Помпео отрече САЩ да са дали на Турция „зелена светлина“ за настъплението. Тръмп заяви на пресконференция, че турците и кюрдите „воюват помежду си от векове“ и добави, че кюрдските бойци „не са ни помогнали във Втората световна война, не са ни помогнали в Нормандия“.

Съветът за сигурност на Организацията на обединените нации трябва да обсъди настъплението в четвъртък по искане на настоящите пет членове на ЕС – Великобритания, Франция, Германия, Белгия и Полша. В събота ще има и среща на Арабската лига по искане на Египет. Кайро в сряда осъди „турската агресия срещу територията на Сирия“ като „фрапантна и неприемлива атака срещу суверенитета на братска арабска страна“. Сирия бе изключена от Арабската лига в началото на войната.

Множество отделни държави от Франция до Саудитска Арабия реагираха на ситуацията, а Париж нарече операцията „опасна за сигурността на кюрдите“ и „от полза на „Ислямска държава“, с която воюваме от пет години“.

Кюрдските източници съобщават за голяма наземна офанзива между градовете Рас ал Айн и Тал-Абяд в централната зона на северната граница на Сирия с Турция. В боевете са участвали и подкрепяни от Турция сирийски бунтовници от Свободната сирийска армия.

Районът е рядко населен и обитаван предимно от араби.

Рас ал Айн е бил засегнат от множество въздушни удари. Очевидци говориха за военни самолети и обстрел от артилерия.

Турското министерство на отбраната заяви в Twitter, че операцията е продължила успешно през нощта по суша и въздух. Според докладите редица села източно от Тал-Абяд са превзети.

Ердоган каза, че 109 бойци са били убити, ранени или пленени в първоначалните боеве. SDF заяви, че цифрата е преувеличение.

Базираната във Великобритания група за наблюдение „Сирийска обсерватория за правата на човека“ заяви, че най-малко 16 бойци на SDF са били убити, а десетки повече са ранени.

Кюрдският червен полумесец заяви, че досега най-малко седем цивилни са били убити, двама от тях деца, и най-малко 19 по-тежко ранени, включително четири деца. Според турски издания има жертви и от турската армия.

Няма ясни оценки за броя на избягалите от региона, но кюрдските източници твърдят, че поне десетки хиляди са напуснали домовете си.

Кюрдските власти обвиниха Турция и за обстрел на затвор край Камишли, където са били държани бойци на „Ислямска държава“, в „ясен опит“ да им помогне да избягат.

Кюрдските власти обявиха и обща мобилизация. Кюрдските Сирийски демократични сили (SDF) в момента наброяват около 40 000 бойци, като десетки хиляди други са в паралелни кюрдски служби за сигурност, твърдят кюрдските източници. Съвместната работна група на САЩ за операции срещу „Ислямска държава“ в Ирак и Сирия ги описва като „упорити бойци със степен на базова военна подготовка, за да функционират като пехотинци“.

Но те имат недостиг на тежко въоръжение, което може да се използва срещу танкове или самолети, въпреки че някои части могат да имат противотанкови ракети.

В операциите срещу „Ислямска държава“ те разчитаха на коалиционна въздушна подкрепа, но в равния, отворен регион по северната граница на Сирия, те ще бъдат уязвими за въздушни и артилерийски атаки.

Заплахите на Ердоган да пусне бежанците към Европа последва позиция, с която Европейският съюз изрази неодобрението си за операцията. Европейската комисия също така предупреди, че Анкара трябва да помисли за молбата си за членство в Европейския съюз и „ако амбициите ѝ са сериозни„, да се придържа към външната политика на страните от района.

Над 3.6 млн. сирийци са избягали в Турция от началото на войната и към тях от месеци нараства недоволството на местните жители по икономически и социални причини.

Не е известно обаче как точно Ердоган би изпратил повечето от тях в Европа – едва над 100 хил. души живеят в лагери по границата между Турция и Сирия, останалите са разпръснати в различни градове в Турция и работят (легално и – по-често – в сивата икономика), а много от децата им учат в турски училища.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments