Цветелина Заркин: България поставя малките деца в държавен образователен монопол

0
66
Ученици
Ученици. Снимка: Freepik.com

„България е единствена страна в Европа, която е поставила малките деца в държавен образователен монопол. Тя не осигурява никакво финансиране към частния сектор, не позволява родителите да попълват системата.“

Това столичният общински съветник Цветелина Заркин в документа „Визия за децата в България“, представен по време на кръгла маса по проблемите на ранното детско развитие. Дискусията се провежда в историческата сграда на Народното събрание и е инициирана от Заркин и депутата Елисавета Белобрадова.

Заркин обяви, че документът е резултат от работа, извършена в периода между март и ноември в десет града на страната. Тя подчерта, че визията е демократична, като предоставя възможност на всички заинтересовани страни във фокус групи да участват в нейното формулиране.

Според нея семействата, които споделят основни демократични ценности, осъзнават недостатъците на системата, а тези от тях, които могат, избягват държавния сектор и предпочитат частния. Тя допълни, че това фактически води до обединяване на системата.

Общинският съветник поясни, че целта е да бъдат открити обществени ценности, около които да се обединим, като подчерта важността на ранното детство за Европейския съюз. Тя разгледа два основни аспекта – инвестиции в холистични програми и гаранция, че те ще бъдат достъпни за всеки дете.

Цветелина Заркин подчерта, че качествените услуги в ранното детство имат положителен ефект, докато услугите с ниско качество носят сериозни отрицателни последици за децата и обществото. Тя призова изрази загриженост, че България не спазва международно приети документи, като Женевската декларация за правата на детето и Конвенцията за правата на детето.

Според Заркин, липсата на национална визия и политика в областта на образованието и грижата за ранното детство предизвика съдебно дело срещу България. Общинският съветник отбеляза, че Европейският комитет по социални права в Страсбург постави на България срок до 15 декември за съществен отговор на предизвикателствата, изтъкнати в жалбата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments