Три министерства представят мерки срещу високите цени на тока

0
26
Електричество
Снимка: Pixabay

Представители на три министерства представят мерки, които служебното правителство планира в енергийната сфера.

През последните 2 месеца нашата страна има едни от най-ниските устойчиво цени в рамките на Европейския съюз. Това каза по време на брифинг премиерът Стефан Янев, на който участват и представители на Енергийната борса и Комисия за енергийно и водно регулиране /КЕВР/. Янев коментира:

На моменти по-ниски цени е имало само в Полша. Много пъти сме говорили, че високите цени се дължат на икономическия подем след COVID-19, както и на много икономически фактори, на които не можем да влияем. Все пак, благодарение на усилията на правителството и всички държавни органи, до момента успяваме да запазим относително най-ниските цени в ЕС. Този факт не ни успокоява, търсим вътрешните механизми, по които можем да подобрим координацията и ефективността на българската система. В тази посока направихме и поредица от заседания, на които се обединихме около няколко мерки, които ще намалят тежестта върху българския бизнес и потребителите на електроенергията.”

Премиерът подчерта, че служебното правителство целенасочено е работило в посока всички потребители да имат достъп до електрическа енергия и тя да бъде във възможно най-добрият ценови диапазон. Той уточни, че е разработена схема, съвместно с КЕВР, за компенсации на бизнес потребителите през предстоящите зимни месеци. Тези мерки ще бъдат заложени в Бюджет 2021. Стефан Янев разясни:

Надяваме се, че през ноември новият парламент ще се занимава с тази мярка. От гледна точка на това, че финансовият ресурс за тези компенсации е в държавата, механизъм съществува. Единствената особеност е, че разплащането трябва да стане през държавния бюджет. Втората дългосрочна мярка е свързана с изработването и утвърждаването на Национална позиция, която да служи в рамките на Евросъюза за по-гъвката общоевропейска политика по отношение на компенсаторните механизми за държавна помощ или за временно намаляване на тежестта на цената на т.нар. въглеродни емисии, които се калкулират в цената на електричеството.“

Премиерът уточни, че Министерство на финансите, съвместно с БФБ и Министерство на икономиката, трябва да разработи механизъм, който ще работи за балансиране на интересите на производители, търговци и клиенти на електрическа енергия и по този начин ще създаде условия за гъвкав пазар и намаляване на пазарния риск. Той посочи, че са обмислени няколко краткосрочни мерки, свързани с дейността на КЕВР – засилване на регулаторния контрол по отношение на пазара и промени в методиката на образуване на цена. Според министър-председателя тези мерки ще дадат допълнително успокояване и възможност пазарът да бъде по-адекватен на случващото се. Янев допълни:

Министерството на енергетиката и БЕФ ще започнат да предлагат нови позиции за дългосрочните договори за пакет, подходящи за малки потребители на електроенергия. Така че малките и средни предприятия да бъдат подпомогнати с по-добър достъп до пазара и на цени, които лесно могат да договарят. Това е начин и крайните клиенти директно да търгуват на борсата и да не зависят от търговци.

Според Стефан Янев сега е моментът експерти да се съберат и да обсъдят бъдещето на ядрената енергия в страната. Той предлага под ръководството на Министерството на енергетиката да се започне такъв разговор.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments