
TikTok отново е на разположение в американските магазини за приложения на Apple и Google, след като президентът Доналд Тръмп отложи прилагането на забраната за китайската социална платформа до 5 април.
Популярното приложение, което има над 170 милиона потребители в САЩ, бе временно недостъпно миналия месец, когато наближаваше срокът за забраната. Тръмп подписа изпълнителен указ, който предостави на TikTok 75-дневно удължение, за да се съобрази със закона, който забранява приложението, ако не бъде продадено.
TikTok не отговори веднага на запитване за коментар от „BBC News“. Според „Bloomberg“, която първа съобщи за завръщането на TikTok в американските магазини за приложения, решението за възстановяване на достъпността му дойде след като Apple и Google получиха уверения от администрацията на Тръмп, че няма да носят отговорност за позволяването на изтеглянията и че забраната няма да бъде приложена още.
Забраната, която беше приета с двупартиен вот в Конгреса, беше подписана в закон от бившия президент Джо Байдън. Тя нареди на китайския собственик на TikTok, ByteDance, да продаде американската версия на платформата на неутрална страна, за да се предотврати пълната забрана.
Администрацията на Байдън твърдеше, че TikTok може да бъде използван от Китай като инструмент за шпионаж и политическа манипулация.
Китай и TikTok многократно отрекоха тези обвинения. Пекин също така преди е отхвърлял призивите за продажба на операциите на TikTok в САЩ.
Забраната на приложението беше подкрепена от американски законодатели от двете партии и в крайна сметка беше потвърдена от Върховния съд.
Самият Тръмп беше подкрепял забраната на приложението през първия си мандат, но изглежда, че е променил решението си миналата година по време на президентската кампания. Той заяви, че има „топло отношение“ към приложението, хвалейки се с милиардите гледания, които неговите видеа привлякоха на платформата по време на миналогодишната президентска кампания.
Когато приложението започна отново да работи в САЩ миналия месец, беше изпратено съобщение до милионите му потребители, което благодареше на Тръмп по име.
Главният изпълнителен директор на TikTok Шоу Чъо се срещна с Тръмп в Мар-а-Лаго след изборната му победа през ноември и по-късно присъства на церемонията по встъпване в длъжност.
Тръмп е казал, че иска да намери компромис с китайската компания, който да отговаря на духа, а не на буквата на закона, като дори предлага идея TikTok да бъде съвместно притежаван.
„Какво си мисля да кажа на някого е да го купи и да даде половината на САЩ, половината, и ще ви дадем разрешение“, каза той наскоро на пресконференция за изкуствения интелект.
Той също така заяви, че би бил отворен за продажбата на приложението на съоснователя на Oracle Лари Елисън, както и на милиардера Илон Мъск, който ръководи Министерството на правителствената ефективност на администрацията на Тръмп.
Сред предишните имена, свързвани с покупката на TikTok, са милиардерът Франк МакКорт и канадският бизнесмен Кевин О’Лиъри – знаменитост инвеститор в шоуто Shark Tank, американската версия на Dragon’s Den.
Най-голямата YouTube звезда в света Джими Доналдсън – известен като MrBeast – също е заявил, че е в надпреварата, след като много инвеститори се свързали с него, след като той публикувал в социалните медии, че е заинтересован.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм