Теглене на пари от банкомат: Как да се предпазим от кражби?

0
103
Банкомат
Банкомат. Снимка: Pixabay

Все по-чести стават кражбите на потребителски данни по време на теглене на пари от банкомат. Причината се крие – буквално, в cĸиминг ycтpoйcтвaтa, ĸoитo ca пocтaвeни нa мaшинитe, съобщават от „Монитор“.

От особена важност е да предотвратим нежеланите последствия от подобни похождения, тъй като цели 80% от плащанията у нас са в брой. За целта е редно да знаем как да използваме банкоматите, за да получаваме и съхраняваме парите си спокойно и без притеснения.

Да вземем за пример бележките, които излизат при извършена от нас трансакция. Те трябва да се пазят много внимателно, тъй като машините също допускат грешки и банковият бон може да ни помогне при възникването на някакъв казус. Друга причина за съхранението на листчето е, че в него се съдържа важна информация, с която измамниците могат да си послужат за престъпни цели.

Какво представляваш скимиращите устройства? Това са четци на карти, които биват инсталирани в банкомата и могат да се замаскират идеално, за да изглеждат като част от него. Тези „неща“ крадат данните от картата и след това тегленето на финансите ни от мошеници става детска игра.

Основно правило е преди човек да постави своята пластика в машината да опита да помръдне клавиатурата, за да разбере дали не е поставена фалшива върху оригиналната.

Друг ключов момент при проверката на АТM ycтpoйcтвoтo е да се види дали се движи плacтмacoвaтa чacт oĸoлo cлoтa зa вĸapвaнe нa бaнĸoвaтa ĸapтa. Ако бъде констатиран свободен ход, възможно е там да е поставен фалшив елемент.

ПИН кодът трябва да се крие с ръка не само от нежелани погледи на намиращи се наблизо хора или камери от банката, но и от незаконно поставени записващи видеоустройства.

Съветът на експертите е, ако по устройствата за теглене на пари бъдат забелязани нередности от най-различен характер, потребителите веднага да се свържат с оператора на машината. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments